Discussie over hogere Zorgen over sociale taken i8l zeeland 1 7öpform OVERHEVELING PvdA Borsele ongerust Hoogstamfruitdag bij boomgaardterras SGP-ChristenUnie biedt kijkje in keuken Bijeenkomst in kerk voor nabestaanden Mooi Zeeland in Sociaal Café Orkest luchtmacht geeft concert in Reimerswaalhal Living ShOUld Introductieprijs be easy fe i B donderdag 6 oktober 2011 door Frank van Cooten heinkenszand - De PvdA in de ge meente Borsele is bezorgd over de overheveling van een aantal socia le taken van de rijksoverheid naar de gemeenten. Het gaat dan onder meer om de Jeugdzorg, begeleiding van men sen met beperkingen en de nieu we wet Werken naar Vermogen waar onder andere de sociale werk plaatsen onder vallen. De Borselse fractie van de PvdA vindt het op zich een goede zaak dat gemeen ten meer mogelijkheden krijgen met minder regels om thuiswonen de mensen met beperkingen goed te ondersteunen. Raadslid Ingrid Brilleman vindt de tijd van voorbe reiding echter te kort. Op dit mo ment wordt er vanuit gegaan dat bijvoorbeeld nieuwe aanvragen voor begeleiding per 1 januari 2013 door de gemeenten zullen worden WOLPHAARTSDIJK Stichting Landschapsbeheer Zee land houdt morgen een hoogstam fruitdag bij boomgaardterras Van Buiten Uit aan de Bouwensputse- weg in Wolphaartsdijk. Onder meer de mobipers wordt ge toond. Dat is een mobiel apparaat waarmee van appels appelsap kan worden gemaakt. De dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. GOES De SGP-ChristenUnie in de ge meente Goes houdt vanavond om 19.30 uur een bijeenkomst in de raadszaal van het stadskantoor in Goes. Raadsleden vertellen over hun werk en zijn benieuwd naar de mening van de Goese bevolking over een aantal thema's. De fractie spreekt onder meer over de Visie Goes2040. Iedereen is welkom. uitgevoerd. De decentralisatie van begeleiding is volgens Brilleman in grijpender dan destijds de decen tralisatie van de huishoudelijke hulp. „Het betreft hier enorm veel organisaties en cliënten die begelei ding leveren en ontvangen. Dit zal in kaart moeten worden ge bracht. Er zal moeten worden afge sproken wat provinciaal, regionaal en lokaal zal worden opgepakt. Dit vergt erg veel tijd. Een jaar is kort om dit te bewerkstelligen." Ook de overgang van de MEE-me- dewerkers, de organisatie voor alle mensen met een beperking, naar de gemeenten vergt volgens Brille man een goede voorbereiding. „Ook dienen er ook nog enorme voorbereidingen getroffen te wor den voor de overheveling van de jeugdzorg in 2014 en de wet Wer ken naar Vermogen in 2013." De PvdA wil van het Borselse college weten welke voorbereidingen al zijn getroffen. GOES De vereniging Yarden houdt mor gen een herrinneringsbijeenkomst voor overledenen in de Grote Kerk in Goes. Pastor en geestelijk verzor ger Marinus van den Berg houdt een voordracht. Nabestaanden wordt zo de gelegenheid geboden om stil te staan bij het verlies van hun dierbare. De avond begint om 19.30 uur. Toegang is gratis. SCHORE Klederdrachtgroep Mooi Zeeland is vanmiddag te gast in het Sociaal Café dat van 14.00 tot 16.00 uur wordt gehouden in het dorpshuis in Schore. Ook kunnen mensen uit Wemeldinge, Schore en Kapelle donderdag 3 november met de Cul tuurbus naar de voorstelling Die Zaubeijlöte in Bergen op Zoom. In fo: 0113-343474 (Stichting Welzijn). Goes weet ondanks kortin gen van het Rijk de lokale lasten laag te houden en ma jeure projecten zoals de af slag A58 en de spoorbak te handhaven. Of het rozen geur en maneschijn blijft, is de vraag. De discussie over belastingverhoging zal vol gende jaar zeker de kop op steken. Regeren is vooruit zien. Dat heeft het Goese colle ge van burgemeester en wethouders gedaan toen bekend werd dat het Rijk de geld kraan een flinke slag zal dicht draaien. Het college lanceerde met een een bezuinigingpakket dat de begroting met acht miljoen euro moet doen krimpen. Het gros van die bezuinigingen - onder meer de personeelsformatie dient te slin ken en in de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning wordt gesneden - is ingevuld. Zo snel had het helemaal niet ge hoeven, want pas vanaf.2014 moe ten de rijkskortingen zijn doorge voerd in de gemeentebegroting. Door nu al te snijden, kan Goes en kele jaren geld overhouden. Tot en met 2014 blijft er elk jaar naar schatting 3,3 tot 3,7 miljoen euro over. Dat geld gaat in reservepot jes. Zo kan de gemeente een beet je vet op de financiële botten kwe ken. Als je dan toch een aantal kostbare ambities zoals een spoorbak, afslag A58, betere interne verkeersafwik keling en een grote opknapbeurt van sportpark 't Schenge doorzet en tegelijk de lokale lasten laag houdt, maak je geen slechte beurt. Goes blijft naar verwachting voor burgers de op één na goedkoopste gemeente van Zeeland. Alleen Veere hanteert lagere tarieven. Toch is de vraag of Goes of deze spagaat kan volhouden. Er hangen enkele risico's in de lucht. De sociale zekerheid bijvoor beeld. Het