sport 127 weer niet zelf Het volk loopt weer massaal uit voor Oranje Zege Jong Oranje is verdienste van keepers Staelens schrikt van vertrek bondscoach Sebastian Vettel gaat voor de winst vrijdag 7 oktober 2011 Kim Staelens werd volledig verrast door de mededeling dat Avital Selinger is vertrokken als bondscoach van de Nederlandse volleybalsters. „Ik schrik hiervan. Dit had ik totaal niet verwacht", aldus de spelverdeelster. Voor Staelens hoefde Selinger helemaal niet weg. „Dat is tijdens het EK ook helemaal niet aan de orde geweest bij ons." door René Banierink DEN HAAG - Dat hem in 1996 als in ternational de kans op een gou den olympische medaille is ontno men, is voor Avital Selinger de grootste frustratie uit zijn (spe- lers)loopbaan. Gisteren volgde op nieuw een gedwongen vertrek, nu als bondscoach van de Nederland se vrouwen. Tussen Selinger en het Nederlandse volleybal komt het niet meer goed. In zijn eerste grote interview na zijn aanstelling als bondscoach van de Nederlandse volleybalsters in 2004 zei Avital Selinger het vol gende: „]e moet blijven streven naar verbetering maar op een ge geven moment bereik je de grens van je mogelijkheden. Dan moet je blij zijn met wat je kunt en wat je hebt en moet je het geduld op kunnen brengen om te wachten op het moment dat je misschien een nieuwe stap kunt zetten." Die stap is Selinger niet meer ge gund. Na acht jaar werd hij giste ren, een week na de uitschakeling in de kwartfinale van het EK, be dankt voor bewezen diensten. For meel in goed overleg, maar dat zijn loze standaardkreten. Selinger zei een week geleden nog dat hij het team niet in de steek zou la ten. En woensdag nog ging er een mail van hem de deur uit met het verzoek aan de clubs om de inter nationals iets eerder vrij te geven met het oog op het olympisch prékwalificatietoernooi in Kroatië komende maand. Een dag later was hij ontheven uit zijn functie, tot zijn eigen verbazing en die van de speelsters. Zowel technisch directeur Bert Goedkoop als interim directeur Michel Everaert verklaarde giste ren echter dat zij geen andere mo gelijkheid zagen. „Als er zoals nu een dalende lijn in de prestaties zit, is het de taak van de bond om in te grijpen. De prestaties moe ten weer omhoog en we denken dat we dat alleen op deze manier kunnen bereiken", aldus Goed koop die voorlopig zelf de techni sche staf zal aansturen. Hij verwees naar de prestatiecur ve die na de zege in de Grand Prix van 2007 en tweede plaats twee jaar geleden op het EK neerwaart se ging. Op het WK vorig jaar ein digde Oranje teleurstellend als elf de en vorige week op het EK ze vende. Everaert: „We hadden het gevoel dat we een doodlopende straat aan het ingaan waren. De kans op kwalificatie voor de Spe len is niet heel erg groot meer maar als we niets zouden doen, zouden we het zeker niet halen." Voor Selinger is het een hard ge- Oranje volgende maand naar Kroatië Oranje werd onlangs op het Euro pees kampioenschap in de kwartfi nale uitgeschakeld door Italië. Door dat resultaat zijn de volleybal sters aangewezen op het pre-olym- pische kwalificatietoernooi dat volgende maand plaatsvindt in Kroatië. Nederland treft in Kroatië het gast land, Frankrijk, Griekenland, Zwe den en Israël, waar de vader van Avital coach is. Oranje moet dat toernooi winnen om zich te plaat sen voor het Europees olympisch kwalificatietoernooi. Daar ligt in mei een startbewijs voor Londen 2012 klaar. De halvefinalisten van het afgelo pen EK in Italië kregen direct een plek voor dat evenement. lag. Hij was er acht jaar geleden van overtuigd dat hij de