cultuur 113 Pubers hebben het niet zo lollig Gé Reinders geeft woorden aan zwijgen moeder agenda Jet Boeke komt naar bibliotheek THEATERKLAS Drukke agenda voor Pontes-leerlingen Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Goes Kinderboekenweek 2011Superhel- denfeest, met voorlezen en SuperHelden- Wedstrijd. Bibliotheek, 14.00-15.30 uur 's-Gravenpolder Kinderboekenweek 2011Maak je ei gen Superheld. Voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Middelburg Kinderboekenweek 2011: schrijfster Jet Boeke leest voor, tekent en vertelt. Zeeuwse Bibliotheek, 14.00-15.00 uur Architectencafé over project Krot of Kans. CBK Zeeland, 17.00-19.00 uur Oost-Souburg Kinderboekenweek 2011: knutselen een heldenverhaal voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Bibliotheek, 14.00 uur Serooskerke (S) Workshop moebiussjaal breien. The Dutch Cottage, Ridderweg 4, 13.30 uur. Vlissingen Recreatietocht, wandeltocht van 5 of 10 kilometer in en rond Vlissingen. Start A. Coortelaan 1, 9.00 uur PODIUM Oostburg 'De Broertjes', première van de nieuwe voorstelling van theatergezelschap Duin- art (onderdeel van Arduin). Ledeltheater, 20.00 uur MIDDELBURG - In het kader van de Kinderboekenweek 2011 bezoekt schrijfster Jet Boeke vandaag de Zeeuwse Bibliotheek. Boeke, be kend van Dikkie Dikzal tussen 14.00 tot 15.00 uur voorlezen, teke nen en vertellen. De activiteit is be stemd voor kinderen tot 6 jaar met ouders/verzorgers. Gratis toegangskaarten zijn, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar bij de klantenservicebalie. Welk Zeeuws boek wint de PZC-publieksprijs? Breng ook uw stem uit via www.pzc.nl/boekenprij's woensdag 5 oktober 2011 door Ali Pankow Zou het niet mooi zijn als er een 'Ouderwinkel' was waar je bijvoorbeeld je huidige vader of moe der zou kunnen inleveren en een andere ouder naar eigen keus kunt kopen? Het meisje in de voorstel ling aarzelt. Nee, dat zou ze niet doen. Hoe moeilijk zij het vaak ook met haar moeder heeft. „Zij is wel mijn eigen moeder, dus ik ruil haar niet in." Dit is een scène uit een themavoor stelling over huiselijk geweld van Theaterklas-4 bij Scholengemeen schap Pontes in Goes. De dertien leerlingen in deze groep treden de komende week twee keer naar bui ten. Zondag voeren zij in 't Spiegel- theater in Middelburg het toneel stuk Lotte Lawaaikind op en maan dag presenteren zij in Sas van Gent het themastuk over huiselijk geweld tijdens de presentatie van het boek Hoezo kan niet? van Bian- ca Janssen. „De schrijfster zelfheeft ons uitge nodigd dit stuk te komen opvoe ren. Zij had gehoord dat we eerder iets over huiselijk geweld hadden gepresenteerd. Daar gaat haar boek ook over", vertelt theaterdo cente Josien de Graaf Zij heeft dat eerdere stuk iets aan gepast aan het boek van Janssen, maar grotendeels gehandhaafd. „Het gaat immers vooral om de herkenning voor jongeren hoe moeilijk het is in zo'n situatie te moeten leven. Het is schrikbarend hoeveel kinderen ervaring hebben met allerlei gezinsproblemen. Pu bers hebben het vaak niet zo lollig hoor", constateert De Graaf Hoewel zij zware thema's aan snijdt, verweeft zij ook altijd veel humor door de voorstellingen om het toegankelijk te houden. De pro ducties komen tot stand op basis van improvisaties en gesprekken met de leerlingen. De Graaf is trots op deze groep. „Die openbare optredens zijn goed voor hun zelfvertrouwen. Ik moet altijd heel erg opboksen te gen een negatief zelfbeeld. Het wordt die kinderen zo aangepraat dat je als vmbo'ers niet zou meetel len. Ze moeten steeds weer over tuigd worden dat ze veel meer din gen kunnen dan ze zelf denken." De familievoorstelling Lotte La waaikind is gebaseerd op het gelijk namige boek dat Josien de Graaf geschreven heeft. Het was voor haar een kwestie van 'loskomen van het boek' door het verhaal om te zetten in personages. „Lotte heeft veel kanten, daarom heb ik in de toneelversie gekozen voor drie Lotte's om die verschillende karaktertrekken tot uiting te bren gen." Het verhaal gaat over een