eeland 13 De boodschap is goed overgekomen Aandelen Delta vasthouden vette korting commentaar Jeroen Peek huisartsenkring Zeeland Geen award voor Emergis Goes Protest artsen Behoud kantoor Belastingdienst toch niet zeker vrijdag 7 oktober 2011 opheffingsuitverkoop nieuwe collectie: Herenstraat 3 Middelburg „Door te bezuinigen op de huisarts zullen de zorg- kosten alleen maar oplopen. Huisartsen zullen vaker moeten doorverwijzen naar specialisten." Het is heel rustig in de wachtkamer van de Coese huisartsenpost. foto Willem Mieras Bestuurslid Jeroen Peek van de Huisartsenkring Zeeland klinkt na afloop van de de monstratie in de Amsterdamse RAI tevreden. „De zaal zat vol. Zo'n achtduizend mensen, schat ik, van wie vijfduizend huisarts en de rest ondersteunend personeel, zoals assistenten en praktijkonder steuners. Het verliep heel soepel. Je zou bijna zeggen: het was een gezellige bijeenkomst." Maar het woord 'gezellig' past niet bij de serieuze boodschap die de huisartsen in Amsterdam kwamen verkondigen. „Wat heel belangrijk was: op de eerste rij zat van elke politieke partij wel een vertegen- goes - Emergis is niet gaan lopen met de Veilige Publieke Taak Award 2011, waar de Goese instel ling voor was genomineerd. De on derscheiding is gegaan naar het Bu reau Regionale Veiligheidsstrategie (RVS) in Utrecht. Het Bureau RVS heeft een norm voor gedrag inge steld, eerst voor alle organisaties met een publieke taak in de ge meente Utrecht en daarna voor heel de provincie Utrecht. De on derscheiding is gisteren uitgereikt. woordiger. Dus we hebben de boodschap duidelijk kunnen over brengen." Vanuit Zeeland waren gister ochtend drie bussen vol naar Am sterdam gereden om het protest kracht bij te zetten. Een protest dat ordelijk en zonder wanklank verliep, aldus Peek. Tussen 11.00 en 14.00 uur kwa men diverse sprekers aan het woord over de gevolgen van de be zuinigingen die het kabinet wil doorvoeren. Allemaal hadden ze dezelfde boodschap: de ministers slaat de plank mis met de bezuini gingen, want de maatregelen zul len juist duurder uitpakken voor middelburg - De aandeelhouders van Delta (de provincie en de Zeeuwse gemeenten) kunnen hun belang in het energiebedrijf voorlo pig maar beter blijven behouden. Verkopen lijkt pas zinvol als de niet-commerciële activiteiten van Delta (drinkwater en netwerk) zijn afgesplitst. Aan vergadertafels in gemeentehui zen klinkt nogal eens de verzuch ting het belang in Delta maar van de hand te doen. In opdracht van de gezondheidszorg. Peek: „Je gooit het kind met het badwater weg." Want diverse onderzoeken hebben aangetoond dat de eerste- lijnszorg (zorgverleners waar de patiënt zonder verwijsbriefje bij kan aankloppen, zoals de huisarts) rendabel is, zegt Peek. „Wij wer ken efficiënt. Huisartsen leveren goede zorg voor een goede prijs." Maarten Ploeg, directeur van de Diabetes Vereniging Nederland, liet tijdens de protestbijeenkomst de stem van de patiënten horen. „Dat was echt een steun in de rug", zegt Jeroen Peek. Diabetespatiënten worden nu elke drie maanden bij de huisarts ge- de provincie (die 50 procent van de aandelen bezit en er niet over piekert ze te verkopen) is onder zocht van wat mogelijkheden en onmogelijkheden daarvoor zijn. Het feit dat Delta op dit moment zowel monopolist is als speler in een concurrentiemarkt, vormt de grootste belemmering voor aan deelhouders om te verkopen. Na tuurlijk kunnen de gemeenten on derling aandelen verhandelen. De provincie is er volgens gedeputeer- controleerd door een praktijkon dersteuner. Praktijkondersteuners Huisartsenzorg nemen huisartsen ook werk uit handen bij de zorg voor patiënten met hart- en vaat ziekten, astma en COPD (chroni sche longaandoeningen). Huisartsen zullen straks zo'n 20.000 euro per jaar in hun prak tijk moeten gaan bezuinigingen en dat betekent dat ze meer taken zelf moeten gaan uitvoeren. De huis artsen vrezen dat er geen andere mogelijkheid is dan vaker doorver wijzen naar de - dure - specialis ten. Lastig voor de patiënt en bo vendien duurder, aldus de huisart sen. de Kees van Beveren (CDA, finan ciën) niet op uit haar belang te ver groten. „De helft is mooi." Delta zou de aandelen zelf terug kunnen kopen, maar dat is voor het bedrijf een dure zaak. Een tussenoplos sing kan zijn de aandelen van een gemeente bij een speciaal daar voor op te richten stichting onder te brengen. De grote vraag bij dit alles is hoe veel de Delta-aandelen precies waard zijn. Rond de 8000 huisart sen en assistenten dromden gisteren sa men in de Amster damse Rai om te protesteren te gen de aangekondigde bezuini ging van 132 miljoen euro. De grootste bijeenkomst van huis artsen in Nederland ooit, aldus de organisatie. De bijeenkomst verliep gedisciplineerd. Bij de huisartsenposten ontstonden evenmin problemen, zo leerde een rondgang door Zeeland. Daarmee is de actie nog geen succes. Met het protest wil de organisatie politiek en de pu blieke opinie beïnvloeden en het is maar zeer de vraag of dat is gelukt. Alles en iedereen krijgt dit jaar te maken met be zuinigingen. Waarom zouden huisartsen ontzien moeten wor den? Die vraag is niet overtui gend beantwoord door de actie voerders. Volgens minister Edith Schippers moeten de dok ters hun bedrijfsvoering effi ciënter maken of zichzelf min der salaris toebedelen. Dat lijkt in dit tijdsgewricht een reële opdracht. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het is helemaal nog niet zeker of de Belastingdienst in Zeeland blijft. Het ministerie van Binnenlandse Zaken stelde woensdag in deze krant dat de Belastingdienst en Rijkswaterstaat in Zeeland blijven. Het kabinet zou voor die diensten een uitzondering hebben ge maakt, ondanks dat het vrijdag heeft besloten om rijkskantoren op twaalf plekken in Nederland te concentreren. Zeeland is geen con centratiegebied. „Er is sprake van een interne communicatiefout", zegt woordvoerder Lilian Jansen van het ministerie van Financiën, „In principe worden rijksdiensten, dus ook de Belastingdienst, gecon centreerd op twaalf plekken. Al leen op basis van zwaarwegende argumenten kan worden besloten kantoren elders open te houden. De criteria daarvoor worden opge steld. Eind dit jaar zal duidelijk zijn wat het betekent voor de belas tingkantoren in Zeeland." Rijkswa terstaat blijft wel in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3