Neder landse vrouwen naar de top zou kunnen brengen, ook al zou dat een heel gevecht worden. „Maar van mij krijgen ze wapens en mu nitie. En als het goed is, wordt de oorlog dan vanzelf oneerlijk. Om dat wij beter getraind zijn, betere wapens en meer munitie heb ben," zei hij eerder. Hij kreeg zijn speelsters en een grote sponsor (Dela) mee in die onvoorwaardelijke ambitie met als hoogste doel het bereiken van en presteren op de Olympische Spelen. Maar in 2008 bezweek de ploeg onder de druk en faalde ho peloos op het olympisch kwalifica tietoernooi in Halle. Met frisse te genzin accepteerde Selinger na de evaluatie dat er meer aandacht zou komen voor het mentale aspect middels het inhuren van een sportpsycholoog. De resultaten bleven echter de af gelopen jaren, met uitzondering van het EK 2009, achter bij de ver wachtingen. Voor de bond aanlei ding om in te grijpen in een po ging te redden wat er te redden valt. Die wordt daarbij vooralsnog in de rug gesteund door hoofd sponsor Dela, waarvan beweerd werd dat die zijn rol als hoofd sponsor had verbonden aan het bondscoachschap van Selinger. Dat werd gisteren door Martin Kersbergen namens de sponsor ontkend. „Wij zijn verrast dat afscheid is ge nomen van Avital Selinger en ja, wij vinden hem een bijzonder en inspirerend persoon. Maar wij steunen de ambitie van de speel sters en dat was en is niet verbon den aan Avital Selinger." En dus staat Avital Selinger in november niet in de préolympische kwalifi catie tegenover zijn vader Arie die bondscoach van de Israëlische vrouwen is, dan de tegenstanders van Oranje. door Roel Wiche DEN HAAG - Na het WK in Zuid-Afrika speelde Oranje zijn eerste thuisduel in een Kuip die amper voor de helft gevuld was. De interland vanavond tegen Mol davië, ook in Rotterdam, is al we ken uitverkocht. Na een topjaar loopt het volk weer massaal warm voor het Nederlands elftal, laar in jaar uit miste hij vrijwel geen enkele interland van het Ne derlands elftal. Maar in september 2010, twee maanden na het WK in Zuid-Affika, haakte zelfs Lloyd Vandenberg voor één keer af De voorzitter van de supporters club van Oranje sloeg de thuiswed strijd tegen Finland over. En met hem vele andere fans. Nagenoeg de hele bovenste ring van de Kuip bleef leeg op een naargeestige dins dagavond, een onwerkelijk beeld voor een wedstrijd van de popu lairste sportploeg van het land. Het lange WK, de zomeravonden vol emoties, de huldiging in Am sterdam, de eindeloze discussies over de speelstijl: het Oranje-le gioen was op weg naar een burn-out. Zelfs de bondscoach, Bert van Marwijk, gaf openlijk toe dat hij zich even niet meer kon motiveren. „We waren allemaal een beetje Oranje-moe", meent Vandenberg. „De aanloop naar Zuid-Afrika, het WK zelf, de vele wedstrijden. Het is allemaal enorm veel geweest. Meestal zie je na zo'n groot toer nooi dat het ledenaantal van de supportersclub in een dip komt. Dat was nu ook het geval." Eén jaar later is alles weer anders. Na een wat bleke start van de kwa lificatiecampagne voor het EK 2012 wisten Van Bommel en co de bitte re nasmaak van de verloren WK-fi- nale al gauw weg te spoelen. En meer dan dat. Met bij vlagen oogstrelend spel - zoals het hoge schoolvoetbal tegen Zweden (4-1) en Hongarije (0-4) - toverde Oran je zelfs bij de grootste zuurprui men van het land een twinkeling in de ogen. Van Oranje-verzadiging is intus sen niets meer te merken. De re cordwedstrijd (11-0) begin septem ber tegen San Marino, niveau vijf de klasse, was twee maanden van tevoren uitverkocht. Ook voor de wedstrijd tegen Moldavië van avond