Discussie over insteekhaven Kopers zijn tevens hun °9rimQrkïSï3 181 zeeland Waterdunen is 'zeer moeilijke materie' Provincie wil aanpassing plan Groote Duynen LEZERSVOORDEEL Collectief Particulier Opdrachtgeverschap KANAAL CU-fractie wil meningen peilen PARTICULIER BOUWINITIATIEF IN GOESE WIJK MANNEE In barre economische tijden is het voor jongeren op de woningmarkt steeds lastiger een huis naar wens te vinden. Oplossing: word je eigen projectontwikkelaar. Mannee IH! r,n.DIG OP WOENSDAG 5 OKTOBER woensdag 5 oktober 2011 WKBSKKSSSSK door Lilian Dominicus kruiningen - De Christenunie van Reimerswaal wil binnenkort een discussie houden met verte genwoordigers uit de samenleving, de politiek en het bedrijfsleven over een insteekhaven, loswal of nat bedrijventerrein langs het Ka naal door Zuid-Beveland. Dat kondigde de fractie gistera vond aan tijdens de opinieraad in het gemeentehuis in Kruiningen. De bijeenkomst zal op donderdag 20 oktober om 19.45 uur plaatsvin den in het dorpshuis van Kruinin gen. „Wij willen graag peilen hoe de bevolking, maar ook de onder nemers in Reimerswaal tegenover initiatieven in die richting staan", verklaarde CU-lfactievoorzitter Sja- co van Damme. WD-fractievoorzitter Izak Voge laar gebruikte de programmabegro ting als een lans om nogmaals te pleiten vóór de komst van een nat bedrijventerrein in Reimerswaal. Hij probeerde bij wethouder Jaap Sinke (SGP, ruimtelijke ordening) een uitspraak te onüokken die óók door Martijn de Koning den haag - De drie leden van de Raad van State die gisteren de be zwaren tegen Waterdunen behan delden, lieten zich niet in de kaart kijken. Waar de Raad soms door de manier van vraagstelling nog wel eens duidelijk maakt welke kant het met de uitspraak op gaat, hielden de Staatsraden hun me ning over dit plan nog helemaal voor zich. Dat kwam mede door de complexi teit van het onderwerp. „Dit is bui tengewoon moeilijke materie", ver zuchtte één van de Staatsraden, zo als de leden van de Raad worden genoemd, halverwege de zitting. Alleen het lezen van de stukken was voor de drie Staatsraden niet genoeg geweest om alles te snap pen. Reden om zowel de bezwaar makers als de provincie gisteren urenlang aan de tand te voelen. De moeilijkheid zat onder meer in de inhoud van het exploitatieplan en de afspraken tussen de provin cie en recreatiebedrijf Molecaten, dat in Waterdunen een vakantie park opzet. De provincie houdt die afspraken deels geheim, óók voor de staatsraden. Die toonden zich daar niet blij mee, maar kun nen niet afdwingen dat de provin cie alle gegevens op tafel legt. die richting op zou gaan. Enkele weken geleden werd bekend dat NV Economische Impuls met en kele lokale ondernemers verken nende gesprekken voert over een nat bedrijventerrein. De driehoeki ge polder Schorebrug, twee jaar ge leden nog afgeschoten door de raad, komt zo weer in beeld. „Dit gaat niet om herhuisvesting van de betonfabrieken uit Goes, zo moet je hier ook niet naar kij ken. Een dergelijk initiatief kan juist kansen bieden voor Reimers waal. Brabant kan zulke bedrijven terreinen niet aanbieden, terwijl onze eigen industrieterreinen nage noeg vol zijn", sprak Vogelaar. Sinke bleef aan de voorzichtige kant. Hij zei aan de andere kant wel de deur open te willen hou den voor initiatieven, zoals die van Economische Impuls. Tegelij kertijd waarschuwde hij voor te veel enthousiasme. „Je kan zelf op pad gaan, maar dan heb je het kos ten die voor ons onbetaalbaar zijn. Komen er kansen, dan kunnen we daar naar kijken." SGP-partijge- noot en raadslid Jan Murre sloot zich aan bij deze visie. door Luc Oggel Corstian de Frel (25) uit Goes wilde graag nieuwbouwen in zijn woonplaats. Maar pro jecten waren óf ve- traagd, of de gewenste woning was al verkocht. De gemeente ver wees hem naar het Collectief Parti culier Opdrachtgeverschap Zee land (CPOZ), een stichting die toe komstige kopers ondersteunt bij het ontwikkelen van hun eigen bouwproject. Zo ontstond het idee om zelf voor projectontwikke laar te gaan spelen in de Goese nieuwbouwwijk Mannee. Hij benaderde enkele vrienden en samen met Robbert-Jan Poortvliet (23) en Reinier Goudswaard vormt De Frel nu de 'kerngroep' van het project: een rij van tien nog te bou wen en qua prijs aantrekkelijke wo ningen aan de Hilleweg in Man nee. Het drietal zal in elk geval zelf ieder één van de huizen betrek ken, daarnaast zijn er al drie ande re serieuze gegadigden. „We zijn in januari begonnen met op een A4'tje te zetten wat we in een woning wilden zien", zegt De Frel, zelf makelaar bij Sinke Kome- jan. „Niet alleen het feit dat je op die manier niet in het keurslijf van projectbouw zit, is een voordeel, ook is het op deze manier moge lijk om je huis 20.000 tot 30.000 euro goedkoper te bouwen. Je steekt er gigantisch veel tijd in, maar het is wel je eigen tijd." De Frel en Poortvliet zien het pro ject als een grote uitdaging. „Het is een complex proces van voortdu rende onderlinge discussie. Het is een