heeft bravoure terug sport 125 Weer maar één Zeeuw in WK-team aparte Turnsters azen op ticket voor Spelen Basisplaats is nieuwe stap voor jonge Bruma De Nederlandse mannen eindigden op het WK van vo rig jaar als zeventiende met een totaal van 343,777 punten. Dat was het beste resultaat voor Oranje ooit door Edwin Fischer TOKIO - Net als vorig jaar op het WK in Rotterdam is Yuri van Gel der bij de mondiale titelstrijd in Tokio de meest besproken vader landse turner. Het WK begint vrij dag met de kwalificatiewedstrijd voor vrouwen, de Nederlandse mannen komen zondag in actie. Gisteren was hun officiële podium training. Van Gelder is weer helemaal terug. Vindt in elk geval de ringenspecia- list zelf. „Topfit. Ik ben echt heel fit. Zelfs zo fit dat een ringenoefe- ning weer helemaal routine is. Ge woon beginnen en bam, bam, bam. Knallen, krachtelement na krachtelement." Zonder blikken of blozen acht Van Gelder zich, na de podiumtraining van gistermiddag in de Metropoli tan Gymnasium, zelfs in staat om de turnwereld te gaan verbazen. „Als ik de kwalificatie doorkom, dan kan ik een medaille halen in de ringenfinale. Zo goed en fit voel ik me." Het is prettig voor het Nederland se turnen dat de diep gevallen zoon weer is opgekrabbeld. Na zijn schorsing wegens cocaïnege bruik, het debacle van het WK in Rotterdam (waarvoor hij zich op het laatste moment terugtrok) en een tegenvallend EK in Berlijn kan Van Gelder in Tokio oude sportie ve hoogtijdagen laten herleven. Al thans, zo lijkt het. Voor het zover is, moet Van Gel der zich eerst kwalificeren. En daarbij het team zondag in de kwa lificatiewedstrijd aan een goed re sultaat helpen. Want hoezeer tur nen ook een individuele sport is, wat in Tokio in eerste instantie telt is het landenresultaat. Een plaats bij de beste zestien landen - Nederland werd vorig jaar zeven tiende - is immers nodig om een olympische droom levend te hou den. Samen met Van Gelder, die op sprong, vloer en ringen uit komt, moeten Epke Zonderland (brug, rek en voltige) en de meer- kampers Jeffrey Wammes, Antho ny van Assche, Michel Bletterman en Arjen Butter daar voor zorgen. Zonderland was zelf opgetogen. „De podiumtraining voelde erg goed." Daarin liet hij op rek zijn spectaculaire en veel punten sco rende vluchtcombinatie Cassi- na-Kolman zien. „Het was prettig de oefening die ik in de finale wil turnen nu al even op het podium te kunnen doen. Maar voor de lan- denwedstrijd neem ik iets minder risico, want we moeten niet onno dig en onverwacht veel punten ver spelen." Net als Van Gelder is de blik van de Heerenvener eerst op de kwali ficatie gericht. „Daar moeten we TOKIO - Goesenaar Carlo van Minde is gisteren tóch weer afgevallen voor het WK turnen. Hij kreeg vrij dag al te horen dat hij op de tribune moest plaats nemen, maar werd maandag weer bij de groep ge haald omdat Bart Deurloo te geblesseerd was om in actie te komen. Maar nu is de Bevelander door coach Sadao Hamada aangewezen als reserve. Alleen als er voor een spits die niet geroemd wordt om zijn meevoetballende kwaliteiten, maar om zijn dodelijke koelbloedigheid. „Ik heb altijd veel gelopen, ben in de Bundesliga al leen maar sterker geworden. Ik krijg bijna nooit kramp, kan 95 mi nuten blijven jagen op verdedigers. Ik voetbal mee, denk dat ik dat óók beheers. Als ik maar voor het doel ben als ik er moet staan." Dat doet hij imposant vaak. Zijn moyenne in Oranje is indrukwek kend: voor elke goal minder dan ne gentig minuten. Daar kan geen en kele andere speler in de huidige se lectie aan tippen. Maar hij beseft ook dat de onsterfelijkheid pas komt als hij zal excelleren op het al lerhoogste podium. Zoals zijn idool ooit in 1988 deed. Huntelaar: „Van mijn oom kreeg ik toen een sleutelhanger, met dat doelpunt van Gullit. Scoren op een EK of een WK, dat bepaalt je echte waar de. Ik ben in elk geval vlijmscherp." donderdag 6 oktober 2011 mmmmamimamammam goed doorheen komen en ons doel gaan halen. Daarna kom ik zelf aan de beurt." Zonderland doelt op een finale op rek en gaat daar voor een medaille. Die staat garant voor deelname aan de Spe len van volgend jaar in Londen. Ook Van Gelder droomt daar nog van. Al kan die droom vandaag uit een spatten. Het internationaal sporttribunaal CAS (Court of Arbi tration for Sport) maakt in de loop van de dag bekend of het rechtmatig is dat het Internatio naal Olympisch Comité sporters die in een olympische cyclus ge schorst zijn geweest wegens over treding van het dopingreglement, uitgesloten