21 zeeland Peijs trilt buis tunnelgrond in Gezag boswachter is tanende Jokkebrokken PZC donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! STARTSEIN BOUW SLUISKILTUNNEL Karla Peijs trilt buis voor wand bouwput grond in op oostoever Kanaal Gent-Ter- neuzen. In juni 2015 is de tunnel klaar. De Sluiskiltunnel in feiten en cijfers Sluiskiltunnel donderdag 6 oktober 2011 door Willem van Dam Had ik het goed ge hoord? Jazeker, ik had het goed gehoord: een politicus moet af en toe een beetje kunnen jokkebrok ken. Zelf verkeerde ik altijd in de (vermoedelijk naïeve) veronder stelling, dat politici bovenal be trouwbaar dienen te zijn, maar dat is kennelijk niet het geval. Dinsdagavond verscheen Co van Schaik, PvdA-wethouder te Ter- neuzen èn 'prominent sociaalde mocraat' bij Omroep Zeeland-tv in beeld. Aanleiding: de weinig vleiende opmerkingen van lande lijk PvdA-voorzitter Lilianne Plou- men aan het adres van PvdA-voor- man Job Cohen. Wat de heer Van Schaik denkt van het rumoer bin nen zijn partij, informeerde de in terviewer; hoe het toch kan dat de populariteit van de PvdA zo af brokkelt; wat de heer Van Schaik vindt van de kritiek van partij voorzitter Ploumen aan het adres van fractievoorzitter Cohen. De heer Van Schaik keek met zorgelij ke blik in de tv-camera en voor spelde dat de rol van Job Cohen binnenkort is uitgespeeld. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 „Ik denk", sprak hij op ernstige toon, „dat het jaar 2012 het mo ment zal zijn dat Job Cohen denkt: 'Weet je wat, ik ga toch eens wat anders doen'." Volgens de Terneuzense wethouder en 'prominent sociaaldemocraat' is Cohen weliswaar een integer poli ticus, maar integriteit alleen vol staat niet voor een fractieleider in de Tweede Kamer. Zeker niet voor de fractieleider van een op positiepartij. Die moet - en ik ci teer Van Schaik letterlijk - 'dingen scherp neerzetten en dan moet je wel eens dingen vertellen die ei genlijk niet precies waar zijn.' Wilt u dat misschien nog een keer herhalen, meneer Van Schaik? En jawel hoor: „Je moet wel eens dingen vertellen die ei genlijk niet precies waar zijn." Ben zeer benieuwd hoe ze daar in Terneuzen over denken. Ik zou het wel weten bij de eerstvolgen de gemeenteraadsverkiezingen. Als ik nog in Terneuzen woonde, zou ik nooit op een politicus stem men die een partijgenoot verwijt dat hij de kunst van het liegen on voldoende beheerst Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/9ezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (umi een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PB) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54Ó50,5004VBTilburg.- Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v - v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres i Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. i Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In h« door Marcel Modde MIDDELBURG - Het traditioneel ge wortelde ontzag voor de boswach ter brokkelt af De mannen en vrouwen in het groen krijgen steeds vaker te maken met geweld, wanneer ze bezoekers in de buiten gebieden aanspreken op fout ge drag of illegale activiteiten. In Zeeland valt 'hufterigheid' ten opzichte van de boswachter rela tief gezien nog mee, ervaart dis trictshoofd Cees de Lange van Staatsbosbeheer. „Wat ik hoor van collega's in andere regio's, is het daar de afgelopen jaren duidelijk erger geworden. Hier zie je dat ge lukkig in mindere mate, maar het gebeurt wel! Waar het vroeger bleef bij geintjes uithalen en het op een lopen zetten als de bos wachter er aan kwam, kan een si tuatie tegenwoordig wel eens knap vervelend worden. Mijn mensen hebben de instructie zich in zo'n geval terug te trekken en assisten tie in te roepen. Je merkt in alles dat de maatschappij aan