Gemeente laat jongeren meer Geen aieren verwennen bewegen i8l zeeland Politiek kan komende dertig jaar vooruit Sterfdag Sint Franciscus werd dierendag 1 SPORT Welzijnshuis stelt drie mensen aan INTERNATIONALE DAG Een extraatje voor de hond en de cavia die een dagje mee mag naar school, dat is voor velen het beeld van dierendag. Steeds vaker wordt 4 oktober aangegrepen om actie te voeren. Vissers aan tafel over Grevelingen Vegetarische week Een dansje na de maaltijd woensdag 5 oktober 2011 door Joeri Wisse zierikzee - Vanaf volgend jaar lo pen op scholen en sportverenigin gen drie voltijdskrachten rond die zich voornamelijk bezig houden met het stimuleren van sporten onder jongeren. Deze drie 'combinatiefunctionaris sen' kunnen door Het Welzijns huis worden "aangenomen, omdat de gemeente Schouwen-Duive- land mee gaat doen aan een lande lijke regeling die jongeren moet aanzetten om meer te bewegen. „Uit onderzoek blijkt dat veel kin deren en jongeren minder sporten en bewegen en bijvoorbeeld meer tijd achter de computer doorbren gen", zegt Margreet van Heest van de gemeente. Door de jeugd meer aan het sporten te krijgen, gaat de gemeente overgewicht tegen. „Maar door samen te sporten bren gen we jongeren ook meer sociale vaardigheden bij", stelt Van Heest. In totaal trekt de gemeente 80.000 euro uit voor de combinatiefunc tionarissen, het Rijk legt nog eens 55.000 euro bij. Het gemeentegeld komt uit het bestaande budget voor het Welzijnshuis. Om het be drag vrij te spelen, worden be staande activiteiten zoals de kin dervakantieweken deels overgeno men door de nieuwe functionaris sen. Andere activiteiten onder de para plu van het Welzijnshuis, zoals de Speelotheek, zijn juist afgebouwd om budget vrij te maken. Al met al slaat de gemeente twee vliegen in één klap: het welzijnsbe leid is op dit gebied 'geactuali seerd' en door de bijdrage van de rijksoverheid kunnen er vanaf vol gend jaar meer sportieve activitei ten op touw worden gezet. Wat de drie krachten precies gaat doen, is nog niet bekend. Momen teel werkt het Welzijnshuis aan de exacte invulling van de functies. Daarbij worden ook de scholen en sportverenigingen betrokken. Overigens heeft het Rijk ook be paald dat 6 procent van het budget besteedt moet worden aan kunst en cultuur. Waarschijnlijk zal deze taak in sa menwerking met de bibliotheken worden uitgevoerd. SCHARENDIJKE - De vissers op het Grevelingenmeer zitten vanaf nu af aan ook aan tafel om mee te pra ten over de gevolgen van de ont wikkeling van de Jachthaven van de Toekomst. In het raadsvoorstel over dit plan is de tekst op initiatief van Wout van den Berg van de WD een door Melita Lanting zierikzee - De toekomstvisie 'Tij van de Toekomst' is vastgesteld. In de nota zijn de grote lijnen uitge zet waar het naar toe moet met Schouwen-Duiveland in de ko mende dertig jaar. Een periode waar sommige raads leden zelf wel wat vraagtekens bij plaatsen. Petri d' Anjou van de PvdA schetste een beeld van hoe Schouwen-Duiveland er dertig jaar geleden uitzag met veel post kantoren, verschillende gemeente raden en betaalcheques. „Toen ie mand zei dat we in de toekomst misschien geld uit de muur zou den krijgen, lachten we maar wat." Ze geeft er mee aan dat in dertig jaar tijd heel wat kan veran deren. Dat was ook de reden waarom de raad op initiatief van de CDA-frac- tie aan de nota heeft toegevoegd dat er iedere raadsperiode op nieuw een evaluatie moet plaats door Piet Kleemans De tijd dat werelddieren dag alleen maar een vet te kluif voor de hond of een extra aaitje voor de kat betekende is voltooid verle den tijd. Dierendag verandert steeds meer van verwendag in ac tiedag. Stichting Wakker Dier heeft die rendag uitgeroepen tot EetGeen- DierenDag, de Partij voor de Die ren komt daags voor dierendag met het plan voor invoering van een 'vleestaks' en de Nederlandse Vegetariërsbond geeft op dieren dag het startsein voor een Vegetari sche restaurantweek. De animo onder horeca-onderne- mers voor deelname aan die res taurantweek is overigens niet bar groot in Zeeland. Het gaat om wel geteld drie restaurants in heel Zee land waarvan één op Schou wen-Duiveland: restaurant De Schuithaven 4 in Zierikzee. „We merken in het restaurant dat de be hoefte aan vegetarische maaltijden stijgt", zegt woordvoerder van Schuithaven 4 Clim Hulsbosch. Het Zierikzeese restaurant biedt naast vlees- en visgerechten drie vegetarische menu's aan. „En daar willen we graag meer mee naar buiten treden. Vandaar dat we meedoen met de vegetarische res taurantweek." Schuithaven 4 werkt voor haar vegetarische ge rechten niet met vleesvervangers. „Dat is ook helemaal niet nodig. Er zijn meer dan genoeg mooie ge rechten te maken zonder vlees of vis." De vegetarische lasagna van Schuithaven 4 is van de vegetari sche gerechten het meest in trek. Schuithaven 4 serveert deze week een vegetarisch driegangenmenu voor 19,50 euro. De werkgroep Zeeland van de Par tij voor de Dieren is blij met de ini tiatieven van de vegetariërsbond Aan