'Het is een oorlog die je militair niet kunt winnen' Broze resultaten ten koste van grote Nederlandse offers 'Het grootste probleem is dat de VS er vanaf het begin vn)dag 7 oktober 2011 nooit in zijn geslaagd het hele land te pacificeren' 11 Farzad Rabani, een Afghaan uit de Oost-Afghaanse stad Jalalabad Binnenvallen, de klus kla ren en weer weg. Zo dach ten veel Amerikanen tien jaar geleden. Nu vindt de helft van de veteranen dat de oorlog zinloos is. door Hanneke Keultjes De oorlog in Afghanistan die in oktober 2001 be gon als antwoord op de aanslagen van 9/11 had een krachtige, maar vooral korte strijd moeten zijn. Het werd de langste oorlog uit de Amerikaanse geschiedenis. En het eind is nog niet in zicht „De oorlog in Afgha nistan is als een almaar uitzaaien de kanker. Ze is militair niet te winnen", stelt hoogleraar interna tionale betrekkingen en oud-mili tair Andrew Bacevich. In de tien jaar die Operatie Endu ring Freedom (duurzame vrijheid) nu duurt, kwamen ruim 1680 Amerikaanse militairen om, vrij wel dagelijks sneuvelen er militai ren. De oorlog heeft tot nu toe 461 miljard dollar (348 miljard euro) belastinggeld gekost. Uit een re cent onderzoek van het Pew Re search Center blijkt dat 50 procent van de veteranen meent dat de oorlog zinloos is. Een mening die Bacevich onderschrijft. Bacevich, verbonden aan Boston University, schreef Washington Ru- les: America's Path to Permanent War (het Amerikaanse pad naar permanente oorlog). Volgens Bace vich beseffen de Amerikanen niet welke 'catastrofale fout' toenmalig president Bush na de aanslagen van 11 september 2001 heeft ge maakt. „Amerikanen denken nog altijd dat militair ingrijpen dé op lossing is, een idee dat voortkomt uit de Tweede Wereldoorlog." Bacevich verdeelt de oorlog in drie hoofdstukken. Hoofdstuk i: shock and awe. „De regering-Bush dacht dat het met overweldigende mili taire macht Afghanistan kon bin nenvallen, de bad guys omver kon werpen en weer terug naar huis kon gaan. Maar ze kwamen er niet meer weg." Hoofdstuk 2: het tegenwerken van de opstand, de zogeheten coun ter-insurgency. „Dat is een lange, bloedige strategie. De geschiedenis heeft bewezen dat die tactiek vaak mislukt, omdat het publiek zich te gen de oorlog keert voordat deze strategie succes heeft." Hoofdstuk 3: oorlog met onbeman de vliegtuigjes, de zogeheten dro nes. „Die worden steeds vaker inge zet. De regering wil ons laten gelo ven dat die onbemande vliegtuig jes alle mensen kunnen doden van wie wij denken dat het terro risten zijn. Maar dat is natuurlijk zeer onwaarschijnlijk." Bacevich verwacht niet dat het tienjarige jubileum van de Afgha- nistanoorlog in de VS voor veel pu bliciteit zal zorgen. „Wat de troe pen in Afghanistan doen, heeft geen impact op het dagelijks leven van de gewone Amerikaan. Tenzij jouw zoon of vader terugkomt in een lijkenzak, maar dat is politiek onbelangrijk." Een taliban-strijder in de zuidoostelijke Afghaanse provincie Ghazni, maakt zich op voor het gebed (juli 2006). Teleurstelling in de regering van presi dent Karzai en de internationale gemeenschap hebben de aanhang van de taliban de laatste tien jaar flink doen toenemen, foto Veronique de Viguerie Vijfentwintig dodelijke slachtoffers. Nederland heeft een stevige veer gela ten in Afghanistan. Maar waarvoor zijn de militai ren eigenlijk gesneuveld? door Gerard den Elt Tien jaar van Nederlandse bijdragen aan de vredesin spanningen in Afghanis tan hebben aanzienlijke offers gevergd. De resultaten zijn broos en 'niet-onomkeerbaar', luid de de conclusie van een evaluatie nota van de regering vorige maand. Vijfentwintig Nederlandse militairen vielen de afgelopen ja ren voor de Afghaanse vrede. Nog eens 150 leden van de Task Force Uruzgan raakten gewond. Vele vre- desmilitairen kwamen terug met geestelijke littekens. Een enkeling pleegde na terugkeer zelfmoord. De vier jaar durende uitzending naar Uruzgan heeft bijna 2 miljard gekost. Van 1 augustus 2006 tot 1 augustus 2010 verbleef de Task Force Uruzgan doorgaans met zo'n 1600 Nederlandse militairen in de provincie. Het belangrijkste doel was het herstel van de lokale structuren. Er werden scholen ge bouwd, lokale besturen aangesteld en medische posten ingericht. Zo moest het vertrouwen van de loka le bevolking worden gewonnen, die zuchtte onder het bewind van stammen en te maken had met de ondergrondse strijd van de tali ban. De Nederlandse regering meent dat in Uruzgan de kwaliteit van de gezondheidszorg de afgelo pen jaren is toegenomen, evenals het scholingsniveau. Er zijn betere wegen en er is meer economische bedrijvigheid. Niettemin stelt een rapport van Human Rights Watch dat de mensenrechten in de pro vincie te wensen overlaten. Het po- litiekorps in Uruzgan ronselt agen ten door een schrikbewind uit te oefenen. Ook legt de politie infor mele belastingen op. De Neder landse regering erkent dat de ambi tieuze doelen niet gehaald zijn. „Vier jaar is niet genoeg geweest om de lokale Afghaanse overheid in staat te stellen volledig zelfstan dig te zorgen voor veiligheid, goed bestuur en ontwikkeling. De mis sie heeft wel een stevige basis ge legd voor de opvolgers en de Af- ghaanse autoriteiten. Uruzgan was in 2010 een geheel andere provin cie dan in 2006." 2007 2008 2009 2010 2011 De opiumproductie in Afghanistan is na de verdrijving van het taliban- regime tot recordhoogte gestegen, melden de Verenigde Naties. President Barack Obama (foto) ont vouwt een nieuwe Amerikaanse stra tegie voor Afghanistan en Pakistan, om de instabiele situatie in de regio te lijf te gaan. Vierduizend extra Amerikanen gaan het Afghaanse leger en de politie opleiden. Provinciale en presidentsver kiezingen worden ontsierd door wijd verspreide taliban-aanslagen, een lage opkomst en geruchten over ernstige fraude. Obama kondigt aan dat de VS in 2011 beginnen hun troepen uit Af ghanistan terug te trekken. Een internationale conferentie bepaalt dat Afghanistan in 2014 voor zijn eigen veiligheid moet opdraaien en buitenlandse troepen zich terugtrek ken. Nederlandse troepen vertrekken uit Uruzgan (foto). NAVO-leiders spreken uit dat de vredesmissie in Afghanistan toppriori teit heeft. Ze hebben het over een 'sterke en gedeelde lange-termijnver- plichting'. Volgens Afghanistan Rights Monitor is het aantal burgerslachtoffers sinds de invasie in 2001 in 2010 tot record hoogte gestegen (2.421 doden). Oud-president Rabbani (foto), die namens Kabul met de taliban onder handelt, wordt vermoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11