Brand Restaurantje Nummer 7 i8l zeeland Geen geld na aanleg rondweg Koudekerke 'We zijn getrouwd in een Zwitserse noodbarak' Frontale botsing op N59 Op donderdag 25 augustus rinkelde de zakelijke telefoon van restauranthouder Michiel Kunst al vroeg in de ochtend. „Michiel, je zaak staat in brand!" Het houdt hem nog bezig. donderdag 6 oktober 2011 den haag/koudkerke - De ge meente Veere mocht de nadelen van een verkeersweg vergelijken met de bouw van kassen of een boerenschuur nabij de woning van G. Wisse uit Koudekerke. Om die reden heeft Wisse geen recht op een planschadevergoe ding, oordeelt de Raad van State. Hoewel er nooit kassen of schuren achter zijn woning aan de Ter Poorteweg zijn gebouwd, maakte het vorige bestemmingsplan dat wel mogelijk. Wisse trok bij de gemeente aan de bel nadat de nieuwe rondweg in 2005 werd aangelegd. Volgens Wis se is zijn woning 82.500 euro in waarde gedaald en daarvoor wilde hij compensatie. De Raad van State is het met de ge meente eens dat een planschade- verzoek wordt beoordeeld door de maximale bouwmogelijkheden van het oude en nieuwe bestem mingsplan te vergelijken. Het vori ge plan maakte ondermeer een kassencomplex van maximaal tien meter achter diens woning moge lijk. De Raad vindt dat de rond weg niet meer nadeel oplevert dan een kassencomplex. Wisse gaf verder aan last te heb ben van verkeersherrie, veroor zaakt door die rondweg. Daardoor zit de familie niet graag meer in de grote achtertuin. oosterland - Bij een frontale aan rijding gisteren omstreeks 14.40 uur op de N59 bij Oosterland zijn twee auto's zwaar beschadigd ge raakt. Het ongeluk gebeurde toen een 60-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland op de N59 een bestelauto, be stuurd door een 21-jarige man uit dezelfde gemeente, over het hoofd zag. De 21-jarige heeft vermoede lijk alleen enkele gekneusde rib ben en mocht na onderzoek naar huis. BRAND door Theo Giele Je hoopt op zo'n moment dat iemand je hand vastpakt en vertelt wat er moet gebeu ren." Zes weken na de brand in zijn restaurant vertelt Michiel Kunst over de brand in zijn zaak en hoe hij en zijn vrouw de boel weer hebben opge bouwd. In de eerste uren en dagen na de brand tolden de vragen rond in zijn hoofd. Had hij zelf iets fout ge daan? Was een kaars blijven bran den? Hoe moet het met de reserve ringen van de gasten. Hoe zit het met de verzekering? En het perso neel? Wat moeten zijn mensen doen als de zaak dicht is? Na het telefoontje over de brand, in de vroege ochtend van 25 augus tus, was hij in de auto gesprongen en naar de Rotterdamsekaai gere den. Kunst zag de rook uit de ge sprongen ramen op de eerste ver dieping komen. „Je wilt dan naar binnen. Helpen blussen, maar dat kan natuurlijk niet. De politie heeft ons toen echt prima opgevangen. Chapeau. Ook voor de brandweer." De brand ontstond op de pas ver bouwde eerste etage. Na weken van werkzaamheden - het restau rant had ook net een nieuwe keu ken in gebruik genomen - zou Res taurantje Nummer 7 de 'private di ning' op de bovenverdieping in ge bruik nemen. Op die verdieping werd de oor zaak van de brand gevonden. De houten vloer was bewerkt met lijn olie. Een goedje dat spontaan kan ontbranden. De vloer had 24 uur gedroogd, normaal is 8 uur al vol doende, maar onder de wijnkoel kast is het toch gaan branden. Door een onwaarschijnlijke samen loop van mogelijk wat achtergeble ven lijnolie in een naad van de vloer, de juiste temperatuur en vochtigheid is de olie gaan smeu len. „Een expert zei tegen mij: 'de kans dat dit gebeurt, is onwaarschijnlijk klein'. Het is pech. Gewoon pure pech." Nadat het vuur was geblust en de brandweermannen vertrokken, be gon de klus van wederopbouw. Onderhandelen met de verzeke raar vergde veel van Michiel en Ja- nine Kunst. De schade beperkte zich niet tot de bovenverdieping. Het bluswater had ook beneden wanden, vloeren