Rijk schuift een aantal sociale voorzieningen naar ge meenten. Dat betreft de jeugdzorg door Frank Balkenende en delen van de AWBZ. Ook de Wet Werken naar vermogen, die in 2013 wordt ingevoerd, heeft gro te gevolgen voor gemeenten. Deze wet balt de Wet Investering longe ren, de Wajong voor jonge gehan dicapten en de Wet Sociale Werk voorzieningen samen. Naar ver wachting gaat het net zoals met de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning: de gemeenten nemen een rijkstaak over en mogen die voor veel minder geld uitvoeren. Verder moet Goes met ingang van 2012 de helft van haar reïntegratie- budget (een korting van 1,2 mil joen euro) inleveren. De gemeente lapt daarom volgend zes ton eigen geld bij, maar kan dat niet onbe perkt blijven doen. Er is wel een lichtpuntje. De Bevelandse ge meenten willen hun sociale dien sten vergaand samenvoegen en zo geld besparen. Momenteel loopt ook de discussie of het Nijverheids centrum, het Goes reïntegratiebe- drijf, niet voor alle Bevelandse ge meenten zou kunnen werken. Het kan dan worden ondergebracht bij de sociale werkvoorziening De Betho, waarin Bevelandse gemeen ten en Tholen al samenwerken. Hoeveel dat bespaart, is onduide lijk. Conclusie: financieel losse eindjes in de sociale zekerheid. Grote infrastructuurprojecten. Het plan voor een spoorbak staat nog steeds, maar hoeveel dat uit eindelijk kost, is koffiedik kijken. Er is veertig miljoen euro in kas. Mogelijk is dat (veel) te weinig om een spoorbak aan te leggen, een kruiswissel te verplaatsen en twee tunnels te bouwen, eentje voor au to's en eentje voor fietsers. Het spoorproject moet behalve de hin der van goederentreinen terugdrin gen tegelijk de noord-zuidverbin- dingen verbeteren. De gewenste afslag A58 aan de zuidkant van Goes vergt niet al leen een bijdrage van de gemeen te, maar ze is ook verplicht door het ministerie van Infrastructuur en Milieu geëiste verbeteringen KRUININGEN - Het orkest van de Ko ninklijke Luchtmacht geeft mor genavond een eenmalig concert in de Reimerswaalhal in Kruiningen. Het orkest bestaat 60 jaar en maakt een jubileumtour door heel Nederland. De tour valt samen met het 125-ja rig jubileum van Muziekvereni ging Scheldegalm. Het concert is een overzicht van zestig jaar lucht- machtmuziek, van jazz tot pop. Special guest zangeres Talita Ang- warmasse zingt enkele popklassie- kers. Ook komt het Lets Klarinet kwartet. Kaarten a 2 euro per stuk (inclusief kop koffie). Voorverkoopinformatie te vinden opwww.scheldegalm.nl voor een betere verkeersdoorstro- ming in de stad uit te voeren. De geplande zuidelijke verbindings weg tussen Nansenbaan en Van Hertumweg kan daarom niet wor den geschrapt. Komt bij dat infra structuur vaak meer kost dan ge raamd. Het prestigieuze woningbouw project Goese Schans, dat door de crisis op de woningmarkt in de wachtstand staat, is een risico voor de gemeente. Wel een beperkt risi co. Goes neemt voor slechts een kwart deel in de grondexploitatie. Bovendien is alleen een stukje van de eerste fase ontwikkeld. Als er verder niet wordt geïnvesteerd, zal afstel even pijn doen, maar geen diepe wond in de begroting slaan. Het is dan ook niet vreemd dat het met de Goese Schans verbon den aquaduct als vervanger van de Ringbrug voorlopig koud staat. Het kost zo'n 17 tot 20 miljoen eu ro en had sinds de crisis al niet meer de hoogste prioriteit. Betekent wel dat het brugdek voor een paar ton moet worden opgelapt. Er wachten nog meer grote investeringen, zoals groot on derhoud aan sluis en havenkanaal. De inkomsten lopen door de bouwcrisis terug. Als er minder huizen worden gebouwd, komen er minder bouwleges binnen. De brandweer kost nu per jaar 2,2 miljoen euro. Toch moet er nog worden geïnvesteerd, want in slechts 40 procent van de gevallen wordt de landelijke norm voor de uitruktijd gehaald. Er is alleen in 2012 geld vrijge maakt voor nieuwe wensen, zo als een interventieproject hard drugs, het klimaatbeleid en en wijkverkeersplannen. De wensen kosten jaarlijks een miljoen euro, als de raad ermee door wil gaan. Hoewel Goes acht, negen van de twaalf miljoen eu ro van de Landsbanki-af- faire terugverwacht uit IJsland, zal volgens wethouder Loes Meeuwis- se van financiën volgend jaar on herroepelijk de discussie over las tenverhogingen losbarsten. Ten minste, als het college de ambities niet een tandje terugschroeft. MEEST GELEZEN 1Bengaalse jongeren op Calvijn. 2. CDA Kapelle wil excuses over Oes- terbaai-tweets (foto). STELLING 'De gemeente Tholen moet beide buitenbaden open houden'. Geef uw mening op www.pzc.nl/tholen. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Designbank Pillow. Uit de nieuwe collectie van Topform: 3,5-zits bank met een schitterende, geheel eigen vormgeving. Deze bank is 240 cm breed en is ook lever baar als 2,5 en 3-zits bank. De prijs is very easy: van 1.869 nu ter introductie 1.699

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58