Verplicht deel groene stroom m mrnm 10 en 11 Gigantische filmscènes van Charlie Chaplin Steinman krijgt Nobelprijs Geneeskunde postuum Kind mishandeld Vlaketunnel langer open geen optie Buiten Binnen Boekenweekgeschenk is een soort pesterij Bewolking, 18° VEVEY - In het Zwitserse Vevey zijn sinds giste ren twee flatgebouwen getooid met gigantische fresco's van de komiek, regisseur en componist Charlie Chaplin. De fresco's, 1720 vierkante me ter groot, zijn aangebracht op de twee 40 meter hoge Gilamont Towers, de een zwart en de ander wit. Er zijn scènes te zien uit twee van Chaplins films: 'Modern Times' en 'The Gold Rush'. Chaplin woonde 26 jaar in Zwitserland. Hij stierf in zijn slaap op kerstdag 1977 in Cor- sier-sur-Vevey. Een team van zes 'muurschilders', onder leiding van de Franse artiest Franck Bou- roullec, gebruikte voor de afbeeldingen 1000 kg verf, 50 kwasten en 100 rollers. De twee torens worden vrijdag officieel ingewijd. foto EPA Stockholm - De vrijdag overleden Canadese wetenschapper Ralph Steinman (68) krijgt de Nobelprijs voor de Geneeskunde postuum. Dat maakte het Nobelcomité giste ren bekend. In een verklaring van het Nobelco mité wordt de situatie omschre ven als 'uniek' en 'ongekend' in de geschiedenis van de Nobelprijs. Steinman kreeg de prijs gisteren toegekend zonder dat het Nobelco mité wist dat hij vrijdag was over leden aan alvleesklierkanker. Volgens de statuten van de Nobel prijs kan de onderscheiding niet worden toegekend aan een dode. Een winnaar die na de bekendma king overlijdt, kan wel de prijs krij gen. Die kan dan worden toege kend aan de instelling waaraan de winnaar verbonden was. Het is de bedoeling van die regels dat de prijs 'niet met opzet' postuum wordt toegekend, aldus de organi satie. Maar het besluit om Stein man de prijs te geven werd in alle oprechtheid genomen, gebaseerd op de veronderstelling dat de laure aat nog leefde, aldus de verklaring. Daarom wordt het besluit niet ver anderd. Steinman 'deelt' de prijs met zijn twee collega-immunolo- gen: de Franse wetenschapper Jules Hoffmann en de Amerikaan Bruce Beutler. amsterdam - Een vierjarig kind in Amsterdam zou langdurig door zijn of haar moeder zijn mishan deld, verwaarloosd en in een ka mer opgesloten. De 25-jarige ver dachte moet op 13 oktober voor de rechtbank verschijnen. Volgens het OM is het kind geslagen, niet verzorgd en heeft het tien maan den niet genoeg te eten gekregen. MIDDELBURG - Meer dan één rijstrook even open stellen, zoals we zaterdag hebben gedaan, zat er niet in. Daarna hebben we alles op alles gezet om zo vroeg mogelijk voor de piek van zondag met het werk klaar te zijn. Dat zegt directeur Wegen en Ver keer, Ellen visser, van de dienst Zeeland van Rijkswaterstaat terug kijkend op de fdeproblemen rond de Vlaketunnel in het afgelopen weekeinde. „Wat ik er van geleerd heb: dat mensen dus gewoon niet naar je luisteren als je ze zegt niet over de A58 te komen. Daar heb ben we toch alles aan gedaan, via allemogelijke media." Ajèa pagina 2 en 3: meer dan één rij- Nbaan vrijmaken zat er niet in Si2. STELLING Zeeland heeft een tweede Vlaketunnel nodig reageer op www.pzc.nl Rijkswaterstaat moet beter nadenken over sluiten hoofdverkeerswegen oneens 12% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088- 013 99 10 1688I1555530 ENERCIEAFSPRAAK Vanaf 2015 jaarlijks vaststelling aandeel duurzaamheid ijsselstein - De overheid gaat van af 2015 van jaar tot jaar vaststellen welk aandeel van de elektriciteit in Nederland groene stroom moet zijn. Dat gebeurt door de leveran ciers een 'verplicht aandeel duur zaam' op te leggen. Dat staat in de Green Deal, een set van afspraken tussen overheid, be drijfsleven en maatschappelijke or ganisaties. Minister Maxime Verha gen (Economische Zaken) zette gis teren zijn handtekening. De over heid stapt af van het subsidiëren van vormen van duurzame ener gie die naar verhouding duur zijn. De bedrijven mogen zelf bepalen hoe ze de duurzame energie op wekken. Uit overwegingen van concurrentie zullen ze de rendabel- ste manier kiezen. Het nieuwe beleid houdt in dat biomassa en windmolens op land tot de belangrijkste vormen van duurzame energie zullen gaan be horen, maar dat windmolens op zee niet meer of zeer moeizaam tot stand zullen komen. De beheer ders van energienetten gaan inves teren in leidingen die een toe komst met elektrisch vervoer en groen gas aan kunnen. De auto branche gaat het elektrisch ver voer stimuleren. In 2025 moeten er een miljoen elektrische auto's rondrijden in Nederland. Voorzit ter Hans Alders van Energie-Ne derland, de organisatie van de energiebedrijven, zegt dat de over heid nu zelf het tempo van de ver duurzaming van energie bepaalt. Energiebedrijf Eneco is teleurge steld over de kleine rol van wind molens op zee en vreest 'onnodige prijsverhogingen'. Greenchoice, de leverancier van groene energie, wijst erop dat de leveranciers bij producenten certificaten moeten kopen die aantonen dat het daad werkelijk gaat om groene energie. De regeringspartijen CDA en WD zijn positief over de aanpak van Verhagen. PvdA en D66 missen ambitie. GroenLinks noemt de af spraken te vrijblijvend en wil de bmogde effecten laten narekenen. ALA pagina 3: commentaar pagina 22 en 23: Zeeuwse green deals voor groene groei Een avondje in herfstsferen DINSDAG 4 oktober 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 237 - los nummer 1,60, zaterdag 2,40 WALCHEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1