Rode Kruis Walcheren helpt Spannend Wonen! Zaterdag 8 15 oktober 201 zeeland Z-Vlaamse gemeenten werken ook samen LOGUS Kom langs win! logusvlissingen.nl KYUSTENDIL Hulpverlener Adrie van den Broeke over Bulgaarse bejaarden: 'Een oude boom moet Allernieuwste badkameropstellingen, moderne kastsystemen, demonstratie infraroodcabine rad van fortuin, diverse activiteiten én nog veel meer spannend wonen! Badkamer t.w.v. donderdag 6 oktober 2011 Het team van het Rode Kruis Walcheren in Bulgarije: Adrie van den Broeke, Nicolai van het Bulgaarse Rode Kruis team, Eugénie Lerech, Cynthia Bom- hof, Ko Smeding en Elna Ceschiere. foto's Adrie van den Broeke TERNEUZEN - Net als op Walcheren willen ook de drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen intensief sa menwerken op een aantal gebie den. Dat gebeurt in vier sectoren: socia le zaken, belastingen, dienstverle ning en ICT. De ondernemingsraden en het ma nagement van de drie gemeenten werden gisterochtend geïnfor meerd over de aanstaande verande ringen. Vooral op het gebied van sociale zaken verandert er veel. De wets wijzigingen verplichten de ge meenten bijna tot de oprichting van één intergemeentelijke sociale dienst, waarin ook Dethon (750 personen) wordt ingebracht. Geza menlijke belastingheffing is een an der belangrijk onderdeel van de sa menwerking. Op Walcheren is dit proces al bijna afgerond. Er wordt nog bekeken of aansluiting wordt gezocht met het belastingkantoor van gemeenten boven de Wester- schelde. Ook op ICT-gebied slaan de gemeenten de handen ineen. Er wordt gekeken naar gezamenlij ke inkoop van apparatuur en ken nis én samensmelting van de ICT-afdelingen. door Yorben Weststrate Twee zakjes snoep wilde de oude vrouw aan Adrie van den Broeke geven. Twee jaar gele den had hij zelf deze zakjes aan haar gegeven, omdat ze helemaal niets hebben in het arme deel van Bulgarije; Kyustendil. Het zegt veel over de gastvrijheid van de mensen in de bergen van het Balkanland. „Ze hebben helemaal niks en toch heeft zij die snoepjes bewaard. Op dat moment werd ik echt emotioneel", vertelt Van den Broeke. De Middelburger maakte deel uit van het team van het Rode Kruis, dat voor de tweede keer een be zoek bracht aan Kyustendil. Met vijf mensen zijn ze twee weken ge leden de ouderen gaan voorzien van voedsel, kleding en een praat je- De mensen die nu in de bergen van Bulgarije wonen, zijn arm en oud en vaak alleen. Ze zijn tiental len jaren geleden gevlucht voor het communisme en wonen nog altijd in barre omstandigheden. Van den Broeke: „Er zijn veertig tot vijftig mensen over die nu nog in de bergen wonen. Ze worden al lemaal stokoud. Ik denk dat dat komt omdat ze totaal geen stress hebben én ze eten alleen maar bio logisch voedsel. Eén vrouw was 87 jaar en die verzorgde haar zieke zus die nog ouder was. Ze vertelde dat haar moeder zelfs 120 was ge worden." Teamleidster van deze reis was El- na Geschiere. „Voor mij was het de eerste keer dat ik naar Bulgarije ging. Maar wat was het een unieke ervaring. De mensen daar te hel pen en steun te bieden aan het Bulgaarse Rode Kruis geeft een goed gevoel." Twee jaar geleden was het Rode Kruis van Bulgarije de mensen in de bergen volop aan het helpen. Ze hadden daar een jeep. Die had den ze gekregen van de overheid, maar vorig jaar moesten ze de au to inleveren omdat de regering het project stopzette. Geschiere: „Dat vonden wij vreemd. We hebben ze meteen een nieuwe auto ge schonken. Op dit moment werkt er nog één jongen, Nicolai, fullti me in het gebied Kyustendil voor het Bulgaarse Rode Kruis." De afgelopen twee jaar zijn er klei ne verbeteringen verwezenlijkt dankzij de inzet van Nicolai en het Walcherse Rode Kruis. Van den Broeke: „De mensen hebben het ietsje beter gekregen. Ze hebben elektriciteit en bij sommige staat er zelfs een tv'tje in de kamer. Ook zorgt het Rode Kruis voor wat so ciale bezoekjes, voedselvoorraad en kleding." Volgend jaar komt een Bulgaarse delegatie van het Rode Kruis naar Nederland. „We gaan ze les geven in hulpverlening bij rampen en evenementen. Ook nemen we ze mee naar een evenement hier om te laten zien hoe wij te werk gaan", zegt Geschiere. Hoe lang het project in Kyustdenil nog zal lopen, durven Van den Broeke en Geschiere niet te zeg gen. „De mensen zijn oud, waar schijnlijk is het binnen tien jaar niet meer nodig", vertelt Van den Broeke. De Bulgaarse hoogbejaar den willen ook niet verhuizen naar de grotere steden, want ze wonen bijna heel hun leven in de bergen. Van den Broeke: „Een oude boom moet je ook niet wil len verplanten." CSMTWKBï ïsnghisassSfiistfiMs- 0^0 Scan deze code met uw smartphone en bekijk de acties online! Deze acties zijn geldig vanaf zaterdag 8 oktober t/ffi 31 oktober 2011Prijzen zijn incl. BTW. Drek- en zetfouten, prijs- en product wijzigingen voorbehouden.Vraag naar da voorwaarden i»li+ftjgp in de showroom. Vlissingen: Marie Curieweg 9-13, 0118 - 69 00 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20