Kameraad, moordenaar, io|kalasjnikov Ooit het symbool van het Rode Leger, nu vooral dat van terroristen en kindsolda ten. Rusland stuurt de kalasjnikov na bijna 65 jaar met pensioen. „Maar dit wa pen zal nog decennia de strijd bepalen." donderdag 6 oktober 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Olaf Koens en Joost de Poel illustratie Mark Reijntjens Het zat er al jaren aan te komen, maar toch zorgde de mededeling voor een schokje in Rusland: het einde van de huidige kalasjnikov is aanstaande. Het leger zal geen con tracten meer sluiten met Izjmasj, het bedrijf dat al ruim tweehon derd jaar geweren levert en wereld faam verwierf door de productie van dat ene wapen: de kalasjnikov. De Russische defensie wil moder niseren, maar die boodschap zal ontwerper Michaïl Kalasjnikov, tenminste als het aan zijn familie ligt, niet bereiken. „Hij wordt bin nenkort 92. We willen hem niet het slechte nieuws overbrengen, dat zou hem wel eens fataal kun nen worden", zegt een familielid. De kalasjnikov. Het populairste vuurwapen ooit. Of op zijn minst: het meest verhandelde. Geliefd en gehaat om zijn dodelijke vuur kracht. In Vietnam en de Golfoor log waren er Amerikaanse solda ten die hun door zand en modder haperende M16 verruilden voor het model van de vijand. Tegen de regels van het Pentagon, maar op hun Russian friend konden de sol daten tenminste altijd vertrouwen. De legende wil dat een soldaat zijn kalasjnikov nog steeds kon gebrui ken, nadat er een tank overheen was gereden. „Het wapen zit tech nisch zo in elkaar dat het nauwe lijks kapot te krijgen is. Het ge weer gaat vaak een leven lang mee", zegt Mathieu Willemsen, conservator van het Legermuseum in Delft dat in 2003 de expositie Kalasjnikov, geweer zonder grenzen hield. „Het wapen blijft het doen in extreme klimatologische om standigheden, vergt weinig onder houd en binnen vijftien minuten is aan een willekeurige gebruiker uit te leggen hoe het wapen werkt en hoe je de onderdelen in elkaar zet en weer uit elkaar haalt. De kosten zijn ook laag, omdat het productieproces eenvoudig is." Soldaten, in welke brandhaard ook, zijn lovend over de kalasjni kov. En dat was precies de bedoe ling van Michaïl Kalasjnikov toen hij tijdens de Tweede Werelddoor- log op een ziekenhuisbed zijn gees teskind bedacht. De tankcomman dant was in 1941 gewond geraakt en hoorde collega's klagen over de wapens van het Rode Leger. De Duitsers waren met hun machine pistool 40 een stuk beter af, was de klacht, vooral als het aankwam op man-tegen-man-gevechten. De boerenzoon ontwikkelde uitein delijk een lichtgewicht automa tisch aanvalsgeweer waarmee 'sproeivuur' kon worden afgegeven en dat vooral effectief was op be trekkelijk korte afstand. Het werd kort na WOU de vervanger van het standaard infanteriegeweer van het Rode Leger. Zie daar de geboorte van de Avtomat Kalasjnikova 1947. Kortom: AK-47. Ook Kalasjnikov zelf kon onmoge lijk vermoeden dat zo'n oersimpel geweer een ware revolutie zou ont ketenen. Er brak een kalasjnikov- tijdperk aan waarin de Sovjet-Unie met de export - vooral naar Oost- Europese Kameraden en Afrikaan se regimes en verzetsbewegingen - een fortuin verdiende. Ook na de val van De Muur gingen de wapen depots - al dan niet legaal - wijd open. Het gevolg: anno 2oir zijn er zo'n 100 miljoen kalasjnikovs en - vaak aanzienlijk minder betrouwbare - kopieën in omloop. Er is geen con flict ter wereld waar geen AK op duikt. Willemsen berekende dat als je alle kalasjnikovs op een rij legt, die sliert r,5 keer de omtrek van de aarde omspant. En het wapen bleek dodelijker dan de atoombom: zo'n 250.000 slacht offers per jaar. Kalasjnikov zelf heeft daar nooit een nacht slechter van geslapen. „Ik wilde een geweer maken dat ons vaderland zou beschermen", zo antwoordt de Russische volks held steevast als hij door Westerse journalisten wordt aangevallen. Een schuldgevoel schudde hij ook van zich af toen hij in 2003 de ex positie in Delft opende: „Het wa pen zeifis niet slecht", zei hij. „maar de politieke leiding die het inzet. Het is jammer dat mijn vin ding ook door terroristen gebruikt wordt, maar het is geen verrassing dat iedereen het simpelste geweer zoekt. Sommige landen hebben er hun vrijheid aan te danken." De -kalasjnikov begon als symbool van het Rode Leger en later de strijd tegen alles wat Westers was. Het werd omarmd door revolutio nairen waardoor aan de kalasjni kov nog altijd het imago van ver- zetswapen kleeft. Maar tegenwoor dig wordt het toch vooral geassoci eerd met terroristen uit het Mid den-Oosten en Afrikaanse kindsol daten. In delen van Afrika is een AK-47 voor slechts 10 dollar ver krijgbaar. Wapendeskundige Ko Colijn van Instituut Clingendael vergeleek de AK-47 al eens met een pizza: ieder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10