de vegetarische restaurant- week doen in totaal 183 restau rants mee. In Zeeland gaat het om drie res taurants: Saloniki in Goes, Suraba ya in Middelburg en Schuithaven 4 in Zierikzee. Volgens de Nederlandse vegeta riërsbond eet een Nederlander tij dens zijn leven gemiddeld 522 die ren. Er is nog wel iets van de ouderwet se 'dierenverwendag' over. In Die renpark de Oliemeulen in Tilburg trakteren kinderen de apen op groente- en fruittaartjes. en Wakker Dier. Woordvoerder Netty Zwaan-Schijvens uit Burgh-Haamstede: „Wat ons be treft moet het elke dag dierendag zijn." Concrete acties in de gemeente Schouwen-Duiveland staan voorlo pig niet op stapel. „Een van de laat ste acties was het folderen bij een circus om aandacht te vragen voor het dierenwelzijn. Het circus zelf was er niet zo blij mee, maar ver der kregen we wel veel positieve reacties." Vers bloed is bij de PvdD-Zeeland zeer welkom. „Ik ben het enige ac tieve lid op Schouwen-Duiveland. Ik zou best wel hulp kunnen ge bruiken. Mensen mogen me altijd bellen" Dat laatste geldt ook voor beheer der lolanda Meerman van het die renasiel in Zierikzee. Het mocht gisteren dierendag zijn, tijd voor een extraatje voor de dieren was er absoluut niet. „We zitten hart stikke vol. Zestig katten hebben we, en dan nog wat honden en ko nijnen. Het is echt keihard werken om alle dieren te kunnen verzor gen. Het zweet op je rug." Meerman wacht met smart op het moment dat de broodnodige uit breiding van de dierenopvang aan de Zandweg verder gerealiseerd kan worden. „Tot die tijd is het oogklepjes op en verder buffelen." beetje aangepast. De oorspronkelij ke tekst was te vrijblijvend waar door de belangen van de vissers onvoldoende werden gewaar borgd. In en rond het Grevelingenmeer is sprake van heel veel plannen die de vissers direct en indirect in hun bedrijfsvoering treffen. Op dierendag - 4 oktober - wordt overal ter we reld stil gestaan bij de rechten van de dieren in onze samenleving. Vier oktober is ook de sterfdag van Sint Franciscus van Assisi, grondlegger van de kloosterorde der Franciscanen. Uit de verhalen over deze heilige zijn het die over zijn liefde voor dieren die tot de verbeelding spreken. De sterfdag van Sint Franciscus werd in 1929 tijdens een internationaal congres van verenigingen voor dierenbescherming in Wenen uitgeroepen tot internationale dag van het dier. In Nederland werd Dierendag voor het eerst in 1930 gehouden. Dierendag is altijd bedoeld geweest om het publiek bewust te maken van het idee dat dieren rechten heb ben. Het was destijds een heel nieuw middel om te wijzen op veronachtzaamde vraagstukken in de sa- j menleving. In de meer dan 80-jarige geschiedenis J van Dierendag is veel veranderd. In 1930 werd in dei Nieuwe Rotterdamsche Courant de eerste Nederland se dierendag begroet met een beschouwend artikel over de houding van de mens tegenover het dier. Na i960 ontwikkelde dierendag zich van een campag nedag van de Dierenbescherming tot een dag van al lerlei kleine evenementen. Dat geldt ook voor de edi tie 2011 van Werelddierendag. De Partij voor de Die ren maakt gebruik van dierendag om - door middel van een 'spookhuis' voor dieren aandacht te vragen voor de door hen verfoeide megastallen en visindus- trie. In verschillende kerken kunnen baasjes hun (huis)dieren laten zegenen. vinden. „Niemand kan dertig jaar vooruitkijken", zei CDA-raadslid Bea Flach. De toekomstvisie gaat uit van een eiland waar watergerelateerde eco nomie een grote rol speelt. Een va kantie-eiland waar mensen graag wonen en werken. Om dat wonen en werken in de toekomst ook mo gelijk te houden, heeft de raad wel een streep gezet door het idee maar beperkt nieuw te bouwen in Zierikzee en Bruinisse. In de ande re plaatsen zou alleen maar vervan gende nieuwbouw mogen komen en dat vindt de raad veel te beper kend. Hetzelfde geldt voor de uit breiding van bedrijventerreinen. Dat moet op meerdere plaatsen kunnen en niet alleen in Bruinisse en Zierikzee. Nu de uitgangspun ten voor de toekomst van Schou wen-Duiveland zijn vastgesteld, is er werk aan de winkel voor alle (toekomstige) colleges. Alle uit gangspunten moeten uitgewerkt worden in concrete plannen. CULTUUR DICHTBIJ Het weblog 'Cultuur Dichtbij', waarin PZC-redacteuren Ali Pankow en Esme Soesman verslag doen van hun belevenissen op het gebied van kunst en cultuur, doet het weer. Het blog kampte afgelopen weken met een ernstige storing, waardoor het tijdens Zeeland Nazomerfestival en Film by the Sea uit de lucht was. Het blog is te vinden via www.pzc.nl/blog/cultuurdichtbij Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto SCHARENDIJKE - Het tweede seizoen van het project 'Tafelen in de buurt' waarin onder anderen Pieter Zeeman en Zeeuwland samenwerken, is giste ren van start gegaan. Het dorpshuis van Scharendijke had de primeur. Na het eten was er ook nog tijd voor een dansje, zoals op de foto tussen Eleni Paardekooper en mevrouw Flora Koudenburg. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38