81 buitenland Voordeelreizen... met stip! stipreizen.nl Zuid-Afrikanen boos om negeren van Dalai Lama Speurhonden zoeken naar vermiste vrouw Partij komt met Vlaams nummerbord Straat in Slovenië mag naam Tito niet dragen 'Kaddafi's zoon leidt verzet Libische stad' Potje plutonium valt bij bezoek IAEA Premie op hoofd Al Qaeda-leider Irak AANSLAG Al-Shabaab cla Nobelprijs voor studie naar uitdijend heelal woensdag 5 oktober 2011 Omstanders kijken naar het lichaam van t denten vonden de dood bij een complex ORANJESTAD Speurhonden uit Nederland gaan op Aruba op zoek naar het lichaam van de vermiste Amerikaanse vrouw Robyn Gardner. De honden, die getraind zijn om lichamen op te sporen, kwamen afgelopen week einde aan op het eiland. De zoek tocht waarbij de dieren worden in gezet concentreert zich op het zuid oostelijke deel van Aruba. Gardner wordt sinds 2 augustus vermist en is vermoedelijk niet meer in leven. In de zaak zit de 50-jarige Ameri kaan Gary Giordano vast. Hij was de reisgenoot van Gardner. BRUSSEL De partij Vlaams Belang, die pleit voor een republiek Vlaanderen, heeft gisteren een eigen Vlaams nummerbord gepresenteerd. Lief hebbers kunnen het zelfklevende bord onder hun Belgische nummer plaat bevestigen. Volgens partijkop stuk Filip Dewinter is de gele num merplaat met zwarte cijfers en let ters zelfs verkeersveiliger, want zichtbaarder dan de witte Bel gische platen met rode tekens. Geel en zwart zijn ook de Vlaamse kleu ren. LJUBLJANA Het Constitutioneel Hof in Slove nië heeft gisteren de hoofdstad Lju bljana verboden om een straat de naam te laten dragen van de voor malige Joegoslavische dictator Jo- sip Broz Tito. Volgens het hof staat de naam symbool voor het commu nistische regime dat de mensen rechten schond. Volgens Ljubljana was Tito vooral een belangrijk his torisch figuur. De stad, die geleid wordt door de centrumlinkse bur gemeester Zoran Jankovic, gaf de straat al in 2009 de naam Tito. BANI WALID Saif al-Islam, de bekendste zoon van de verdreven Libische leider Kaddafi, geeft leiding aan het ver zet in Bani Walid. Dat meldde een commandant van het nieuwe regi me (de Nationale Overgangsraad - NTC) gisteren. Bani Walid is een van de laatste steden in handen van Kaddafi. De plaats ligt 170 kilo meter zuidoostelijk van hoofdstad Tripoli. Volgens NTC-commandant Benyur is een generaal van de Kad- dafi-troepen gevangengenomen en heeft die gezegd dat Saif al-Islam de militaire operaties leidt. DESSEL Drie mensen zijn in België radioac tief besmet geraakt toen een 'potje plutonium' op de grond viel tij dens een inspectie van de nucleai re afvalverwerker Belgoprocess in Dessel. Het zou gaan om een ex treem kleine hoeveelheid. Het be drijf maakte dat gisteren bekend. De inspecteurs van het Internatio naal Atoomagentschap (IAEA) en Euratom raakten besmet, net als een medewerker van Belgoprocess. Er zou geen radioactiviteit vrijgeko men zijn buiten het gebouw. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben tien miljoen dollar (7,5 miljoen euro) uitgeloofd voor meer informatie over de verblijfplaats van de leider van Al Qaeda in Irak, Ibrahim Aw- wad Ibrahim Ali al-Badri. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is Al-Badri, die ook bekend staat als Abu Du'a, toe gevoegd aan de lijst van terroris ten. Abu Du'a wordt ervan ver dacht leiding te hebben gegeven aan grootschalige operaties van Al Qaeda in Irak. door onze correspondent Elles van Celder JOHANNESBURG - „Wie regeert ons land? China?" „Dit is bescha mend." Zuid-Afrikanen laten via websites, Facebook en Twitter hun ongenoegen horen nadat de Dalai Lama gisteren een bezoek aan Zuid-Afrika schrapte omdat hij niet op tijd een visum krijgt. Ze zeggen dat hun regering heeft ge kozen voor de relaties met China boven de Dalai Lama en hun gelief de aartsbisschop Desmond Tutu. Samen met analisten, vakbonden, oppositiepartijen zeggen ze dat Zuid-Afrika bewust te lang heeft gewacht om de Dalai Lama een vi sum te geven. Loyiso Nongxa, di recteur van de WITS Universiteit zegt dat de waarden in de grond wet, zoals vrijheid van meningsui ting en bewegingsvrijheid, worden verraden. Het land is Afrika's grootste economie en is er trots op sinds de afschaffing van de apart heid en de eerste vrije verkiezin gen in 1994 een democratie te zijn. Het Desmond Tutu Peace Centre heeft de dag van de terugtrekking Desmond Tutu van China's rivaal dan ook een zwarte dag genoemd. Niet alleen omdat Tutu nu een goede vriend moet missen tijdens de viering, maar ook voor het land zelf. Ook Tutu toonde zich kwaad. De overheid heeft verschillende ke ren ontkend onder druk te staan van China. Maar de economische relatie is van immens belang. Het is de grootste handelspartner en met de crisis in Europa en de VS, is het land nog belangrijker gewor den, zegt de directeur van het Cen tre for Chinese Studies van Stellen- bosch Universiteit Sven Grimm. Vice-president Motlanthe is afgelo pen week bovendien teruggeko men van een bezoek aan China. Hij haalde daar een nieuwe investe ring van 250 miljoen Amerikaanse dollar binnen. Zuid-Afrika expor teert nu al zo'n 550 miljoen dollar mineralen en ruw materiaal per jaar naar China. Motlanthe sprak met president Hu Jintao. Ze beloof den de communicatie en vertrou wensband te versterken. Grimm vindt dat het te veel is geëscaleerd. Vooral omdat de Da lai Lama om een visum vroeg voor een privé-bezoek. „Er zijn nu ver halen over druk van China hoewel we niet weten of dat het geval is. Er zijn hier geen winnaars. Dit had voorkomen kunnen worden." De 76-jarige Dalai Lama, die Tutu zijn spirituele oudere broer noemt, blijft nu in India waar hij leeft. Ook al betekent dit dat Tutu een bord minder kan dekken voor zijn verjaardagspicknick. En de re gering heeft in ieder geval laten zien de vertrouwensband met Chi na serieus te nemen. Bewust of niet. STOCKHOLM - De Nobelprijs voor de Natuurkunde gaat dit jaar naar de Amerikanen Saul Perlmutter en Adam Riess en de in de VS ge boren Australiër Brian Schmidt. Zij krijgen de onderscheiding voor onderzoek naar het heelal. De drie hebben supernova's (ontploffende sterren) in de afgelegen uithoeken van het heelal onderzocht. Uit de metingen blijkt niet alleen dat het universum zich sinds de oerknal uitbreidt, maar ook dat dat steeds sneller gaat. De winnaars 'hebben een heelal blootgelegd dat groten deels onbekend was voor de we tenschap', verklaarde de jury haar keuze. Aan de Nobelprijs voor Natuur kunde is een bedrag van bijna 1,1 miljoen euro verbonden. De helft van het bedrag gaat naar Perlmut ter. Het andere deel is voor Riess en Schmidt. "as nog Effens Hfjusivgi »0f4eICPchW „iettiwJsW 29e stipreizen.nl/ilkmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8