2ol zeeland Niet alleen vissen, maar ook beheren WE Y 1 r s GEWOON EEN GOED DOEL Alternatief voor paling ook besmet INTERIEURADVISEURS woensdag 5 oktober 2011 'ymism&mmgmmssmismzizmsmmm door Melita Lanting De beroepsvisserij bin nenwateren moet ver anderen. Steeds min der vissers kunnen een goede boterham verdienen in de binnenwatervisserij. Een eerste aanzet voor vernieu wing is gegeven door de Combina tie van Beroepsvissers. „We moe ten een draai maken om de visse rij in de benen te houden", zegt Jaap Geleijnse, voorzitter van de Combinatie van Beroepsvissers. „We willen af van de 'deeltijdvis sers' en terug naar een afgeslankte vorm waarin de echte - voltijds - beroepsvissers overblijven. Die moeten deelnemen aan het be heer van de wateren en moeten sterk genoeg zijn om de vangstver boden op te vangen." Tot voor enkele jaren zorgde de pa ling voor ongeveer 70 procent van de inkomsten van een beroepsvis ser op binnenwater. Maar sinds 2009 staat de palingvisserij onder druk. Het gaat niet goed met de pa ling, er zijn er steeds minder en daarom is een aalherstelplan afge kondigd. Drie maanden per jaar mag niet op paling worden gevist. Daar naast is in 2011 een vangstverbod ingesteld voor de grote rivieren en andere binnenwateren omdat de paling een te hoge concentratie di oxines en PCB's in het vlees heb ben. Deze vervuiling komt door de verontreinigde bodem. In Zee land geldt vooralsnog een vangst verbod in het Volkerak. Door het wegvallen van (een deel) van de inkomsten uit de palingvis serij zullen de vissers moeten zoe ken naar andere inkomsten. „Bijvoorbeeld overschakelen op quotum-visserij", zegt Peter Koois- tra, beroepsvisser uit Tholen. „Daar wordt nu een proef mee ge daan in Friesland." Hiermee wordt bedoeld dat er wordt gekeken naar de draagkracht van een gebied. Hoeveel vis zit er en welke hoe veelheid is verantwoord om te van gen. Daarmee krijgt de visser veel meer een beheerstaak. Kooistra schetst een beeld van een visser die niet alleen vis vangt en verkoopt, maar er bijvoorbeeld ook voor zorgt dat de paling over de dijk naar de zee wordt gehol pen om te kunnen paaien. „Van visser naar beheerder", zegt Koois tra. De beroepsvisser zou ook gemeen ten kunnen helpen met het moni toren van de visstand. Gemeenten zijn via de Kaderrichdijn water ver plicht om de visstand te controle ren. De hulp van de beroepsvisser die het gebied als geen ander kent zou kunnen helpen. Daarnaast zijn tal van andere maat regelen denkbaar. Naast sanering ook overschakelen op de vangst van andere vissoorten of juist acti viteiten ontplooien in vis-toeris- me of toezichthouder worden voor natuurorganisaties. De discussie over de vernieuwing in de beroepsbinnenwatervisserij is nog maar paar pas begonnen en moet nog verder uitgewerkt wor den. De belangrijkste vissoorten voor de beroeps- binnenwatervissers zijn de paling, snoek baars en wolhandkrab. Andere (minder belangrijke) soorten zijn onder meer kreeft (seizoen duurt drie maanden), karper, spiering en krabben. Nu de visserij op de belangrijkste vissoort onder druk staat (de palingvisserij), zijn de vissers op zoek gegaan naar alternatieven. Een daarvan leek de vangst van de wolhandkrab. Ooit werd deze krab- soort gezien als een overlastbezorger die uit riolen kroop, maar vanwege de belangstelling van Aziaten voor dit diertje zat er toch een aardige handel in. In Aziatische landen wordt de wolhandkrab gezien als een echte delicatesse. De belangstelling is groot, niet alleen in het binnenland, maar ook de export is inte ressant. Nu blijkt echter dat niet alleen de paling gevoelig is vpor de dioxinevervuiling, maar ook de krab en daar om geldt het ingestelde vangstverbod ook voor de wolhandkrab. „Dat was waar niemand rekening mee heeft gehouden", zegt beroepvisser Peter Kooistra uit Tholen. „Daar was wel de hoop op gevestigd." De visser zit overigens niet helemaal met lege han den. Vanuit het Rijk is een compensatieregeling voor de vangststop van drie maanden die alle palingvissers hebben. Daarnaast geldt voor vijf van de vijftig (deel- tijd-)beroepsvissers die actief zijn in Zeeland, dat er ook een compensatieregeling is omdat ze helemaal niet meer op paling of krab mogen vissen in het Vol kerak. „Maar dat is een compensatie voor de afschrijvingen op investeringen en inkomstenderving", zegt Koois tra. „Maar de waarde van de vergunning en de good will die normaal gesproken op een bedrijf zit, zijn weg. Dat compenseert het Rijk niet." Voor de vissers een flinke financiële klap. De waarde van de vergun ning en de goodwill zijn meestal het pensioen voor de visserman. De beroepsvereniging is hierover de dis cussie aangegaan met het Rijk. Overigens is er op papier wel een compensatie, maar het Rijk heeft nog niet uitgekeerd. Arco Artifort Artemide Bert Piontagie 8randvan£gnnond Carpet Sign Casaiiis Ge Ploeg deSeae Foscorini Gelderland Grorgefi nulsta Jori Kendix Kinost - Kvodrot tabel Leotux - un-eioo Mrnotti Montana Montis Natuzzi - Pastoe - Pilat&Pilat - Poiitorm Paitronatrau Rolt Benz iopform - van Rossum Paasdijkweg 33 Poortvliettelefoon 0166-619500 info@weytsinterieur nl - www.weytsinterieur.ni Openingstijden Dmsdag t/m donderdag van 10.00 tot 17.30 uur Vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur (koopavond) Zaterdag van 9.3G tot 17.00 uur MEER DAN 10.000 m2 SHOWROOM Model Gatatbea Design; Jan Arrngprdf Model Kepler Design- Scooter Partners ElectriscO verstelbare rejaxfau.teuil Vanaf 3279,- Model Tango Design; Jan Armgard! 2 zits bank breed 172-192 cm In VOOR €3349,- Modei Timandra jjj| Design; Oabrieie Assmann 2 zits bank breed 148 cm. in leder Senso No vanaf 2879, - Vanaf 1649.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20