consument 31 Internetrecensies: nep of echt? vrijdag 7 oktober 2011 t niet op zitten, een ander koopt het toestel juist vanwege die functies." lens Boswijk schat dat op haar site Iens.nl, de grootste restaurantgids op het Nederland se web, al een half miljoen recensies staan van in totaal 18.000 restaurants. Beoordelin gen vallen in twee delen uiteen: naast cijfers voor eten, service en decor zijn er de menin gen van gebruikers. Restauranthouders die elkaar de tent uitvechten met nepbeoorde- lingen, komen op Iens.nl echter niet meer voor sinds het plaatsen van valse recensies op de site vrijwel onmogelijk is geworden. „Het komt nog wel eens voor dat een proe ver drie tienen geeft op een proefFormu- lier", zegt Boswijk. „Wij kijken dan wie de gene is die de cijfers geeft. Is het het restau rant zelf of niet? Als je daar achter wilt ko men, kom je via een IP- of mailadres een heel eind. Ook meningen lichten we door op betrouwbaarheid. Die moeten vooral goed onderbouwd zijn. Al kunnen ze ook heel kort zijn. 'Top gegeten' bijvoorbeeld is een heel korte recensie. Deze kan echter ge- plaatst zijn door iemand die ook een proef- formulier heeft ingevuld of al jaren voor ons recensies schrijft." Iens.nl blijkt verder ook uit samengestelde recensies te bestaan, ofwel samenvattingen van meningen die gedurende een jaar over een restaurant geschreven werden. Boswijk: „Gebruikers kunnen van alles te weten ko men door op verschillende manieren naar pagina's van gerecenseerde restaurants te kij ken. Zelfs het klikken op de naam van een proever levert informatie op, zoals: waar gaat hij eten, hoe vaak proeft hij eigenlijk? Ofwel: is hij betrouwbaar of niet?" Volgens Boswijk zijn sommige details in een mening echter oncontroleerbaar. „Als ie mand meldt ziek te zijn geworden van het eten, kunnen we dat niet controleren. Ie mand kan ook te veel alcohol hebben ge dronken. Zo'n mening verwijderen we daar om van de site. Verder is het ook weer niet zo dat we op bepaalde woorden of een soort jargon letten om te bepalen of een re censie echt is of niet." Echt of nep: voor bezoekers van Iens.nl wordt dat in de nabije toekomst nog beter in beeld gebracht. Zo zullen proevers of re censenten gekwalificeerd worden naar hun proefhistorie, dé maatstaf voor de betrouw- baarheid en oprechtheid van een recensent. Boswijk: „Bezoekers kunnen dan zien of ie mand een beginnend proever of een expert is of nog ergens daar tussenin zit." reageren? consument@wegener.nl door Laurens Lammers Garage Chaoui is een kleine autoga rage waar je altijd even langs kunt rijden. De eigenaar is een ontzet tend vrolijk type dat je nooit 'nee' verkoopt', schrijft: ene Margriet zonder ach ternaam op de populaire recensiesite Yelp. Leuke opsteker voor de garagehouder, zeker. Maar de recensie doet een vraag rijzen: hoe betrouwbaar zijn besprekingen op internet? Kloppen ze wel en zijn de meningen eer lijk? Of worden we bedot door 'recenseren de' garagehouders, filmproducenten en free lancers, die tegen betaling een mooie recen sie schrijven? Taalwetenschappers van de Amerikaanse Cornell Universiteit kwamen onlangs met een formule waarmee computers neprecen- sies van echte beoordelingen kunnen onder scheiden. De formule, die bij negen op de tien neprecensies werkt, werd verkregen door honderden valse beoordelingen van hotelkamers te analyseren en te vergelijken met authentieke recensies. Zo blijken nepre- censenten ter verhoging van de geloofwaar digheid vaak de woorden 'ik' en 'mij' te ge bruiken. Valse recensies blinken bovendien uit in vaag taalgebruik. Daarnaast bevatten ze weinig concrete details. Beoordelingen op grote recensiesites zijn in toenemende mate doorslaggevend bij het al of niet kopen van een product. Formules voor het herkennen van neprecensies lijken daarom meer dan wenselijk. Een kleine steekproef leert dat op websites als Bol.com en Kieskeurig veel besprekingen staan van anonieme gebruikers. Woorden als 'ik' of 'mij' komen verder in circa