meisje, dat zelf eigenlijk het liefst 'heel ge woon' zou willen zijn. Zij zit ech ter zo vol fantasie en grappige in vallen dat veel mensen haar veel te luidruchtig vinden. Zondag 9 oktober, Lotte Lawaaikind, 't Spiegeltheater, Middelburg, 14.30 uur. Maandag 10 oktober, voorstelling over huiselijk geweld tijdens presentatie boek 'Hoezo kan niet?', Kerk, Markt 4, Sas van Gent, 19.30 uur. Scène tijdens een repetitie voor de voorstelling over huiselijk geweld door leerlingen van Theaterklas-4 van Pontes, Goes. foto Willem Mieras mmmmmmmmtÊKm door Marius Roeting Helden is het nieuwe theater programma van liedjes schrijver, zanger en muzi kant Gé Reinders. Vijfjaar lang toerde de Limburger, inmiddels ambassadeur van de blaasmuziek, naar alle uithoeken en grote ste den in Nederland om zijn liedjes met hafabra-orkesten ten gehore te brengen. Na vijfjaar had hij het gevoel weer terug te moeten naar 'mijn bandje'. Commercieel wel licht niet verstandig, maar de crea tieve drang van de artiest is ster ker. Een zoektocht naar de ware ge beurtenis rond zijn moeder Grada van Horen aan het eind van de Tweede Wereldoorlog, resulteerde in een boek en het nieuwe theater programma. Grada van Horen werd in mei 1944 na een razzia in het Limburg se Helden opgepakt en achtereen volgens vastgezet in Roermond, Maastricht en Vught. Later werd ze getransporteerd en te werk ge steld in Ravensbrück en Dachau. De namen stonden geborduurd op een zakdoekje dat Reinders een aantal jaren na haar dood terug vond. In 1991 nam hij al het lied Mien moder in '45 op, een eerste aanzet om dat verleden een stem te geven. Het duurde zo'n twintig jaar voor dat het een vervolg kreeg. „In feite is het de aanleiding tot Het zak doekje en Helden, maar ik had daar tijd voor nodig. Een uitnodiging voor een bijdrage aan de doden herdenking in 2004 leidde tot een vijfjarige speurtocht." Het resulteerde in het prozawerk Het zakdoekje, waarin de feiten en de gevoelens die de ontdekkingen opriepen, staan beschreven. Hel den is de muzikale uitingsdrang. „Het zijn totaal verschillende me dia, maar het een kon niet onaf hankelijk van de ander tot stand Gé Reinders komen." Het nummer De kaan van Kamp Vught uit Helden is het verhaal in een notendop. Helden gaat niet alleen over moeder, maar verwijst zowel naar de plaats Hel den, de verzetshaard waar Grada van Horen vandaan kwam, als naar 'heroes'. Die helden zijn ge anonimiseerd en daarmee breed transponeerbaar voor de luiste raar. Zelfs een lied als Zuuj geluift in Pap over de adoratie van kinde ren voor hun vader, kan worden veralgemeniseerd. Reinders houdt niet zo van per soonlijke heldendom. „We zijn heel goed in het eerst bewieroken van onze helden om ze daarna met de minste aanleiding de grond in te boren. In ironische zin beschrijf ik dat ook in de titelsong. Helden is ondanks de diepgraven de en emotionele thematiek ner gens zwaarmoedig of depressief Eerder is er sprake van onderhuid se humor en blijmoedigheid." „Neem De kaart van Kamp Vught", vervolgt Reinders. „Daar zit het rit me van de vervoerstreinen in. Het begint in mineur, maar eindigt in majeur. Het is een loflief op onze huidige rechtstaat, want zoals mijn moeder een jaar lang zonder aanklacht of veroordeling vast zat, dat kan niet meer.' De Limburgse componist heeft door de zoektocht meer begrip voor zijn moeder gekregen en er vaart het als een soort therapie. „Ik ben opgegroeid in stilte. Zwij gen over het verleden was heel normaal. Wanneer ik doorvroeg, dan moest mijn moeder huilen en dan voelde ik me schuldig. De her inneringen aan die tijd werden mijn moeder te veel. Het is dan heerlijk om met Helden bij dat zwijgen woorden te vinden." Gé Reinders (zang, gitaar, accordeon, dwarsfluit) speelt Helden met Lucas Beukers (contrabas) en Pieter Klaassen (gitaren). Te zien: zaterdag 8 oktober in Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland (20.30 uur) en op vrijdag 9 december in De Stenge in Heinkens- zand (20.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13