beetje polderen in het klein", lacht Poortvliet. Het project bestaat uit verschillen de woningtypen. Zo zijn er twee hoekwoningen, een aantal wat gro tere tussenwoningen en twee ech te starterswoningen. Architecten- Mannee is, samen met Riethoek, Aria en Goese Schans, één van de vier grote nieuwbouwprojecten in Goes. Mannee is een combinatie van wel- standsvrije woningen en project- bouw. In totaal is er ruimte voor 373 wo ningen. In januari begint de uitgifte van ka vels in fase drie. Woningen in het project moeten verplicht worden voorzien van een systeem om woningen te verwar men en koelen via aardwarmte. bureau Roos en Ros tekende voor het ontwerp van de huizen. De ini tiatiefnemers geloven in het pro ject. „Het niveau van de woningen is voor veel mensen aantrekkelijk", zegt De Frel. „Daarnaast is het een zeer gunstige locatie. Er zit ruimte en zon in het plan en je zit overal dichtbij: op minuten van de Oos- terschelde en het centrum van Goes", valt hij overtuigend in zijn rol als makelaar. „Die punten wa ren voor ons ook de reden om te investeren. Wij kopen straks als collectief de grond van de gemeen te." De aannemer zal wel afspra ken maken met individuele ko pers, woningen kunnen ook casco worden opgeleverd. Na oplevering zullen de woningen worden ge toetst op duurzaamheid, de zoge heten GPR-toets. Wordt die door staan dan wacht ook nog een sub sidie van drieduizend euro. Het begin van de bouw, die eind dit jaar zal beginnen, is nu alleen nog afhankelijk van de aanbeste ding. Die is onlangs de deur uit ge gaan. „Die zou nog kunnen tegen vallen, maar daar gaan we niet van uit", zegt Poortvliet. Overigens hebben de initiatiefne mers ook nog een optie op een tweede kavel, zodat bij grote be langstelling nog eens zeven a acht woningen kunnen worden ge bouwd. door Luc Oggel De stichting Collectief Particulier Opdrachtge verschap is inmiddels een kleine vier jaar ac tief in Zeeland. De stichting fungeert als in termediair tussen gemeente en particulieren, omdat gemeenten het vaak lastig en bewerkelijk vinden om rechtstreeks zaken te doen met particulieren. Daar naast kan het CPOZ ook worden ingehuurd door pro jectontwikkelaars. „We hebben een vertrouwensposi tie en zijn daardoor ook een makkelijk klankbord", zegt coördinator Catrinus Tuinstra van CPOZ. De Stichting is beheerder van een fonds van rijksgel- den, waaruit voorfinancieringen voor CPO-projecten worden gedaan. Geld van verkochte woningen vloeit er weer in terug. De stichting heeft zelf ook veel baat bij het slagen van projecten. Tuinstra: „We werden voorheen gesubsidieerd door de provincie, maar nu moeten we onze eigen broek ophouden." Het CPOZ heeft momenteel zo'n acht projecten in di verse stadia lopen in Zeeland. In Goes is Mannee het eerste. Mensen die geïnteresseerd zijn in het project kunnen zich aanmelden door een mailtje te sturen naar info@cpoz.nl onder vermelding van 'Mannee Goes' of contact opnemen met Catrinus Tuinstra via 06-53327535- Meer informatie over het concept CPO en de andere projecten in Zeeland is te vinden via de website van de stichting: www.cpoz.nl door Luc Oggel WISSENKERKE - Het ontwerpbe- stemmingsplan voor landgoed Groote Duynen bij Kamperland is op enkele onderdelen in strijd met het provinciale beleid. Dat hebben Gedeputeerde Staten geconsta teerd. Het plan ligt ter inzage en voorziet in de ontwikkeling van een bouti- quehotel met zestig kamers, vijftig hotellodges/suites, tachtig recrea tieappartementen verdeeld over ze ven tot tien gebouwen, een restau rant, spa- en welnessgelegenheid, vergader- en congresfaciliteiten, twee landhuizen en een horecapa- viljoen. Het overgrote deel van het plangebied zal bestaan uit natuur en water, de gebouwen worden in het landschap geïntegreerd. De provincie heeft echter geconsta teerd dat de exploitatie van de re creatieve voorzieningen nog niet is geregeld. Die moet volgens het pro vinciale omgevingsplan gegaran deerd zijn bij nieuwvestiging van verblijfsrecreatie. Ook is de provin cie niet blij met de mogelijkheid om het aantal hotellodges te kun nen uitbreiden, omdat dat kan lei den tot verstening van het gebied. Gedeputeerde Staten zullen een zienswijze indienen bij de gemeen te Noord-Beveland. MEEST GELEZEN 1. Duiker in nood bij Klein Stelle. 2. CDA Kapelle wil excuus over Oes- terbaai-tweets. THOOLSE STELLING 'De gemeente moet beide Thoolse openluchtbaden open houden'. Geef uw mening op www.pzc.nl/tholen. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl rundergehakt 2 kilo von M56 wordt verrekend als 50% korting tenrie is alleen geldig tegen intever.ng van deze,bah op de vernoemoe dog: er, ,5 niet bestemd voor wederverkopers. Max, i bon per klant. Prijswijzigingen en drukfouten voorbe- houden. Aanbieding is geldig, In Agrïmarkt Goes, Van Doorneslroat'2 - Agnmorkt Vlissihge'n. Papegflafëntouhg -Agrimarfctfooserdoal. Streuvelsloan'o - Agnmarkt Middelbdrg, Kalverstraat i A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58