mogen worden van deelname aan de daaropvolgende Spelen. Het Amerikaans Olym pisch comité vindt dat dit op basis van de IOC-regels niet kan. „Natuurlijk houdt deze zaak me bezig en hoop ik dat de Ameri kanen het winnen. Maar eerlijk gezegd heb ik er vandaag nog niet aan gedacht. Mijn focus ligt bij mijn oefeningen en dat is zwaar ge noeg. Net zoals ik geen druk voel om weer op een WK te gaan turnen (het WK van vier jaar gele den in Stuttgart was zijn laatste) is er ook niet de druk van de uit spraak van het CAS. Ik kan niks aan die uitspraak veranderen, dus concentreer ik me op mijn tur nen." Celine van Cerner is het boegbeeld van het Nederlandse vrouwenteam. foto Robin Utrecht/ANP nu weer iemand uitvalt, sluit Van Minde zich weer aan. Daardoor is alleen Anthony van Assche uit Sas van Gent de enige Zeeuw op het WK. In 2005, 2006 en 2009 was de Zeeuws-Vlaming er ook in z'n eentje bij. In 2010 vertegenwoordigde juist alleen Van Min de de provincie. TOKIO - Voor de Nederlandse turn- vrouwen begint morgen op het WK in Tokio de missie die de ploeg op de Spelen van Londen moet brengen. Een plaats bij de beste acht in de kwalificaties zou olympische deelname betekenen, voor het eerst na 36 jaar. In 1976 in Montreal, de Spelen van de Roemeense Nadia Comaneci, was Nederland voor het laatst met een team actief Ans van Gerwen, Jeanette van Ravestijn en Moni que Bolleboom maakten deel uit van de ploeg die elfde werd. T\vee keer nog werd kwalificatie net ge mist. In 1999 voor de Spelen van Sydney 2000, terwijl vier jaar later in Anaheim een talentvolle lich ting aan intriges ten onder ging. De ploeg met onder anderen Su zanne Harmes en Gabriella Wam mes werd slechts zestiende. Het missen van de Spelen van 2004 was een klap, omdat het Ne derlandse turnen de jaren ervoor de aansluiting met de wereldtop had gevonden. De huidige ploeg (met Céline van Gemer als boegbeeld) werd vorig jaar weliswaar negende op het WK in eigen land, maar heeft niet te maken met het hoge verwach tingspatroon van acht jaar gele den. „Toch zullen die meiden zich zelf wel druk opleggen", denkt Su zanne Harmes, die dit jaar haar turnloopbaan beëindigde. „Ze we ten dat de Spelen haalbaar zijn." Harmes maakte vorig jaar nog deel uit van de ploeg. „Het is heel an ders dan in Anaheim. De sfeer is tegenwoordig zo veel beter, de ploeg zat toen gewoon niet lekker in elkaar." Tv-commentator en oud-turn- coach Hans van Zetten denkt dat de huidige lichting in staat is zich voor de Spelen te kwalificeren. „Maar niet rechtstreeks, ik ver wacht niet dat ze in Tokio bij de beste acht landen eindigen." Er is een omweg via het zoge noemde testevent waar de num mers 9 tot en met 16 van dit WK in januari in Londen gaan strijden om de vier resterende landentick- ets. Dat Klaas-Jan Huntelaar in bloedvorm is, bewijst de international wekelijks in de Bundesliga. De spits van Schalke 04 scoort vaak. foto Friso Centsch/EPA NOORDWIJK - De kans is groot dat Jeffrey Bruma morgenavond in De Kuip zijn eerste grote wedstrijd voor het Nederlands elftal gaat spe len. De centrale verdediger lijkt een basisplaats te krijgen na het wegvallen van John Heitinga en Hedwiges Maduro. Bondscoach Bert van Marwijk denkt dat de nog maar negentien jarige Bruma toe is aan een nieu we stap in zijn ontwikkeling. „Hoe wel het sportief nog niet naar wens gaat, is het goed dat hij naar HSV is gegaan", aldus Van Mar wijk. „Misschien is hij iets te lang bij Chelsea gebleven. De laatste twee jaar is hij wat stil blijven staan en dat is logisch als je in het tweede elftal speelt. Dan krijg je geen aandacht en is er geen druk." Van Marwijk wil niet zeggen dat Bruma te snel de overstap naar En geland heeft gemaakt. „Het meest ideale is dat jonge spelers tot hun 21e, 22e in Nederland blijven. Dan spelen ze wekelijks en de clubs en de competitie worden er beter van. Maar zeg jij als negentienjari ge maar eens 'nee' als Real Madrid je wilt hebben. Wij kunnen alle maal wel vinden dat clubs van zul ke jonge spelers moeten afblijven, maar dat kunnen wij niet verande ren. Dat is een zaak van de poli tiek. Of de clubs moeten zelf tot onderlinge afspraken komen, maar daar zullen de grote clubs nooit aan meewerken." Van Marwijk liet ook weten dat Mark van Bommel gewoon kan spelen morgen. De aanvoerder is hersteld van de knieblessure die hij dinsdag tijdens de training op liep. Hij maakte gisteren de be sloten oefensessie van Oranje in de Rotterdamse Kuip volledig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25