twee op de drie besprekingen voor. Informatiespecialist Edwin Mijnsbergen houdt er altijd rekening mee dat een recensie van de hand van een belanghebbende is. „Dat kan een au teur op Amazon of een uitgever op Bol.com zijn. Op Amazon kijk ik daar om wel eens of een profiel wel echt is, dat wil zeggen: terug te leiden tot een persoon met meerdere online profie len. Als ik overweeg een film te down loaden of een boek te kopen, google ik ook vaak even om besprekingen op meerdere sites met elkaar te vergelijken." Een site als Yelp gebruikt automatische fil ters om beoordelingen betrouwbaarder te maken. Zo filtert de site de negatiefste en positiefste kritieken uit alle recensies. Mijns bergen: „Zo'n gemiddelde is wel interessant. Maar ik wil soms toch ook weten waarom iemand zeer negatief of positief is. Dat kan nu net dat aspect zijn dat voor mij de door slag geeft bij het al of niet kopen van een product. De een kan tevreden zijn over zijn nieuwe telefoon omdat bepaalde functies er Computers leren neprecensies van echte te onderscheiden. Dat is nodig, want voor internetgebruikers is het vaak geen doen recensies op betrouwbaarheid te controleren. PES: kunstmatige intelligentie van de spelers. Precisiedribbels zijn nieuw in FIFA. door Johan Stobbe PES OF TOCH WEER FIFA? Je kunt je geld maar één keer uitgeven, dus wat moet je doen als voetballiefhebber met spelcomputer en zes tientjes te spenderen? Speel je dan op zeker met FIFA, dat de laat ste jaren steevast de beste voetbalgame was? Of neem je Pro Evolution Soccer (PES), dat aan een sterke comeback bezig was? Zet de twee eens tegenover elkaar en kijk of Ajax- PSV komt (twee gelijkwaardige topploegen) of Ajax-Heerenveen (top tegen midden moot) of misschien is het nog altijd Ajax-Ex- celsior (topper tegen laagvlieger). De spanning is opgebouwd. Naar dit potje voetbal kijken gamers al weken uit. Eerst eens naar spelers en licenties kijken. Meteen valt op dat bij PES de Champions League te spelen is, maar er ontbreken nog wel wat li centies. FIFA is ook actueler. Neem hetzelf de Ajax. Bij PES staat de vertrokken Maar ten Stekelenburg nog in het doel en ont breekt Dmitry Boelykin. FIFA heeft de laat ste wijzigingen nog wei doorgevoerd. Dan de animaties. In beide games zitten vol doende spelers die goed lijken, maar soms is de gelijkenis ver te zoeken. Waar zijn bij voorbeeld de tattoos van Theo Janssen? Qua vernieuwing scoren beide games goed. PES scoort vooral op de kunstmatige intelli gentie van de spelers. Medespelers zorgden nog wel eens voor frustratie door niet goed vrij te lopen. Dat is verleden tijd. Ze lopen vrij, geven rugdekking of nemen eikaars po sitie over. Je kunt een speler diep sturen en de steekpass precies in zijn loop geven. FIFA heeft vooral ingezet op intelligent verdedi gen. Shirtje trekken, meelopen in de zone, op het juiste moment instappen. Het duurt even voordat je er aan gewend bent, maar het speelt lekker. Ook de precisiedribbels zijn nieuw. Heerlijk, controle over de bal. Beide games bieden een keur aan spelmodi. Online of gewoon een tegen een in de huis kamer. FIFA introduceert ook een nieuwe competitie. Ie kiest je favoriete club en de er- varingspunten die je verzamelt, worden we reldwijd verzameld. Aan het eind van elke week rekent EA uit welke club de beste is. Is het dan allemaal super? Nee, zowel FIFA - als PES heeft nog altijd schoonheidsfoutjes. Spelers die een achterlijk dansje doen of alle maal hetzelfde juichen. En wanneer komt er eens goed commentaar? Tja, wie wint er eigenlijk? Moeilijk te zeg gen. FIFA is top, maar PES speelt ook lekker. Ik hou het maar op een gelijkspel. Dus zit er niks anders op dan nog ergens zes tientjes zien te scoren om beide voetbalgames aan te schaffen. Ze zijn het waard. FIFA 12: PS3, ook verkrijgbaar op de meeste an dere platformen. Electronic Arts, 3+ PES 2012: PS3, ook verkrijgbaar op de meeste andere platformen. Konami, 3+

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31