Politie jaagt in Rilland op vervuilde olie de dijk E Banken schuldig aan haperende huizenverkoop zeeland 123 iekenhuizen tun krachten ét Ol m LevïPeeters, scholier Lisa Weberscholiere 'Mijn vader bouwde mee aan de kering' 'Het is leuk om er meer van te weten' Tuincentrum 'Van zandhonger had ik nooit gehoord' vrijdag 7 oktober 2011 GROOTSCHALIGE ONDERZOEKEN „Het lijkt zo vanzelfsprekend dat we in Zeeland kunnen wonen, maar dat is het niet. Dat besefik na vandaag beter." lie Gajadin, coördinator arbeids marktcommunicatie van Ballast Nedam. „Tegelijkertijd groeit de vraag naar jonge mensen, omdat we steeds meer oudere medewer kers hebben." Volgens Gajadin weten scholieren, die al vroeg een profiel moeten kie zen, niet goed wat een baan in de civiele techniek inhoudt. „Ze den ken dat je alleen bouwvakker of metselaar kunt worden. We ho pen dat ze door deze studenten dag denken: 'hee, het is toch best wel leuk.'" „Ja, ik wist natuurlijk wel dat de Ooster- scheldekering bestaat, maar ik had geen idee hoe 'ie precies werkt. Daar had ik eigenlijk nooit bij stil gestaan." zie ook video op www.pzc.nl/video Naam: Pedro Ravia (15) School: 4 vwo, Stedelijke Scholen gemeenschap Nehalennia dende arbeidsmarkt en voortdu rende spanning op de beschikbare middelen is het effectief en effi ciënt inzetten van kennis en mid delen van groot belang. De samen werking tussen alle betrokkenen is onmisbaar om de zorg in Zeeland zo optimaal mogelijk te kunnen aanbieden, zo wordt gemeld. Eerder dit jaar drongen de drie col leges van B en W op Walcheren aan op meer samenwerking tussen de ziekenhuizen, in het belang van de vestiging op Walcheren. Ook minister Edith Schippers heeft in een toespraak aangegeven dat sa menwerking het beste is voor alle Zeeuwse zorginstellingen. „Ik vond het interessant om te zien hoe die pijlerdam in elkaar zit. Ik was er nog nooit geweest, en mijn vader heeft meegebouwd aan de Oosterscheldekering. Hij voer op een sleepboot, die stenen stortte in het water. Het was wel indrukwek kend. Het waaide keihard en die enorme golven sloegen enorm hard door de pijlers heen. Als het zou kunnen, zou ik later ook wel iets met water en techniek willen doen, maar ik ben niet goed in wiskunde B. Daarom ga ik iets met economie doen." Naam: Lisa Weber (14) School: 4 vwo, Pontes Coese Ly ceum in Goes „ja, ik wist natuurlijk wel dat de Oosterscheldekering bestaat, maar ik had geen idee hoe 'ie precies werkt. Daar had ik eigenlijk nooit bij stil gestaan. Ik vind het leuk om te zien hoe de mensen er vroeger voor hebben gezorgd dat Zeeland niet zou overstromen. Ze hebben ge woon zo'n kering ontwikkeld! Een technische opleiding? Nee, ik wil ge neeskunde studeren. Maar ik vind het wel leuk om er nu meer van te weten. Het is écht iets unieks van Zeeland." rilland-bath - De politie jaagt bij de Kreekraksluizen op handelaren in vervuilde, vaak giftige stookolie. Er lopen twaalf grootschalige on derzoeken naar dubieuze oliestro men en er is een lijst met onge veer 250 schepen die ervan wor den verdacht de olie te vervoeren, meldt het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD). De politie spreekt van 'georgani seerde criminaliteit' die voorbij de Nederlandse grenzen strekt. Ze wil achterhalen welke bedenkelij ke oliestromen er zijn, bij welke be drijven ze vandaan komen en waar ze heen gaan. Nederland is de op twee na groot ste speler op de wereldmarkt van bunker- of stookolie. Jaarlijks wor den miljoenen tonnen in- en uitge voerd. Maar het toezicht op deze handelsstromen is beperkt en dat maakt het aantrekkelijk om allerlei industrieel afval door de olie te mengen. Het eindproduct kan zeer giftig en milieuvervuilend zijn en gevaarlijk voor de volksgezondheid, stelt Ce- mile Catakli, unithoofd bij de Wa- terpolitie van het KLPD. „Het is een onzichtbaar probleem omdat er niet meteen doden vallen." Maar schepen verstoken