io 110 jaar oorlog afghanistan Wachten tot Amerikanen vertrokken zijn Tien jaar nadat de Amerikanen en Brit ten Afghanistan bin nenvielen, is er nog maar weinig voor uitgang geboekt. De taliban zijn sterker dan ooit tevoren. vrijdag 7 oktober 2011 door Harald Doornbos Wij Afghanen hebben niets", zegt Jamal Khan, een Af ghaan die woont in het Pakistaanse grens plaats Peshawar. „Geen goede wa pens, weinig geld, geen tanks, geen organisatie. Maar wel de tijd. Of we nou een week moeten vech ten tegen de Amerikanen of vijftig jaar, het maakt ons niet uit", aldus Jamal Khan, die pro-Taliban is. Als reactie op de aanslagen van rr september begonnen de VS pre cies tien jaar geleden met een mili taire campagne tegen de Taliban en hun bondgenoten van al-Qae- da. In heel Afghanistan regende het vanaf 7 oktober 2001 bommen. Eind november zetten de eerste Amerikaanse grondtroepen voet op Afghaanse bodem. Kort daarop werd het Taliban-regime verjaagd, en vluchtte dat met al-Q_aeda naar (het grensgebied met) Pakistan. De Amerikanen zitten er tien jaar later nog steeds en ondanks alle extra troepen, al het geld en alle moeite zijn de Taliban nog nooit zo sterk geweest als nu. De Ameri kanen hebben er daarentegen nog nooit zo slecht voorgestaan. En niet alleen de Taliban zijn sterk, ook al-Qaeda is nog altijd niet ver slagen - de dood van Osama bin Laden ten spijt. „Het grootste pro bleem is dat Washington er vanaf het begin nooit in is geslaagd het hele land te pacificeren", vertelt Farzad Rabani, een Afghaan uit de Oost-Afghaanse stad Jalalabad, „Ook is het de Amerikanen niet ge lukt een effectief Afghaans natio naal leger op te bouwen. Hierdoor hebben de taliban nu bijna overal vrij spel." Gebieden waar de Amerikanen en hun bondgenoten van het Af ghaanse Nationale Leger zich tij dens de eerste jaren nog vrijelijk konden bewegen, zijn nu 'no go' plekken. Het oosten en zuiden van Afghanistan - langs de grens met Pakistan - zijn inmiddels bijna ge heel in handen van de Taliban. De Zuid-Afghaanse stad Kandahar - hun bakermat - wordt slechts met grote moeite beheerst door een gouverneur die trouw is aan presi dent Karzai. Het aantal aanslagen in en rondom de stad is echter groot. Karzai (schertsend al de 'burgemeester van Kabul' ge noemd) durft de hoofdstad - intus sen ook al het toneel van bloedige bomaanslagen en soms dagenlan ge vuurgevechten tussen politie en taliban - nauwelijks te verlaten. En ook in het noorden is de tali ban steeds actiever. De eerste zes jaar hadden de Ame rikanen overal in het land nog mi litaire bases. Nadat een aantal door de Taliban onder de voet werd gelopen, trokken de Amerika nen zich vanaf 2007 terug in de ste den. Omdat het Afghaanse Natio nale Leger de leemte die de Ameri kanen op het platteland achterlie ten niet kon opvullen, werden de taliban er heer en meester. Al-Qaeda maakt daar op zijn beurt handig gebruik van. „Eerst nemen de Taliban een gebied over en dan komt al-Qaeda binnen", be weert Farhad Rabani. „En de Ara bische mujahedin (zoals al-Qaeda in de volksmond wordt genoemd, red.) zijn zeer actief in provincies Nuristan, Nangahar, Paktika en 'Eerst nemen de Taliban een gebied over en dan komt al-Qaeda binnen' Paktia. In Nuristan kan al-Q_aeda zich inmddels vrijelijk begeven." Taliban-medewerker Saleem beves tigt dit. „Het lijkt er steeds meer op dat de Amerikanen hier nooit zijn geweest", zegt hij enthousiast. „De taliban nemen de macht over zodra de Amerikanen zijn vertrok ken (volgens planning in 2014, red.). En al-Qaeda komt naar de steden zodra de Taliban weer in het zadel zitten. Dan hebben al die jaren van bezetting de Amerika nen niets opgeleverd." O zie onze website:buiten!and Afghanen herdenken invasie met betoging tegen Amerika 2005 2006 2004 2002 Internationale vredesmacht ISAF geïn stalleerd. De Loya Jirga (foto), een nationale raad van stamoudsten, keurt de nieuwe grondwet goed. De constitutie voor ziet in een sterk presidentschap. Karzai wint de presidentsverkiezingen. Eerste parlementaire en provinciale verkiezingen in meer dan dertig jaar. Internationale donoren beloven in de komende vijfjaar meer dan 10 miljard dollar aan opbouwhulp. Nederlandse militairen (foto) vertrekken voor een opbouwmissie naar de zuidelijke pro vincie Uruzgan. De NAVO neemt de verantwoordelijkheid op zich voor de veiligheid in heel Afghanistan. Na de aanslagen op 11 september eisen de Amerikanen van de taliban uitlevering Osama Bin Laden. Als die weigeren, besluit president Bush (foto) Afghanistan binnen te vallen en de tali ban te verdrijven. Hamid Karzai wordt interim president.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10