Jonge leraren komen moeilijk aan het werk 221 zeeland Meebetalen aan bouw stormvloedkeringen Rechter vindt stankeisen voor Thermphos terecht (A) Tripje naar New York kostte bijna 5700 euro Iets meer werk in Zeeuwse zorg/welzijn Lezing Van den Berg voor nabestaanden www.arcusresorts.nl t. +31(0)118 641 500 JONGE LEERKRACHTEN Pas afgestudeerde leerkrachten hebben grote moeite om een vaste baan te vinden in het Zeeuwse basisonderwijs. donderdag 6 oktooer 2011 NEELTJE JANS - Het aloude water- schapsprincipe 'wie belang heeft, betaalt' moet ook bij de bouw van grote waterbouwkundige werken als stormvloedkeringen worden toegepast. Hoogleraar klimaatverandering Pier Vellinga kan zich voorstellen dat bedrijven, stedelijke gebieden en verzekeraars bijdragen aan de inspanningen om droge voeten te houden. Vellinga zei dat gisteren op Neeltje Jans tijdens een interna tionaal symposium van keringbe heerders. Het symposium was een onderdeel van de activiteiten rond het 25-jarig bestaan van de Ooster- scheldekering. Vellinga erkende dat het nog lastig kan zijn dat belang nader te dui den. Het ene bedrijf kan lager lig gen dan het andere en heeft dus een groter belang bij maatregelen tegen wateroverlast en zou mis schien ook meer eraan moeten bij dragen. Directeur-generaal van Rijkswater staat lan Hendrik Dronkers ging in op de zeespiegelrijzing. Rijkswater staat gaat uit van een scenario waarin de zeespiegel in het jaar 2100 met t,30 meter kan zijn geste gen. De gevolgen daarvan zijn groot. Immers er is ongeveer 2 mil joen kubieke meter zand nodig om aan de Nederlandse kust 1 mil limeter zeespiegelrijzing te com penseren. Daarbij komen hogere ri- vierafvoeren, droge perioden en de nadruk op natuurbehoud. Dronkers onderstreepte dat Neder land met al zijn kennis en ervaring op deze terreinen de hulp van des kundigen in andere landen nodig heeft. Daarom is hij zo in zijn schik met het internationale net werk van keringbeheerders i-Storm. Op dit moment zijn daar keringen uit Nederland, Verenigd Koninkrijk, Rusland en Italië bij aangesloten. Duitsland en de Vere nigde Staten staan ook op het punt lid te worden. Er is eveneens belangstelling vanuit Japan. De Amerikaanse vertegenwoordig ster, Karin Durham-Aguilera, ver telde welke vorderingen zijn ge maakt met de bescherming van New Orleans tegen Katrina-ach- tige orkanen te beschermen. MIDDELBURG De Zeeuwse delegatie bij de uitrei king van de Four Freedoms Awards in New York heeft de pro vincie 5671 euro gekost. Dat zijn de reis- en verblijfkosten van commis saris van de koningin Karla Peijs en de gedeputeerden Sjoerd Heij- ning en Kees van Beveren. Twee ambtenaren gingen mee op kosten van de Roosevelt Stichting. MIDDELBURG In het tweede kwartaal van 2011 werken er iets meer medewerkers in Zeeland in de sector zorg en wel zijn, dan in hetzelfde kwartaal van 2010. Het gaat om een stijging van 1,6 procent. In totaal werken er in dat kwartaal dit jaar 26.383 mensen in de zorg en welzijn. Een kwart van hen werkt minder dan 12 uur. GOES 'Omdat we je nog niet vergeten zijn' is de titel van een lezing die pastor en geestelijk verzorger Mari- nus van den Berg vrijdag houdt van 19.30 tot 22.00 uur in de Grote Kerk in Goes. Nabestaanden wordt zo de gelegen heid geboden stil te staan bij hun verlies en de herinnering aan hen die zij verloren zijn. VERKOOP: arcus j VERHUUR ONTWIKKELING. /y1 arcus A* bouwfonds a»S ontwikkeling FINANCIERINGS- ARRANGEMENT: fv bij Rabobank West- Zeeuws-Vlaanderen Rabobank door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Pas afgestudeerde leerkrach ten komen bij Zeeuwse ba sisscholen nauwelijks aan een vaste baan. Dalende leerlingenaantallen en bezuinigin gen zijn de oorzaak. Deze geluiden uit de praktijk staan haaks op de bevindingen