i8l zeeland Entree van Haamstede krijgt rotonde Bijzonderheid Bruinisse Steun voor project Rondje Watersport 'U leert hier geen Zeeuws spreken' VEILIGHEID Kruispunt wordt overzichtelijker CULTUUR De stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, de provincie en de Volksuniversiteit geven in het MFC in Zierikzee een cursus over het Zeeuwse dialect. DEIKLOO vrijdag 7 oktober 2011 door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het kruispunt Serooskerkseweg, Noordstraat, Kloosterweg en Hogezoom in Burgh-Haamstede wordt omge vormd tot rotonde. Dat staat in het 'beheer- en beleidsplan wegen 2012-2016' van de gemeente Schou- wen-Duiveland. De kosten zijn ge raamd op een kleine zeven ton. Met de openstelling van de recrea- tieverdeelweg is de verkeersbelas ting van genoemd kruispunt - fei telijk de entree van Burgh-Haam stede - behoorlijk veranderd. De re- creatieverdeelweg loopt onder Burgh-Haamstede en Renesse door richting duin en strand en verlost de twee dorpskernen van verkeer dat er eigenlijk niets te zoe ken heeft. Dat heeft ook z'n weer slag op het kruispunt Serooskerkse weg, Noordstraat, Kloosterweg, Hogezoom. Door de aanleg van de recreatieverdeelweg is het daar een stuk rustiger geworden. In de huidige situatie is het kruis punt berekend op veel meer ver keer dan er nu nog langs komt. Bo vendien zijn de bestaande ver keerslichten aan het einde van hun economische levensduur en zouden eigenlijk vervangen moe ten worden. Dat, in combinatie met de vermin derde drukte bij de entree van Burgh-Haamstede, was voor de ge meente aanleiding om te kijken of het kruispunt anders ingericht zou kunnen worden. De gedachten gaan nu uit naar het omvormen van het kruispunt tot een rotonde. Hiermee ontstaat volgens de ge meente een compacter, overzichte lijker en veiliger kruispunt, waar op een lage snelheid voor het ge motoriseerd verkeer wordt afge dwongen. De gemeente ziet meer voordelen. Door de Serooskerkseweg te voor zien van een groene middenberm - eventueel met bomen - kan van het saaie kruispunt een meer re presentatieve en groenere entree van Haamstede gemaakt worden. Er wordt nog onderzoek gedaan naar de haalbaarheid. Maar de uit voering staat gepland voor 2013. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Rondje watersport. Dat is de naam van een Zeeuws- breed project om basisschoolleer lingen kennis te laten maken met verschillende soorten van water sport. De provincie betaalt er 25.000 euro aan mee. Van de ge meenten wordt een bijdrage van elk 400 euro verwacht. Schou- wen-Duiveland is enthousiast en wil meedoen. „Het past uitstekend in onze toekomstvisie Tij van de Toekomst", zegt wethouder Ad Verseput. „We willen jongeren graag in aanraking brengen met watersport. En er is wat dat betreft 1 door Ton van den Nouweland De Republiek, noemen Bruënaren hun dorp. Bruinisse is dan ook een bijzonderheid op Schouwen-Duiveland. Onder taal kundigen staat het bekend als 'dia lecteiland'. Dat betekent dat in het dorp an ders wordt gesproken dan in de na bije omgeving. Een eigenschap die Bru deelt met Arnemuiden, West- kapelle, Philippine en Hulst. Taal docent Veronique de Tier: „Het zijn vrijwel altijd vissersdorpen of oude handelsstadjes. Die waren meer op zichzelf en stonden min der onder invloed van naburige dorpen. Er werd ook vrijwel niet buiten het dorp getrouwd." De Tier is aanhanger van de stro ming die stelt dat dialecten afster ven. „Woorden die met landbouw of handarbeid te maken hebben, gaan hard achteruit. Er komen ook geen woorden meer bij. Er zijn taalkundigen die anders beweren. Maar volgens mij heb je het dan vooral over modewoorden. Het grappige 'juunbuuze' (frikandel speciaal) bijvoorbeeld. Het is maar de vraag of dat woord blijft be staan." In plaats van groei ziet De Trier verwatering optreden. „Kijk, de Zeeuwse 'ie' voor de ij-klank en de 'uu' voor de ui-klank zullen wel blijven bestaan. Maar door communicatiemiddelen, mobili teit en scholing worden de ver schillen tussen de dialecten klei ner. Mensen gaan meer 'regiolect' spreken." Volgens De Tier kent het Zeeuws ook minder typische woorden dan