dinsdag 4 oktober 2011 Evalien Loof (links) en Sonja Neijssen Kratten en tafels vol pompoenen, kalebassen en sierkomkommers in allerlei kleuren. Het erf van Charlotte Doens uit IJzendijke straalt volop herfst uit, ondanks dat het weer verre van 'herfstachtig' is. Samen met Sonja Neijssen van een na burige bloemenspeciaalzaak, houdt ze op vrijdagavond 14 oktober een avond vol herfstvreugde. Het idee voor het houden van een herfstsfeeravond is ontstaan bij Sonja. „Ik doe graag iets terug voor mijn klanten als dank voor hun trouw. Daarom organiseer ik al een paar jaar kerstshows in en rond mijn winkel. Dit jaar wilde ik ook graag iets met herfstsfeer doen en daarom heb ik Char lotte van de pompoenerie benaderd. Zij was meteen heel enthousiast over het idee. Toen zijn we samen om de tafel gaan zitten om te bespreken hoe we de taken het best konden verdelen en hoe we er samen een gezellige avond van kunnen maken", zegt Sonja. De IJzendijkse dames komen regelmatig bij elkaar in de winkel. Zo verwerkt Sonja bijvoorbeeld kleine pompoentjes van Charlotte in haar bloemstukken. „We hebben allebei ons eigen vakgebied en zitten niet in eikaars vaarwater, daarom kunnen we elkaar op de herfstsfeer avond alleen maar versterken. En dat is onze kracht", benadrukt Charlotte. Sonja vindt het daarnaast belangrijk dat een klein Zeeuws- Vlaams dorp als IJzendijke op de kaart wordt gezet in de omgeving. Ze hoopt daarom dat er ook mensen van buiten het dorp op het evene ment afkomen. En om ervoor te zorgen dat er zoveel mogelijk bezoekers kunnen komen kij ken, hebben de dames volop aandacht besteed aan promotie. Sonja en Charlotte halen alles uit de kast om de avond vol herfstvreugde te organiseren. Rond de winkel van Sonja aan de Nassaustraat komen balen stro, antieke trekkertjes, manden met pompoenen en vuurkorven. Ook wordt ter plekke hout gezaagd met een elektrische houtzaag. Charlotte brengt ook een pony mee om op te rijden. Binnen is de bloemenwin kel sfeervol verlicht en er staan onder meer herfststukjes en bloemstukken in uitge holde pompoenen van de hand van Sonja. In de proeverij is van alles te proeven, zoals eigengemaakte pompoensoep en pralines met pompoenvulling van de pompoenerie van Charlotte. Natuurlijk worden er ook hapjes en drankjes geserveerd. Dat er veel mogelijk is met pompoenen - van jam tot pompoenlikeur- weet Charlotte als geen ander. Twaalf jaar geleden begon zij met het kweken van pompoenen rond haar boer derij in IJzendijke en elk jaar is de oogst groter. Deze zomer zijn er bij de pompoenerie van Charlotte ongeveer zesduizend pompoenen en sierkalebassen van het land gehaald. Het slechte weer van de afgelopen maanden heeft wel effect gehad op de oogst. „Pompoenen hebben veel zonlicht nodig om een harde schil te ontwikkelen. Door het slechte weer zitten er aardig wat rotte exemplaren tussen en dat is niet altijd goed te zien aan de buitenkant", legt de pompoenkweekster uit. Ongeveer 40 procent van de oogst wordt opgegeten, de rest wordt gebruikt voor de sier. Met eetbare pompoenen kun je allerlei heerlijke gerechten bereiden. In het boerderijwinkeltje van Char lotte zijn genoeg voorbeelden te vinden. Zoals pompoenjam, pompoenlikeur, pompoentri pel, pompoencake, pompoensap en zelfs prali nes met pompoenvulling. „Ik probeer elk jaar iets nieuws te bedenken om mijn assortiment verder uit te breiden", zegt Charlotte. Wendy de Jong foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58