in een nota van het ministerie van Onderwijs die gisteren verscheen. Daarin staat dat 85 tot 94 procent van de pas afgestudeerde leraren een baan heeft in het Zeeuwse ba sisonderwijs. „We hebben al een jaar lang nie mand aangenomen voor een vaste baan", zegt Anko van Hoepen, di recteur van de Alpha Scholen- groep (zestien basisscholen op Zuid-Beveland). En dat geldt voor meer scholen, weet hij: „Er is een algemene vacaturestop. Ik heb de krant sinds april bijgehouden: er komen geen vacatures meer bij op basisscholen. Jonge leerkrachten kunnen wel invalwerk doen, maar aan het eind van het schooljaar vliegen ze er uit." Henk Zielstra, directeur van de pa bo op de Hogeschool Zeeland, ziet dezelfde tendens. „De arbeids markt is niet gunstig. Pas afgestu deerden kunnen alleen invalwerk of kleinere aanstellingen krijgen." Het aantal aanmeldingen bij de pa bo blijft ondertussen hoog. „Dit jaar zijn 158 nieuwe studenten be gonnen." Van Hoepen maakt zich zorgen. „Scholen hebben een tijd lang geen jonge instroom. Ik vrees voor verouderde teams in de toekomst. Dat is een bedreiging voor Zee land. De instroom op de pabo zal straks ook dalen, waardoor er steeds minder jonge leraren bij ko men. Dan krijgen we de rekening gepresenteerd." Bij Kinderopvang De Bevelanden is goed te merken dat het aantal ar beidsplaatsen in het onderwijs de laatste jaren is afgenomen. Van de 422 'pedagogisch medewerkers' (de vroegere groepsleidsters) in de kinderopvang zijn er 24 met een pabo-diploma op zak. Twintig daarvan zijn na 2007 in dienst ge komen, zegt personeelsmedewerk- ster Mirjam van den Brink. „Dat is opvallend. In de jaren 2004 tot 2007 kwam er geen enkele pabo-af gestudeerde bij, in 2007 waren het er vier, het jaar erop vijf, drie in 2009, vijf in 2010 en dit jaar zijn er drie bijgekomen." De pabo van de HZ zoekt onder tussen samenwerking met basis scholen in Antwerpen en Gent om de carrièrekansen van studen ten te vergroten. De Vlaamse basis scholen hebben, in tegenstelling tot de Zeeuwse, juist een tekort aan leerkrachten. „Vlaamse steden hebben een bevolkingstoename. In Antwerpen zijn maar vijf of zes invalkrachten beschikbaar voor 65 scholen", weet Zielstra. Volgende week bezoeken Zeeuwse pabo-stu denten enkele Vlaamse scholen, om zich te oriënteren. HZ-studenten kunnen een minor in Vlaanderen volgen of in het vierde jaar stage lopen op een Vlaamse school. „Daarna is er een mogelijkheid om een baan te krij gen in een invalpoule", zegt Ziels tra. „Er zijn nu zo'n vijf studenten actief in Vlaanderen en die groep wordt alleen maar groter. Zo gaan we op een creatieve manier om met bevolkingskrimp." BREDA - De provincie Zeeland heeft fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost terecht strenge re eisen opgelegd om iets te doen aan de stankwolk die het bedrijf veroorzaakt. Die stank veroorzaakt veel klach ten bij omwonenden van het in dustriegebied en ook bij werkne mers van bedrijven die er zijn ge vestigd. Thermphos vindt die aanvullende eisen onbillijk en stapte daarom naar de rechter in Breda. Daar voerde het bedrijf onder meer aan dat deskundigen het niet eens zijn over de manier waarop de stank wolk kan worden bestreden. Thermphos maakte er ook be zwaar tegen dat de provincie maat regelen voorschrijft waarvan het ef fect niet vaststaat. Bovendien zijn er hoge investeringen mee ge moeid. Dat wil naar het oordeel van de rechter evenwel niet zeg gen dat ze niet zullen werken. De kosten zijn daarbij niet doorslagge vend. Thermphos reageerde teleurge steld op de uitspraak. Gedeputeer de Ben de Reu (PvdA, milieu) vond de beslissing van de rechter 'een goed' signaal, zowel naar het bedrijf als naar degenen die hin der ondervinden van de stank- wolk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62