Hotel Bom in nieuwe handen Scheepvaartmuseum verhuist i8l zeeland Papiercontainer mogelijk naar andere stek vanwege parkeerprobleem Het mini-scheepvaartmuseum is sinds 1986 gehuisvest in een klein houten gebouwtje op het terrein van de voormalige scheepssloperij van Van der Marei. 'Dorpstaxi' als alternatief voor openbaar vervoer donderdag 6 oktober 2011 door Joeri Wisse burgh-haamstede - De toekomst van hotel-restaurant Bom in Burgh-Haamstede ziet er weer rooskleurig uit. De zaak aan de Noordstraat heropent dinsdag no vember de deuren. De nieuwe eigenaar, Jeroen Botty, is momenteel druk bezig met de" voorbereidingen. „Het is een fan tastische mooi pand op een fantas tische plek. Eeuwig zonde dat ho tel Bom de laatste maanden dicht was." Botty, nu nog vestigingsma nager van de Zeelandhallen in Goes, speelde al voor het faillisse ment in augustus met overname plannen. Met de toenmalige eige naar, Marcel Melieste, wist hij ech ter geen overeenstemming te berei ken. Half augustus nam Meyer Be heer uit Eten-Leur de inmiddels failliete boedel -over. Zij wilden de horecagelegenheid tijdelijk exploi teren, maar zagen daar vanaf zo dra de koop met Botty rond was. Jeroen Botty opent op november een vernieuwd hotel Bom. Het lin ker gedeelte van het pand, waar van de begane grond nu nog in ge bruik is als vergaderzaal, wordt omgetoverd tot 'chique aperi tief-café', voorzien van loungeban ken op het terras. Behalve dat er de komende weken dus verbouwd wordt, is Botty ook bezig met opnieuw aantrekken van hotelgasten. Ook voert hij gesprekken om nieuw personeel te werven. „Ik heb niet de verplichting om het oude personeel over te nemen, maar ik ben wel voornemens om een aantal mensen die er voor heen werkten weer aan te nemen. Een aantal oud-personeelsleden zal ik ook zelfbenaderen." Voor hotel-restaurant Het Getij in Zierikzee, dat ook in eigendom was van Marcel Melieste, wordt naar verluidt nog een koper ge zocht. Tot die tijd blijft de zaak ge sloten. www.pzc.nl VIDEOJOURNAAL Drie keer per dag een nieuw video journaal met Zeeuws nieuws via www.z2.nl of m.pzc.nl voor iPhones EN VERDER 1Metalen plaat vliegt door voorruit 2. Christelijke partijen steunen Radar 3. Geen subsidie voor dorpshuizen TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto SCHEEPVAARTMUSEUM door Piet Kleemans Het mini-scheepvaart- museum van Joop en Rini van der Ma- rel gaat verhuizen. Na 25 jaar in een iet wat krakkemikkig houten gebouw tje op een terrein grenzend aan de voormalige haven van Viane ver huist de bonte collectie maritieme parafernalia naar een ruimte naast café 't Opstapje in Den Osse. Niet aan, maar wel vlakbij het water. Verzin het en het is er te vinden, zolang het maar met schepen en scheepvaart te maken heeft. Scheepsmodellen, maritieme an sichtkaarten tot en met een model van de Titanic en de afmeertele- graaf van een Britse veerboot. Het is duidelijk dat de collectie van Joop van der Marei in heel wat jaartjes is opgebouwd. Het is hob by, zegt Joop van der Marei. Een uit de hand gelopen hobby? „Nee hoor", zegt Van der Marei beslist. „Het is gewoon het resultaat van bijna 60 jaar verzamelen." Tot voor kort stond de collectie nog uitgestald in het 'kotje' aan Vi ane, maat dat was eigenlijk niet meer verantwoord. „Het gebouw tje is gewoon heel slecht en ik krijg geen toestemming om het te slopen en iets nieuws neer te zet ten. Dus moest ik een ander onder komen zoeken." Joop en echtgenote Rini hadden hun zinnen gezet op een ruime woning mét schuur in Den Osse. „Dat was ideaal geweest. Woning en museum bij elkaar én vlakbij onze rondvaartboot." Helaas voor de Van der Mareis liep dat plan spaak. Woning en schuur hebben een recreatiebestemming en géén woonbestemming. „Dus komt het museum hier bij 't Opstapje en blijven wij zolang ons huis in Via ne niet verkocht is daar wonen." De verhuizing van het museum naar Den Osse houdt wel in dat Van der Marei node afscheid moet nemen van een scheepsmotor, een scheepsschroef en nog wat forse objecten die in Viane buiten staan, maar waar in Den Osse geen plaats meer voor is. Hetgeen de col lectie van Van der Marei er overi gens niet minder aantrekkelijk op maakt. In de nieuwe ruimte ('Ik ben nog aan het inrichten, maar dat kost tijd') staat een fors deel van de collectie scheepsmodellen van piepklein - schaal 1 op 1200 - Zendschip van Radio Caroline beroemde 'gast' Ooit lag het slik bij Viane vol met door Van der Marei te slopen sche pen. Grootste daar gesloopte boot was de Britse Norfolk Ferry. Van dat schip rest alleen nog een zogeheten 'afmeertelegraaf. Het in strument heeft een plaatsje gekre gen in het scheepvaartmuseum. Een van de meest beroemde 'gas ten' van de sloperij was het zend schip van Radio Caroline. In 1977 werd het Spaanse stoom schip Viera Y Clavijo aangekocht met de bedoeling daar een mu seumschip van te maken. Door omstandigheden viel de Viera Y Clavijo uiteindelijk toch ten prooi aan de sloophamer. Het schip werd in België gesloopt. In het scheepvaartmuseum is on der meer een model van de Tita nic te bewonderen. tot fors uit de kluiten gewassen. Van der Marei wijst op het 2,60 meter lange - van blik gemaakte - model van stoomschip Pandora. „Dat is het grootste model dat ik heb. En ook en van de oudste. Het model is ongeveer 100 jaar oud." Zelf modellen bouwen waagt Van der Marei zich niet aan. „Ik knap wel modellen op als dat nodig is.'" Van der Marei heeft daarnaast een slordige 20.000 maritieme ansich-j ten en naar schatting 3000 boe ken. „Bananendozen vol boeken. Ik ben nog druk bezig ze allemaal uit te zoeken. En ik heb denk ik al le jaargangen van maritiem tijd schrift De Blauwe Wimpel." Stuurwielen ontbreken niet en het zelfde geldt voor fraaie oude kom passen. „Waar het vandaan komt? Overal en nergens. Ik zit al zolang in die handel dat iedereen me weet te vinden, weet wat ik zoek." De keuze voor Den Osse heeft voor- en nadelen. „Ik zit hier niet direct aan het water, maar je hebt hier in Den Osse wel veel meer aanloop dan in Viane." Zaterdag 29 oktober wordt het mi ni-scheepvaartmuseum van Joop van der Marei op de nieuwe stek geo pend. Het museum is 25 jaar gehuisvest geweest in een houten barak. Die is - zegt Van der Marei - nu echt op. Een greep uit de omvangrijke collectie scheepsmodellen. Van der Marei heeft er zo'n driehonderd staan. dreischor - Laat het weten als dorpsbewoner wanneer je met de auto naar - bijvoorbeeld - Zierik zee gaat en biedt dorpelingen die ook die kant op willen een plekje in je auto. Het idee voor een derge lijke 'dorpstaxi' werd deze week ge boren tijdens de vergadering van de dorpsraad Dreischor. Tijdens de vergadering werd flink gemop perd op de nieuwe regels en tarie ven voor wat betreft de regiotaxi. De tarieven voor gebruikers van die voorziening gaan straks voor een kwart van de gebruikers om hoog. Door elkaar als dorpsbewo ners te helpen, kan dat probleem omzeild worden. De dorpsraad gaat het idee verder uitwerken. door Piet Kleemans dreischor - De gemeente Schou- wen-Duiveland kijkt samen met de dorpsraad Dreischor of het mo gelijk is de papiercontainer die nu nog aan de Moggestraat vlakbij het dorpshuis staat te verhuizen naar het lokale sportveld. Het weghalen van de container van diens huidige stek aan de Mog gestraat zou volgens verkeersamb- tenaar Peter de Winter van de ge meente zo'n zes a zeven parkeer plaatsen opleveren. Ook wordt be keken of in de omgeving van streek- en landbouwmuseum Goe- manszorg extra parkeerruimte te realiseren valt. De Winter: „Het ontbreekt ons aan geld en ruimte om ergens in Dreischor een com pleet nieuw groot parkeerterrein te realiseren. We zullen het moe ten hebben van het optimaliseren van de bestaande parkeervoorzie ningen in het dorp." Tijdens concerten in de kerk ont staan regelmatig parkeerproble men op de Dorpsring. Instellen van een parkeerverbod gaat - zo bleek deze week tijdens de dorps- raadsvergadering - de Reisenaars te ver. Wel werd gepleit voor het duidelijk(er) markeren van de be schikbare parkeervakken. Aan de Bogerdweg parkeren bewoners au to's bij wijze van snelheidsrem mer. Dat werkt slechts ten dele. De Winter: „Het probleem van de Bogerdweg is heel moeilijk op te lossen. Er is ook weieens geroepen dat er een flitspaal neergezet zou moeten worden. Maar als gemeen te zijn wij niet gemachtigd om dat te doen en bovendien kan het so wieso niet in een dertigkilometer- zone als de Bogerdweg. Maar we blijven samen met de dorpsraad zoeken naar oplossingen." Tijdens de dorpsraadsvergadering klonk - niet voor de eerste keer - de roep om het weren van vracht verkeer op onder meer de Bogerd weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38