evolutionair I? Izjevsk op zoek naar nieuwe markten II 'Het wapen zit technisch zo in elkaar dat het nauwelijks kapot te krijgen is.' Mathieu Willemsen donderdag 6 oktober 2011 1 Vuurdoop Nederland De eerste westerse militairen die te maken kregen met vuur uit de kalasjnikov waren volgens het Le germuseum Nederlanders. Dat zou zijn gebeurd in 1962 in Nederlands Nieuw Guinea toen Nederlanders vochten tegen de Indonesiërs. Tot verrassing van de militairen bleek de vijand over geavanceerdere wa pens te beschikken dan zijzelf. Symbool op vlag Vanaf de onafhankelijkheid van Mo zambique (1975) heeft de kalasjni kov een prominente plek op de vlag van het land. Het wapen symboli seert de nationale verdediging en waakzaamheid van het land. Het is de enige vlag ter wereld waar een modern wapen op afgebeeld staat. De oppositie in het land ziét de ka lasjnikov graag van de vlag verdwij nen. Of dat ook gaat gebeuren is de vraag; er is veel weerstand tegen het plan. Zimbabwe heeft de kalasj nikov verwerkt in het nationale wa pen. schikking over een gouden uitgave van de kalasjnikov. Hussein kreeg het wapen cadeau van een van zijn zoons. Het wapen van Kaddafi werd aangetroffen in zijn hoofdkwartier en is ten prooi gevallen aan de re bellen. Osama's wapen een kan hem bakken en hij wordt overal ter wereld verkocht. „Een beetje handwerker in een willekeu rige ijzerwerkplaats in Afrika kan reserveonderdelen maken", zegt Mathieu Willemsen. „Wat me tijdens onze tentoonstel ling opviel was dat het niet alleen de Russen zijn geweest die voor verspreiding hebben gezorgd. Ook Amerikanen kochten AK-47's om strijders te bewapenen, die al be kend waren met het geweer." Het Russische leger mag dan na bijna 65 jaar jaar afscheid nemen van de huidige kalasjnikov, volgens Willemsen zal 'het wapen nog de cennia beeldbepalend zijn'. „Overi gens heeft ook de zoon van Kalasj nikov zich gestort op het ontwer pen van wapens, maar met minder succes dan zijn vader." Mocht de verkoop van wapens de familie Kalasjnikov geen geld meer opleveren, dan is er geen nood. De ontwerper verdient inmiddels ook aan de verkoop van t-shirts, speel goedmodellen en wodkaflessen in de vorm van een kalasjnikov. zie onze website:buitenland Kleurrijke video over geboorte plaats Michaïl Kalasjnikov Kalasjnikov AK-47 in cijfers De AK-47 is een Russisch aanvalsgeweer ontworpen door Michaïl Kalasjnikov. eerste ontwerp geweer m kogels per minuut per geweer landen produceren het geweer legers gebruiken het geweer B0i) miljoeh geweren in omloop infographic CN, CRW Osama bin Laden verscheen vanaf 1998 regelmatig met een kalasjni kov in propagandafilmpjes van Al-Qaeda. Het geweer is mede daar door uitgegroeid tot een symbool van de jihad die de terroristenorga nisatie voert tegen het Westen. Ook Hezbollah gebruikt de AK in af beeldingen. Illustratie boven met de klok mee: kindsoldaten in Afrika, Osa ma bin Laden, een afbeelding van de Hezbollah, Michaïl Kalasj nikov en de vlag van Mozambi que. Wapen als prijs Een radiostation in Somalië koos dit jaar voor de kalasjnikov als prijs in een wedstrijd voor kinderen. Die konden het wapen winnen door vra gen over de Koran goed te beant woorden. De wedstrijd werd georga niseerd door de aan al-Qaeda geli eerde terreurgroep al-Shabaab. „De jeugd zou een hand moeten gebrui ken voor onderwijs en de andere voor een wapen om de Islam te ver dedigen", aldus een vertegenwoordi ger van el-Shabaab tijdens de prijs uitreiking. Het nieuws dat het Russi sche leger niet langer kalasjnikovs wil kopen komt vooral hard aan in Izjevsk, de stad op ruim 900 ki lometer ten oosten van Moskou waar de wapens worden gemaakt. Het Russische leger gebruikt ver scheidene modernere varianten van de oorspronkelijke AK-47. ..De wapendepots liggen er vol mee. Wanneer je er goed voor zorgt, kunnen ze zeker zo'n vijftien tot twintig jaar mee", legt legerexpert Igor Korotsjenko uit. „In Izjevsk moeten ze hard op zoek naar nieu we markten." Het Russische leger wil modernise ren, maar de industrie loopt ach ter. Eerder dit jaar liet de Minister van Defensie, Anatoli Serdjoekov, al weten dat de Russische T-90 tanks niet voldoen aan moderne eisen. Voor de prijs van een T-90 zouden er drie Duitse Leopard- tanks gekocht kunnen worden. Na tionalisten willen dat het Russi sche leger alleen materiaal van Russische bodem koopt, maar de ze zomer sloot Rusland een miljar dendeal met Frankrijk voor de aan koop van een aantal vliegdeksche pen. De financiën van het leger zijn een heet hangijzer in Rusland. De alom geprezen minister van Finan ciën Aleksej Koedrin diende deze week zijn ontslag in na een con flict met president Medvedev over de uitgaven voor defensie komend jaar. In Izjevsk wil fabrikant Izjmasj vol gend jaar met een nieuw model ka- lasjnikov komen. „We hebben de prototypes al. We hopen dat het le ger ze mooi zal vinden. Tot die tijd blijven we jachtgeweren ma ken", zegt een bron.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11