Vanuit de universiteit in Kievitshoek w zeeland 121 Gemeenten zoeken samenwerking Natuurlijke oevers met geriefshoutbos HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boerderijen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze belicht. Observatiehuisje Hennepkwekerij Het vertrouwde adres voor al uw glaswerk! ZEELANDS GROOTSTE VERANDASHOW 6,? EN 8 OKTOBER PAC Zonweringen donderdag 6 oktober 2011 Naast hun boerderij maakten Ruud van den Berg en Gerard Barendse - in samenwerking met het Water schap - een gebied met natuurvriendelijke oevers, plassen en geriefshoutbos. Ze observeren deze nieuwe natuur graag vanuit hun draaibaar observatiehuisje. door Marijke Vael Hij loopt meestal op klompen, eet groenten uit eigen moestuin en houdt een natuurdag- boek bij. „Iedere ochtend wandel ik ongeveer een uur langs de Gre- velingen en door de polder. Daar zie ik altijd bijzondere dingen. Be paalde vogels, vegetatie die ineens in bloei staat, zeehonden, mooie luchten, een vissersboot. Dat no teer ik in het dagboek." Hoewel hij het grootste deel van zijn leven in Rotterdam en Leiden woonde en werkte is Ruud van den Berg eigenlijk een buiten mens. Een Schouwen-Duivelander zelfs. „Mijn moeder is geboren op de Torenhoeve in Haamstede." Door haar huwelijk verhuisde Ma rie Boot naar Rotterdam, maar haar zoon verlangde als 7-jarige reeds naar Haamstede waar de vijf zussen van Marie op grote boerde rijen woonden. Ruud: „In de va kanties zette mijn moeder me met een koffertje op de bus naar Nu- mansdorp-haven. Dan keek ze naar de andere passagiers en riep: Wie reist er naar Haamstede? Aan de mensen die reageerden vroeg ze dan om op mij te letten. Dat was indertijd heel gewoon." Ook toen hij wat ouder werd, was er voor Ruud maar één vakantiebe stemming: Haamstede. „Ik hielp al tijd bij de oogst. Ik vond het heer lijk om buiten te zijn. Rotterdam kwam op me af als ik weer terug was." Op de Universiteit Leiden, waar hij later werkte als neurofy- sioloog, ontmoette Ruud van den Berg zijn levenspartner Gerard Ba rendse die daar actief was milieu wetenschapper. Hoewel ze met ple zier in Leiden woonden en werk ten stond voor beide mannen vast dat ze later naar Zeeland wilden. Ruud: „Na het overlijden van mijn moeder, die bij mij woonde, be gonnen we daar in 1995 naar uit te kijken." Het stel zocht op Beve land en Tholen, maar vond de ide ale stek aan de Zuidlangeweg ach ter de Grevelingendijk tussen Dreischor en Zonnemaire. „Toen we hier met de makelaar aan kwa men rijden, keken we naar links en rechts en wisten: 'dit is het'. Het huis hadden we toen nog niet eens bekeken." Hoewel ze 'door de dakgoten heen konden kijken' en de schuur op instorten stond, viel ook dat in goede aarde. „De stal riep herinneringen op aan de fami lieboerderijen in Haamstede, de sfeer van het erf met die oude hou ten schuur was prachtig en dan die ruimte in de omgeving, tot aan de horizon!", straalt Ruud. Hij kocht het huis in 1996 en ging in Leiden bij Gerard wonen, met wie hij voor die tijd een latrelatie had. Tijdens vakanties en week ends reisden ze naar Dreischor om boerderij en erf te renoveren. Sinds 2009 wonen de inmiddels 64 en 61-jarige gepensioneerde mannen, permanent in de Kievits hoek. Deze huisnaam droeg het pand nog niet toen ze het koch ten. „We zijn op zoek gegaan in oude stukken en ontdekten in het boek Oude Veldnamen van Schou wen-Duiveland dat het gebied naast de boerderij werd aangeduid als 'Kievits'oeke'. We vonden het aannemelijk dat de boerderij vroe ger in de volksmond ook zo ge noemd werd. En toepasselijk om dat hier veel kieviten zitten en de boerderij op de hoek van de Helle- weg en Zuidlangeweg staat." Ook is Ruud, als bioloog, gecharmeerd van de kievit. „Een parmantige vo gel met dat hoge kuifje. En slim. Wanneer een vijand zijn nest na dert, gaat hij mank lopen om de indruk te wekken dat hij gemakke lijk te pakken is. Wanneer de vij and van het nest is weggelokt, is hij plotseling weer springlevend." Nadat Ruud van den Berg boerderij de Kievitshoek kocht, restaureerde hij samen met partner Gerard Barendse huis en schuur, legde een grote moestuin aan, een boomgaard en siertuinen. Daar kwam in 1999 een bijzonder project bij. Op anderhalve hectare grond, die ze naast de boerderij konden bijkopen, realiseerden Ruud en Gerard samen met het Waterschap het eerste project na tuurvriendelijke oevers op Schou wen-Duiveland. Met grond die vrij kwam door het graven van plas sen werden dijkjes gecreëerd. Nieu we natuur, waar zich inmiddels le pelaars, zilverreigers, allerlei een densoorten en de Noorse woel- muis hebben gevestigd. Ruud: „Er komen 26 verschillende soorten mos voor en herfstbitteling." In een 'geriefshoutbos' staan essen, el zen en zomereiken. „Dat hout werd vroeger gebruikt om gereed schap van te maken. Wij gebrui ken het nu als brandhout." TERNEUZEN - Net als op de Walche ren en Schouwen-Duiveland, wil len ook de drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen intensief sa menwerken op een aantal gebie den. Dat gebeurt in vier sectoren: sociale zaken, belastingen, dienst verlening en ICT. De onderne mingsraden en het management van de drie gemeenten werden gis terochtend geïnformeerd over de- aanstaande veranderingen. Er komt verder één sociale dienst. Gezamenlijke belastingheffing is een ander belangrijk onderdeel van de samenwerking. Ook op ICT-gebied slaan de gemeenten de handen ineen. MIDDELBURG - In een loods aan de Hertzweg in Middelburg is gister middag een hennepkwekerij aange troffen. In de loods werd een soort binnenloods aangetroffen waarin twee kweekruimtes waren inge richt met in totaal 998 hennep plantjes. Door medewerkers van de gemeente is de kwekerij inmid dels geruimd en afgevoerd. Twijfelt U over uw houten kozijnen? Bel gerust voor een advies of offerte. Met Renovaid houtherstel kan dit duurzaam worden aangepakt. Tevens verbetering d.m.v. HR++ isolatie beglazing en duurzame ventilatieprofielen. PRIIMS Tel.: 0118-413351 www.prins-glas.nlinfo@prins-glas.nl De boerderij op de hoek van de Helleweg en Zuidlangeweg viel direct in goede aarde bij Ruud van den Berg en Gerard Barendse. foto Dirk-Jan Gjeltema Vrijdag 7 oktober geopend tot 21:00 uur PAC Zonweringen pakt uit en demonstreert de wereld van het buitenleven! Kozijnen - zonweringen-tuinmeubelen horren - rolluiken - dakramen - garagedeuren PAC Zonweringen I Marie Curieweg 15 I 4389 WB Vlisstngen t'Tel.: 0118 552010 www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41