wordt aangenomen. „Het bekende 'Kiek, kiek, een ka cheltje op de diek', wordt slechts in delen van de provincie ge bruikt. Op Tholen en in Oost Zeeuws-Vlaanderen zeggen ze dat niet zo. Kacheltje (veulen) is ook de Zeeuwse taele Zeeuws is de samenvattende naam van alle dialecten in Zeeland. Het Zeeuws is ontstaan uit het Sak sisch, het Fries, met later Brabant se en Hollandse invloeden. De lange 'ij' wordt 'ie' in het Zeeuws. De korte 'ei' niet, want deze klank heeft een andere oor sprong. Dit 'ei' is verwant aan het Germaanse 'aai'. Uitzondering is 'ijsje'. Dat wordt geen 'iesje' omdat het een mo dern woord is. Woorden met een 'ij' die eindigen op een lippenklank (labiaal) krijgen 'uu': Pijp=puup, blijven=bluuven. niet typisch Zeeuws. Je hoort ook wel kachtel of kaftel. Het komt van het Latijnse 'capitale'. Je kapi taal bestond uit vee en paarden wa ren heel belangrijk. Het Engelse 'cattle' heeft dezelfde oorsprong." Tussen 1930 en 1980 is aan vele duizenden Nederlanders gevraagd een aantal standaardzinnetjes voor te lezen. Daarvan is een dialecten atlas gemaakt. Zo vallen de dialec ten van Renesse tot Bruinisse en zelfs tot Goeree-Overflakkee (dat taalkundig gezien bij Zeeland hoort) te vergelijken. Een ragebol heet in Zierikzee een 'koppespinve- ger' en op Goeree een 'raag'ood'. Platte zeuge (pissebed) komt wel in Zierikzee voor, maar de Renes^ senaar zegt 'zoge'. Tier: „Typisch Schouws is 'oosjesbroad' voor pad denstoel. Dat komt van joostjes- brood, waar Joost staat voor de dui vel. Die naam moest kinderen af schrikken." Uniek is 'strao' voor strand. De Tier: „Dat hoor je ner gens anders in Nederland. Het komt van 'strange' dat eigenlijk meer 'strook' dan 'strand' bete kent. Voor het feit dat heel Zee land én Flakkee de 'h' niet uit spreekt, terwijl ze dat op Goeree wél doen, heeft Tier een eenvoudi ge historische verklaring. „Goeree is pas in de 18de eeuw aaneenge- slibt." Basisschoolleerlingen kunnen in het kader van Rondje Watersport onder meer kennismaken met windsurfen. archieffoto Ronald den Dekker De cursus 'Goed gebekt in het Zeeuws dialect' wordt gegeven door Veronique De Tier. De Vlaamse is verbonden aan de universiteit van Gent en is redac teur van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten. De Tier is ook voorzitter van de stichting Neder landse Dialecten. „U leert hier geen Zeeuws spreken", zegt de do cente. „Maar u leert hier wel meer te begrijpen van de Zeeuwse taal." De cursus is inmiddels begonnen en duurt nog zes woensdagavon- Veronique De Tier den. De colleges van De Tier bevat ten veel informatie en de cursisten krijgen ook huiswerk mee. „Mijn buurvrouw komt uit Zierikzee en die praat toch anders", zegt een cursiste uit Serooskerke. Een stel uit Scheveningen, dat vijf jaar in Zierikzee woont, beschouwt de cursus als inburgering. „We vin den het leuk om de buren te kun nen verstaan en misschien een woordje terug te geven", zegt zij. Ada van Klooster uit Zonnemaire is in de ban van het Zeeuwse lied: „En 't dialect moet bluuve." op Schouwen-Duiveland genoeg te doen." Het project behelst voor Schouwen-Duiveland twee kennis- makingsdagen. De basisschoolleer lingen kunnen dan het zeilen en het surfen uitproberen. Als het project doorgaat, komt daarmee een vervolg op het vorig jaar door Delta op poten gezette evenement Deltaspetters. Delta heeft zich echter teruggetrokken als sponsor. De provincie wil toch graag een impuls aan de water sport geven en een aantal gemeen ten wil dat ook. Vorig jaar werd het idee geopperd voor Rondje Veerse Meer. Vanwege tijdsdruk is het er vorig jaar niet van gekomen. MEEST GELEZEN 1Frontale botsing (foto) 2. Nieuwe eigenaar hotel bom 3. Metalen plaat door ruit UW MENING Achttien dorpshuizen is te veel voor Schouwen-Duiveland. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het regionieuws van vandaag op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Compacte vorm en simpele montage Nano Blinds www.luxaflex.nl Havenplein 3 I 4301 JD Zierikzee Telefoon (0111)41 59 51 E mail deurloo@colorsathome.nl Inspiratioi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38