41 binnenland 'Tamil Tijgers werven actief TO©S fliiia feft De PvdA is net Ajax: het is nooit goed genoeg Speedbootongeluk eist vier levens woensdag 5 oktober 2011 RIJSWIJK - Frontorganisaties van de Tamil Tijgers - de afscheidingsbe weging op Sri Lanka die op de Eu ropese terreurlijst staat - sturen in Nederland zeker 21 scholen aan. Kinderen krijgen daar in het week einde les in Tamiltaal, -dans en -to neel. Dat blijkt uit een rapportage van de Nationale Recherche, die eer der dit jaar aan de Vereniging Ne derlandse Gemeenten is gestuurd. De scholen staan onder meer in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Breda, Eindhoven, Arnhem Oudenbosch en Leeuwarden. Vol gens politie en justitie wordt op de scholen lesmateriaal gebruikt waarin de heldhaftigheid van het Tamilras wordt geprezen, de gewa pende strijd van de Tamil Tijgers wordt beschreven en wordt uitge legd hoe humaan de Tamils waren en zijn op het slagveld. Ook in an dere landen zou dergelijk onder wijs worden verzorgd. Overigens zijn er ook Tamil-privéscholen, die niet aan de Tamü Tijgers zijn gerelateerd. De rechtbank in Den Haag behan delt momenteel de strafzaak tegen vijf mannen die ervan worden ver- PAUL KUSTERS dacht dat zij geld inzamelden voor de Tamil Tijgers in Sri Lanka. Justi tie eiste tegen hen vorige week tot 16 jaar cel, onder meer omdat zij lid zijn van en leiding hebben gege ven aan een criminele, terroris tische organisatie. De Europese Unie plaatste de Ta mil Tijgers, voluit de Liberation Ti gers of Tamil Eelam (LTTE), in 2006 op de terreurlijst. In 2009 ein digde officieel de strijd met de ver overing door het leger van het laat ste bolwerk van de Tijgers. Via bij eenkomsten, demonstraties, collec tes en afpersing worden in Europa miljoenen opgehaald. Gemiddeld worden jaarlijks bedragen van 2000 euro per (Nederlands) Ta- mil-gezin verlangd. In het rapport staat onder meer dat 'de (jonge) kinderen tekeningen krijgen met daarop afbeeldingen over de strijd'. De LTTE zou in ons land dezelfde propaganda hebben ver spreid als op Sri Lanka, zo stelde het OM vorige week tijdens de rechtszaak. Jongeren wordt verteld dat hun toekomst niet in Neder land maar op het eiland ligt. De of ficier van justitie sprak van een onthutsend beeld. CUIJK - Hulpdiensten hebben de li chamen geborgen van vier jonge mannen die in de nacht van maan dag op dinsdag zijn omgekomen bij een speedbootongeval op de Maas bij Cuijk. Gistermiddag werd het lichaam van de laatste vermiste op varende uit het water gehaald (fo to). Drie van de opvarenden over leefden het ongeval. Eén gewonde ligt nog in het ziekenhuis. Het Ko ninklijk Watersportverbond noemt het ongeval waarbij een speedboot in aanvaring kwam met een vracht schip 'uitzonderlijk'. De toedracht De positie van de PvdA is een lastige. Iets meer geduld zou de sociaal-democraten veel goed kunnen doen, maar de partij gunt zich daarvoor geen tijd. Een voorzitter van een poli tieke partij heeft veel ta ken. Eén daarvan is dat hij of zij de politiek gekoze nen scherp houdt en het profiel van de partij bewaakt. Daarom is het helemaal niet uitzonderlijk dat PvdA-voorzitter Lilianne Ploumen kritiek heeft geuit op de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer en met na me op fractievoorzitter Job Cohen. De timing van die kritiek was ech ter ongelukkig. Ploumen deed haar uitspraken gisterochtend in een interview naar aanleiding van haar voortijdige vertrek als partij voorzitter. Daardoor kregen ze - ge wild of ongewild - het effect van een afrekening. Ploumen kwam gisteravond tijdens een telefoni sche spoedvergadering onder vuur te liggen van het partijbestuur en Cohen zelf Eerder op de dag reageerden Co- hen en zijn fractie niettemin con structief op de kritiek, die Plou men overigens ook al binnenska mers had geuit. Ze beloven er nog een schep bovenop te doen en de PvdA als oppositiepartij nog zicht baarder te maken. En ze gaan de ANALYSE door Frits Bloemendaa! banden met de leden verder aanha len. Wie er een week geleden naar zou hebben gevraagd, zou ongetwij feld te horen hebben gekregen dat de fractie (ook Cohen) al heel veel het land in gaat, goed luistert naar wat leeft en probeert in de opposi tie een vuist te maken en een ei gen verhaal neer te zetten. Maar dat betekent niet dat de PvdA plotseling de koers helemaal gaat verleggen, bijvoorbeeld door nee te zeggen tegen alles wat de re geringspartijen voorstellen. Dat zou, zeggen fractieleden, niet ge loofwaardig zijn. Het tekent de moeilijke positie waarin de partij opereert. Het eer ste oppositiejaar is voor een be stuurderspartij altijd lastig, maar de PvdA moet extra hindernissen overwinnen: een nieuwe, onwen nige partijleider, een economische crisis en een minderheidskabinet dat soms in het landsbelang steun van de PvdA nodig heeft. Met dat laatste maakt de fractie zich kwetsbaar en die kan daarom wel wat geduld van de eigen men sen gebruiken. Maar de PvdA is net Ajax. Daar gaat het ook altijd over wat niet goed gaat. Bij Ajax moet de nieuwe trainer de club al in het eerste jaar naar het kam pioenschap leiden. Cohens achter ban wil nu al zien dat hij de partij in de peilingen de grootste opposi tiepartij maakt en liefst de groot ste partij. Maar Cohen moet ook te midden van het dagelijkse poli tieke geweld zijn grotere verhaal over de 'andere samenleving' over het voetlicht zien te krijgen. Maar weinigen kunnen deze druk aan en het is niet zeker of Cohen dat gaat lukken. Hij oogt bij tijd en wijle nog steeds onzeker. Waar hij te boek stond als naturel, lijkt hij speelbal te worden van verkeerde media-adviseurs. Die fluisteren hem in dat hij moet zeggen dat hij weer lijsttrekker wil worden en rei ken hem flauwe metaforen aan ('de stekker uit het kabinet trek ken'). Door alle bemoeienis dreigt hij zijn spontaniteit te verliezen. Een pijnlijk voorbeeld is hoe hij tijdens de Algemene Beschouwingen zijn weerwoord op een streek van Geert Wilders van een briefje las. Als Cohen zich minder gek zou la ten maken door zijn adviseurs en partijgenoten, zou hij meer rust uitstralen. Juist dat is een van zijn sterkste eigenschappen. Maar rust kennen ze niet bij de PvdA. Niet voor niets gaat al heel lang het volgende raadseltje rond: wat is rood, zit in de hoek en wordt steeds kleiner? De PvdA met een scheermes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4