effeweg.nl buitenland 19 f1 Nobelprijs scheikunde voor quasi- kristallen Veteranen: oorlog is verspilling Aanslag Karzai verijdeld ■EHHSH omi Kijk op www. dffeweg nl of bel 0529 - 46 96 67 supervoordelige busreizen <Hef effeirtegin het tuyaaif Syrische troepen bestormen dorp Erdogan noemt Israël bedreiging voor regio Sri Lanka zoekt nieuwe beulen 'Onderzoek Spaanse subsidies voor visserij' mwummwm donderdag 6 oktober 2011 Excursiereis Roemenië 11 dagen Nu slechts 399,- 14 NOVEMBER Najaarsactie Bohemen en Praag 5 dagen Nu slechts 99,- Berlijn Low Budget 4 dagen Nu slechts 99,- Kerstshoppen Keulen en Oberhausen 2 dagen Nu slechts 59,- Kerstshoppen Kufstein en Salzburg 4 dagen Nu slechts 149,- Vermeld nu bij boeking de boekcode 8540 en u maakt kans op een stedentrip! Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. ©Vermeld bij boeking de boekcode en u maakt kans op een stedentrip. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. 17,i - reservermgskosten per boeking. ENSCHEDE - De ontdekking van de quasi-kristallen heeft het inzicht in materie blijvend veranderd. Het onderzoek waarmee Daniël Shechtman gisteren de Nobelprijs voor de Scheikunde kreeg toege kend, heeft de wetenschap op zijn grondvesten doen schudden. „Het bestaan van deze onregelmatige en toch voorspelbare patronen werd tot zijn ontdekking voor onmoge lijk gehouden", aldus onderzoeker Gertjan Koster van de faculteit Science and Technology van de Universiteit Twente. Tot de ontdekking werd aangeno men dat materie bestond uit patro nen die ofwel regelmatig of vol strekt willekeurig waren. „Quasi- kristallen zijn onregelmatig maar toch ook voorspelbaar, denk aan de Fibonacci-reeks bij wiskunde waarbij elk element van de rij steeds de som is van de twee voor gaande elementen." Shechtman moest na zijn opzienbarende ont dekking in 1982 zelfs zijn onder zoeksgroep verlaten. „Hij is nu dui delijk degene die het laatste lacht." zie onze website:buitenland Collega's leveren commentaar: 'Dit is eigenlijk natuurkunde' WASHINGTON - Een op de drie Amerikaanse veteranen uit de con flicten in Irak en Afghanistan vindt dat beide oorlogen niet de moeite van de strijd waard waren. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van de Ameri kaanse denktank Pew Research Center. Veel veteranen vinden de voorde len die de oorlogen de VS oplever den, niet opwegen tegen de kos ten. De steun aan de oorlog in Af ghanistan is onder de veteranen groter dan aan die in Irak. De helft van de ondervraagde militairen vond de oorlog in Afghanistan de moeite van het vechten waard. Van de Amerikaanse burgers die ondervraagd zijn, vond 45 procent beide oorlogen het voeren niet waard. De steun van de militairen aan de conflicten na '9/11' staat in schril contrast met hun beroepstrots. Liefst 96 procent is er trots op voor het Amerikaanse leger te heb ben gediend. Bijna vier op de tien militairen zeggen aan de oorlogen een posttraumatische stressstoor nis te hebben overgehouden. De uitkomst zadelt de regering van Obama op met een dilemma. De regering heeft moeite om het begrotingstekort in te perken. De prioriteiten op het gebied van de fensie worden heroverwogen, ter wijl de regering probeert steun bij de bevolking te houden voor een langere betrokkenheid van het le ger in Irak en Afghanistan. KABUL - Afghanistan heeft zes mensen opgepakt die president Hamid Karzai wilden vermoor den. De arrestanten zouden zijn aangesloten bij het radicale Haqqa- ni-netwerk. Onder de verdachten zijn een lijfwacht van Karzai, een professor in de geneeskunde en studenten. Ze zouden in het Paki staanse Noord-Waziristan hebben getraind om de aanslag uit te voe ren. De verdachten zouden hebben ge zegd dat ze de beschikking hadden gekregen over 150.000 dollar om de aanslag uit te voeren. Ze wilden president Karzai ombrengen tij dens een van zijn reizen buiten de hoofdstad. De verdachten zijn vorige week ge arresteerd. Bij hen zijn onder meer bomvesten aangetroffen. Het is niet duidelijk hoe vergevorderd het moordplan was, hoewel de au toriteiten stelden dat de groep 'erg dichtbij' was gekomen. DOUMA Tweeduizend Syrische militairen hebben gisteren het dorp Douma vlakbij de hoofdstad Damascus be stormd. Dat meldde een Syrische activist. Veiligheidsdiensten door zochten huizen en arresteerden in woners van het dorp. De aanval be gon kort na het veto dat China en Rusland uitspraken over een VN-re- solutie tegen het Syrische bewind. ANKARA De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan heeft Israël een bedrei ging voor de regio genoemd, om dat het land nucleaire wapens zou hebben. De relatie tussen de bond genoten Israël en Turkije is ernstig bekoeld. Israël weigert excuses aan te bie den voor een aanval op een Turks schip dat de Israëlische blokkade van Gaza wilde doorbreken. COLOMBO Sri Lanka wil twee nieuwe beulen aannemen, nadat de vorige twee executeurs gestopt zijn. In Sri Lan ka zitten meer dan achthonderd veroordeelden in de dodencel. De doodstraf is sinds 1976 niet meer voltrokken, hoewel de regering de zwaarste straf in 2004 opnieuw in voerde voor verkrachting, moord en drugshandel. BRUSSEL PvdA-Europarlementariërs Judith Merkies en Thijs Berman eisen een onderzoek naar de misstanden bij de Europese subsidies voor de Spaanse visserijsector. De sociaal democraten wijzen op een onder zoek waaruit zou blijken dat de miljarden euro's subsidie hebben geleid tot een verlieslijdende sec tor. De twee vragen de Europese Commissie om opheldering. Stedentrip Kopenhagen en Malmö 4 dagen Nu slechts 169,- Stedentrip Antwerpen, Brugge en Cent 3 dagen Nu slechts 129,- Stedentrip Londen 4 dagen Nu slechts 149,- Najaarsaanbieding Rimini 8 dagen Nu slechts 289,- Singlereis Thiiringen en Saksen 8 dagen Nu slechts 299,- Excursiereis Zwitserse Alpen 8 dagen Nu slechts 479,- Parijs en Disneyland 4 dagen Nu slechst€ 189,- Excursiereis Zwarte Woud en Mainau 5 dagen Nu slechts 199,- Stedentrip Praag 4 dagen Nu'slechts 99,- Londen, Oxford, Cambridge 5 dagen Nu slechts 179,- Berlijn en Tropical Islands 4 dagen Nu slechts 109,- Themapark Europa Park 4 dagen Nu slechts 199,- lijken. Twee van hen waren niet bij de bruiloft in het Duenas-paleis van de hertogin in Sevilla. Een was ziek, een ander boos omdat zijn moeder zich negatief had uitgelaten over zijn vrouw. Na het jawoord werden gazpacho, salade met glasaal en ka viaar geserveerd. Haar twee eerdere echtgenoten zijn overleden. foto Miguel Angel Morenatti/AP Najaarsaanbieding Parijs 4 dagen Nu slechts 119,- Excursiereis Thiiringen Erfurt 5 dagen Nu slechts 189,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9