en inboedel be schadigd. Voor duizenden euro's aan voorraden konden door het uitvallen van de stroom worden weggegooid. „Dan krijg je van die discussies met een verzekeraar over van alles en nog wat. Bijvoorbeeld over de flessen wijn. Met die wijn is niets mis, maar de etiketten zijn bescha digd; onleesbaar, ontoonbaar. Die kan ik toch niet meer presenteren aan mijn gasten. Ook al heeft maar één wand waterschade, zul je ze toch alle vier moeten schilde ren. Je moet gewoon vechten voor je geld." Na twee weken waren ze er uit met de verzekering en wisten ze hoeveel geld er beschikbaar was voor de 'wederop bouw'. Eigenlijk nog best vlot, maar voor wie zo snel mogelijk aan de slag wil, is elke dag wach ten er één te veel. „In die gesprek ken met de verzekeraar is het aller belangrijkste dat je je emoties in de hand hebt. En zeker ook dat je je je eerlijk opstelt." Tussen de onderhandeling door moest Kunst ook nog zorgen voor zijn gasten. „Collega's en vrienden boden spontaan hulp aan. Daar hebben we veel steun van gehad. Absoluut. Reserveringen hebben we kunnen overzetten. Personeel konden we bij collega's detache ren. Ook de leveranciers werkten Een geluk bij een ongeluk was dat de nieuwe keuken niet door de brand en het bluswater was beschadigd. Daar door kon Kunst nog wat catering- klussen blijven doen. Inmiddels zijn de schilders, tim mermannen en elektriciens bijna klaar met hun werk in het restau rant, dat gevestigd is op de hoek van de Rotterdamsekaai en de Brakstraat. Op dinsdag 18 oktober gaat het eta blissement van Michiel en Janine Kunst weer open. Drie weken la ter, op 7 november, kan ook de ver bouwde eerste verdieping in ge bruik worden genomen. Maar de brand zal nog wel even bij hem blijven. Kunst: „Je bent er zo alert op. Laatst weer. Ik was thuis en rook brand. Bleek ge woon bij iemand in de buurt de open haard te branden." Donderdagochtend 25 augustus, de rook komt uit de ramen van het restau rant. De brand was ontstaan door de spontane ontbranding van de lijnolie waarmee de nieuwe vloer was ingewreven. foto Theo Giele Twee dagen na de brand speelde het D1-team van HC Walcheren met num mer 7 om coach Michiel Kunst (links) een hart onder de riem te steken. foto Theo Giele MEEST GELEZEN 1. Katten moeten 12 uur binnen 2. Grand Canal brengt historie terug 3. Locatie verbijstert Astmafonds VIDEOJOURNAAL Drie keer per dag een nieuw video journaal met Zeeuws nieuws op de (mobiele) website www.z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - Ze herinneren zich de huwelijksdag zestig jaar geleden nog. Niet in detail, maar wel dat de huwelijksvoltrekking plaats vond in een van de zes Zwitserse na-oorlogse barakken in Westka- pelle. Het echtpaar Elisabeth Johanna (86) en Stefanus Gabriëlse-Verha- ge (84) vierden gisteren zijn 6o-ja- rig huwelijksfeest. Bescheiden wel iswaar, want het echte feest is mor gen. Een receptie in Westkapelle Herrijst gevolgd door een koud en warm buffet. Met optreden van mondharmonicaorkest De Kre kels, want daar heeft Stefanus ook bij gespeeld. Het stel leerde elkaar in 1946 ken nen op de terugreis van een collec teronde voor het wijkcentrum door het westen en oosten van Ne derland. Ze zijn geboren en geto gen in Westkapelle. Alleen Elisa beth was een tijdje geëvacueerd in Krabbendijke door de inundatie. Stefanus werkte tot 1987 mee aan een groot aantal dijkverzwarings projecten, zowel in Zeeland als daarbuiten. Zijn laatste klus was aan de Westkapelse dijk. Elisabeth is volgens haar man een begenadigd aardappelschilster. „Ze deed dat al tijdens de wederop bouw, samen met andere dorps- vrouwen. Ze kan dat nu nog, ter wijl ze slecht ziet, in één schil van zo'n zestig centimeter lang." Het paar kreeg drie kinderen en zes kleinkinderen. Stefanus en Elisabeth Johanna Gabriëlse-Verhage. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18