in de Kuip is al weken geen kaart meer te krijgen. Vandenberg zag het aantal leden van de suppor tersclub stijgen tot ruim boven de 50.000. „)e merkt dat het vertrou wen van de fans in dit elftal ge groeid is. Het afgelopen jaar was top. Het EK 2008 in Zwitserland en Oostenrijk was tot nog toe de piek in de Oranje-beleving. Onze club telde 60.000 leden. Alles was goed bereikbaar, het was één groot feest." De supportersclub, die bij grote toernooien samen met de KNVB de kaartverkoop regelt, kreeg in 2008 liefst 240.000 aanvragen, tien keer zoveel als het aantal beschik bare tickets. In Zuid-Afrika viel dat terug tot gemiddeld 6000 per wed strijd, vooral door de hoge reis- en verblijfkosten. Vandenberg verwacht dat de inte resse voor het EK 2012 weer vele malen groter zal zijn. Nederland zal de drie groepswedstrijden spe len in Gdansk (Polen) of Charkov (Oekraïne). Acht procent van de stadioncapaciteit is gereserveerd voor Oranje-fans: ongeveer 3500 stoeltjes in Gdansk en 3000 in Charkov. Polen is verreweg het bes te aan te reizen. Lloyd Vanden berg: „Ie merkt het aan alles. De Oranje-koorts begint weer te stij gen." SUZUKA - Autocoureur Sebastian Vettel heeft zondag in de Grote Prijs van Japan genoeg aan de tiende plaats om zich te kronen tot wereldkampioen in de Formule 1. Toch is de Duitser van Red Buil niet van plan rustig aan te doen op het circuit van Suzuka. „We rijden altijd voor de winst", zei teambaas Christian Horner, foto EPA door Barry van der Hooft DEN HAAG - Dat Jong Oranje gister avond in het derde EK-kwalificatie- duel opnieuw de nul hield, was een regelrecht wonder. Een uur lang bleek doelman Jeroen Zoet niet te passeren en na diens rode kaart nam invaller Marco Bizot de hoofdrol zonder problemen over onder de lat. Dankzij de twee uit blinkende doelmannen volstond een vroege treffer van Nacer Bara- zite in en tegen Oostenrijk (0-1). Jong Oranje boekte door het prach tige doelpunt van de spits van Au stria Wien - na zeven minuten met rechts via de onderkant van de lat binnengekruld - een be nauwde overwinning. Voor de for matie van bondscoach Cor Pot was het de derde zege op rij en daarmee ligt )ong Oranje op sche ma voor het bereiken van de play-offs. Daarin kunnen zeven landen zich bij Israël voegen, dat in de zomer van 2013 het EK orga niseert. Als Jong Oranje in de resterende vijf duels én de play-offs net zo veel geluk heeft als gisteravond in Innsbruck wordt kwalificeren geen probleem. Na de o-t van Ba- razite waren de Oostenrijkers veel gevaarlijker, maar hield de door PSV aan RKC verhuurde Zoet zijn team met geweldige reddingen op de been. Kort na rust ranselde hij een knal van Alar uit zijn doel, maar vijf minuten later moest hij aan de noodrem trekken na een in schattingsfout van Stefan de Vrij. Zoet kreeg na een uur rood na het neerleggen van Andreas Weimann en de Oostenrijkers mochten van af de strafschopstip aanleggen voor de gelijkmaker. Marco Bizot, in het veld gekomen voor Jerson Cabral die door Pot werd opgeofferd, gaf met zijn eer ste actie zijn visitekaartje af De doelman van Cambuur koos de goede hoek en tikte de inzet van Holzhauser naast zijn doel. )ong Oranje bleef daarna bijzonder zwak voetballen. Toch zorgden twee ingevallen debutanten in de slotfase geheel tegen de verhoudin gen in nog bijna voor de 0-2. FC Groningen-aanvaller Leandro Ba- cuna werd bediend door NAC-spits Alex Schalk en haalde met links uit. De Oostenrijkse doelman zorgde er met een fraaie redding voor dat de spanning nog even bewaard bleef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27