de vergif tigde olie brandstof waardoor er giftige uitlaatgassen in de lucht ko men. Wetenschappers schatten dat wereldwijd jaarlijks 60.000 mensen sterven als gevolg van het goes - Het is de schuld van de ban ken dat de consument niet ten vol le heeft kunnen profiteren van de verlaging van de overdrachtsbelas ting. Dat zegt de voorzitter Mark Faasse van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. Direct na de verlaging van de over drachtsbelasting werden er zo'n 10 tot 15 procent meer woningen ver kocht. Een maand later echter, per 1 augustus, werden de bancaire normen aangescherpt en daarmee de financiële duimschroeven van de woningkopers verder aange draaid. Het voordeel van de belas ting werd tenietgedaan door de bankiers. De NVM is daar boos over. In de eigen gedragscode van banken staat dat iedere aanvraag individueel beoordeeld zal wor den, maar niets is minder waar. Ie dereen wordt over dezelfde kam geschoren. Onder de Westerschelde is het aan tal transacties in het derde kwar- fijnstof uit de scheepsmotoren. De stoffen zijn ook schadelijk voor dieren en planten. Bovendien loopt de overheid door deze han delwijze veel geld mis wegens ac cijnsfraude, stelt Catakli. Om meer grip op deze schimmige handel te krijgen houdt het KLPD met de milieu-inspectie en de In spectie Verkeer en Waterstaat sinds woensdag een grote controle bij de Kreekraksluizen in Zeeland. Vandaag is de laatste dag. In de eerste twee dagen zijn twin tig schepen gecontroleerd, laat het KLPD weten. Er zijn acht zogehe ten strafrechtelijke monsters geno men die voor nader onderzoek naar het Nederlands Forensisch In stituut worden doorgestuurd. „De inhoud van die monsters leverde vragen op", aldus Catakli. Dit bete kent overigens niet meteen dat er sprake is van duistere zaakjes, dat moet uit vervolgonderzoek blij ken. Brancheorganisaties NOVE (bun kerschepen) en VOTOB (tankop- slagbedrijven) geven aan geen sig nalen van onooirbare praktijken te hebben ontvangen. „Maar wij ne men aan dat de KLPD een dergelij ke actie niet zomaar onderneemt", zegt een VOTOB-woordvoerder. Koepelorganisatie VNPI (Vereni ging Nederlandse Petroleum Indus trie), waarbij Shell en Esso zijn aangesloten, kon gisteren geen reactie geven. taal op peil gebleven, vergeleken met een jaar geleden en het twee de kwartaal van dit jaar. In Mid den- en Noord-Zeeland is echter een terugloop van het aantal trans acties te zien. Met de prijzen gaat het net andersom. Die daalden in Zeeuws-Vlaanderen naar 159.000 euro, maar boven de Westerschel de naar gemiddeld 213.000 euro ge stegen. Er schijnt volgens Faasse nog geen zon aan het eind van de tunnel. „De korting op de overdrachtsbe lasting zal nog negen maanden van kracht zijn. Het is te hopen, dat daardoor, en ook door de lage rente, de woningmarkt op korte termijn positieve impulsen krijgt." Landelijk gezien kwam het aantal door NVM-makelaars verkochte woningen in het derde kwartaal uit op een stijging van 4 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De NVM is teleurgesteld aangezien er eerder nog werd uit gegaan van een stijging van 10. Y oj m IUÜ W* ALLES rrlijr MOET HM A 1# 1 i AFBRAAK PRIJZEN sl.Buwoweg 6, Kamperland. Telefoon. Ol 13-372738 Website- wwvaandn.nl andee Naam: Levi Peeters (14) School: 4 vwo, Stedelijke Scholen gemeenschap Nehalennia „Ik vind het een interessante en leu ke dag. Het lijkt zo vanzelfsprekend dat we in Zeeland kunnen wonen, maar dat is het niet. Dat besef ik na vandaag beter. Ik heb dingen ge leerd over zandhonger. Daar had ik nog nooit van gehoord. Misschien ga ik na de middelbare school wel een opleiding volgen die iets met water te maken heeft, maar dat weet ik nog niet zeker. Als ik een op leiding met water wil doen, dan iets met onderzoek. Ik wil meer leren over hoe je de kust beter kunt be schermen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23