het veran deren is." De Lange wijst op de noodzakelijk samenwerking met politie en ande re instanties, bij zaken als strope rij, afvaldumpen of het bloodegen van een hennepkwekerij. In Zee land is dat al langer praktijk, om dat vier van de acht opsporingsbe- voegde boswachters zijn wegbezui- nigd in een andere functie. Die sa menwerking heeft volgens De Lan ge als bijkomend voordeel dat zijn mensen veiliger kunnen werken. door Wout Bareman en René Schrier De hoge gasten - met hes je en veiligheidshelm - keken vol bewondering naar twee luchtacroba- tes, die onbeschermd boven beton platen de meest halsbrekende toe ren uithaalden. Even het veilig heidsprotocol doorbroken. Het optreden vormde onderdeel van de officiële start van de bouw van de Sluiskiltunnel. Commissa ris van de koningin Karla Peijs 'tril de' direct daarna op het bouwter rein vakkundig een grote buispaal de grond in. Met die palen en dam- wanden wordt aan de oostkant van het Kanaal Gent-Terneuzen één van de bouwputten gefabri ceerd, waarin in 2013 de boorma chine koers zet naar de westoever. Peijs herinnerde zich het moment dat ze als minister van Verkeer en Waterstaat werd geconfronteerd met de Zeeuwse tunnelwens. Op het ministerie had men nooit van het project gehoord, de hinderlijke kanaalbrug stond op geen enkele knelpuntenlijst, laat staan dat ie mand in Den Haag wist waar Sluis kil lag. Peijs: „Nu weet men beter. Met de aanleg van de Sluiskiltunnel wordt het grootste verkeersknelpunt van Zeeland van dit moment opgelost. Na realisatie van de tunnel ver dwijnt voor veel Zeeuws-Vlamin gen en voor het bedrijfsleven de dagtelijkse ergernis van het wach ten voor de brug, het eindeloos wachten." Maar zeker zo belang rijk is dat met de aanleg een belem mering voor de economische ont wikkeling van de oostoever van het Kanaal Gent-Terneuzen en voor de relatie tussen de havenge bieden van Gent en Zeeland wordt weggenomen. Met de tun nel en al die andere infrastructure le werken in de regio, die binnen kort worden uitgevoerd, wordt de Kanaalzone straks een strategische plek tussen Rotterdam en Parijs, vond Peijs. „Het biedt geweldige kansen op het gebied van trans port en logistiek en bijvoorbeeld ook de bio based economy." Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen sprak van 'de belangrijkste schakel voor de toekomst van Ter neuzen, Zeeuws-Vlaanderen en zelfs Zeeland'. Met een goede be reikbaarheid heeft de Kanaalzone goud in handen, oordeelde Lo nink. Volgens de planning moet de nieuwe tunnel Op 30 juni 2015 klaar zijn. Een dag voordat Jan Lo nink met pensioen gaat. De tunnel gaat bestaan uit 2 tun nelbuizen met leder 2 rijstroken. Die buizen hebben een diameter van 11 meter. De lengte van de tunnel is 1330 meter. Het geboorde tunneideel wordt 1150 meter. Er komen 4 dwarsverbindingen in de tunnel en 2 in de toeritten. Daarin zitten vluchtdeuren. Het diepste punt van de tunnel ligt 34 meter onder NAP. De rijbaan komt op een diepte van 30 meter onder NAP. 6 Totale lengte van de weg wordt cir ca 6 kilometer met twee grote nieuw aansluitingen. Het hellingspercentage wordt maxi maal 4,5 procent. De bouw van de tunnelboormachi ne gaat 12 maanden duren. De boorsnelheid is 12 meter per dag. De boor haalt 220.000 kubieke me ter boorspecie weg. De totale kosten van de verbinding bedragen 300 miljoen euro. Het tijdschema ziet er in grote lij nen zo uit: 2011 start bouw; 2013 boren tunnel; 2014 wegen en tun nelinstallaties; 2015 testen; medio 2015 juli opening van de tunnel. Over de brug bij Sluiskil rijden nu nog 13.000 voertuigen per dag. Over het sluizencomplex bij Ter neuzen 11.500 voertuigen per dag. Door de Sluiskiltunnel gaan straks 20.500 voertuigen per dag. Zevenaarviaduct

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2