Zeeland PZCL Conflict mega-molens Neeltje Jans Dader explosie huis nog onbekend WALCHEREN 18 en 19 22 en 23 WINDPARK Recreatiebedrijven weigeren afkoopsom: 'We zijn weggestuurd met een appel en een ei' Betonnen erfenis uit de oorlog almanak Aan/uit-knop Donderdag 6 oktober 2011 Brand Restaurantje Nummer 7 was pech, pure pech Jonge leraren komen moeilijk aan het werk Tip? walcheren@pzc.nl door Henk Postma NEELTJE JANS - Onderhandelingen over bouw van negen mega-wind- molens op Neeltje Jans zijn spaak gelopen. Windpark OSK, dat de 180 meter hoge turbines wil bou wen, heeft de bezwaren van twee recreatiebedrijven proberen af te kopen. Maar dat is niet gelukt. Het gaat om Delta Park Neeltje Jans en Klimcentrum De Pijler. Die vrezen zo veel overlast dat be zoekersaantallen dalen. Het Delta Park raakt tien procent van de be zoekers kwijt, blijkt uit markton derzoek dat het bedrijf liet uitvoe ren door een 'onafhankelijk bu reau'. En het Klimcentrum vreest dat zijn klimpijler aantrekkelijk heid verliest wanneer die in het niet valt bij de windmolens, en klimmers worden gehinderd door de slagschaduw. De Veerse wethouder Jaap Melse, die verantwoordelijk is voor de be nodigde wijziging van het bestem mingsplan, bemiddelde tevergeefs. Windpark OSK stelde Delta Park zowel geld als andere tegemoetko mingen in het vooruitzicht, zoals het opzetten van een infocentrum voor duurzame energie. Maar Del ta Park ging daar uiteindelijk niet in mee. „We hebben het gevoel te zijn weggestuurd met een appel en een ei", zegt directeur Bert van der Hoef. Ook Klimcentrum De Pijler kreeg geld aangeboden, onder meer voor een blokhut op de Grevelingen. Maar, zegt exploitant Pieter de Haas, dat stond in geen enkele ver houding tot de ingrijpende gevol gen. De twee bedrijven kondigen alvast beroepsprocedures aan, en zono dig planschadeclaims. B en W van Veere trekken zich daar voorals nog niets van aan. Het college vraagt de gemeenteraad een bes- stemmingsplan goed te keuren voor de bouw van de molens, elk 6 MW sterk, bij de voormalige bouwdokken voor de stormvloed kering. E-Connection, dat voor OSK de vergunningen regelt, schakelde ook een onderzoeksbureau in. Dat verwacht 'per saldo' geen negatief effect op bezoekersaantallen. Ook B en W gaan ervan uit dat het allemaal wel meevalt. Zo stelt het college: 'vanaf de bovenkant van de klimpijler kan tussen de windturbines doorgekeken wor den'. En ook er onderdoor. Im mers, de onderkant van de wieken blijft 54 meter boven de grond, tweemaal zo hoog als de pijler. middelburg - Bezoekers van het Middelburg se park Toorenvliedt kunnen voortaan op in- formatiebprden lezen welke functie het bun kercomplex in het park had. Gistermiddag ont hulden wethouder Albert de Vries en Cor Heij- koop van de Stichting Bunkerbehoud het eer ste bord. Daarna leidde Heijkoop mensen van de klankbordgroep Toorenvliedt rond. De groep is opgericht door de gemeente om het opknappen van het park te bespreken. Er lie pen ambtenaren mee om de opmerkingen en wensen die ter plekke werden gemaakt met een te noteren. De gemeente wil bijvoorbeeld meer inzicht krijgen in de plaatsen in het park die omwonenden als onveilig ervaren. foto Lex de Meester 5«585^28^35382 Tip? redactie@pzc.nl door Annemarie Zevenbergen oost-souburg - Het onderzoek naar de explosie in een woning aan de Diezestraat in Oost-Sou burg, op zaterdagavond 24 septem ber, heeft tot nu toe niets con creets opgeleverd. Volgens de poli tie is er nog geen zicht op een da der. Bekend is dat de explosie, om streeks 23.30 uur, is veroorzaakt door een groot stuk vuurwerk. De politie ging er al snel vanuit dat er opzet in het spel was. De techni sche recherche verrichtte direct sporenonderzoek in en om de wo ning. De volgende dag werd een buurtonderzoek gehouden. Daar uit kwamen twee tips. Die zijn in middels nagetrokken, maar lever den niets op. De bewoonster en haar kind waren tijdens de explo sie niet in de woning. Volgens de politie heeft de bewoonster ook geen idee wie de dader kan zijn. Geruchten dat er vanuit de wo ning gedeald zou worden, zijn niet bekend bij de politie. Er is nooit melding van gedaan. Wel was het pand al eerder doelwit. Afgelopen zomer werd een molotov cocktail in de min gegooid. Daarvan is wel aangifte gedaan. Van andere inci denten rond de woning, zoals inge gooide ramen, is niets bekend. De klap, een dag na de explosie in Ritthem, zorgde voor flink wat op schudding in Oost-Souburg. Zè waren met de televisie aan, in bed in slaap gesukkeld. Ergens halverwe ge de nacht werd zij wakker en na wat keren en draaien kwam ze tot de conclusie dat ze niet kon slapen. Ze sloop uit bed, pakte zachtjes - om haar wederhelft niet te wekken - de afstandsbediening, koos een zender naar keus en ging er eens goed voor liggen. Voor haar ogen ontrolde zich een interessante middernachtelijke documentaire over verre poolzeeën en parmantige pinguïns. Dat duurde precies vijf minuten. Toen rees haar man als een zombie overeind, zoals hij wel vaker doet als hij er achter komt dat ze in slaap gevallen zijn met de televisie aan. Hij strekte zijn arm zodat hij net bij de aan/uit-knop kon. En pats daar gin gen de pingüins, waarna hij weer achterover viel in een diepe slaap. Daar lag ze dan klaarwakker naar een zwart scherm te staren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17