binnenland 17 'Wietpas heeft weinig kans' Bedrijf krijgt post voor DigiD Twee duikers dood bij ongeval in Duitsland Tractorongeluk eist leven wielrenner maandag 3 oktober 2011 RECHTSGELEERDE 'CofFeeshophouder kan niet worden verplicht tot discrimineren' door Bjinse Dankert Onderzoekers en erva ringsdeskundigen uit binnen- en buitenland informeren vandaag Tweede Kamerleden tijdens een hoorzitting over de min- en plus punten van een wietpas. Het plan van minister Ivo Opstelten (Veilig heid en iustitie) voor een landelij ke invoering van een dubpas waar mee alleen Nederlanders cannabis kunnen kopen heeft weinig kans van slagen, zeggen rechtsgeleer den. Jan Brouwer, hoogleraar algemene rechtswetenschap aan de Rijksuni versiteit Groningen, ziet juridische obstakels. Een landelijke wietpas staat volgens hem haaks op het verbod om jezelf als dader van een strafbaar feit aan te geven. „Toch is dat waartoe je wordt verplicht. Je plaatst jezelf in een register en be kent daarmee een strafbaar feit, na melijk het kopen van drugs." Het voorstel van de minister om bezoe kers uit het buitenland de toegang te weigeren in coffeeshops staat eveneens ter discussie. Opstelten wil de aantrekkingskracht van het Nederlandse drugsbeleid terugdrin gen. Vooral grote steden in de zui delijke grensstreken trekken vele coffeeshopbezoekers uit het bui tenland aan. Sinds afgelopen zaterdag.weigeren coffeeshophouders in Maastricht iedereen de toegang die niet uit Nederland, Duitsland of België komt. Het idee om andere buiten landse bezoekers te weren komt overigens van de coffeeshophou- ders zelf Wel vrezen zij dat afgewe zen bezoekers zich zullen wenden tot illegale straathandelaren. „Maar bij het volledig weren van buitenlanders uit de coffeeshop is er sprake van discriminatie vol gens de Grondwet", zegt advocaat André Beckers. Hij verdedigde de belangen van de Maastrichtse cof feeshop Easy Going in een zaak die voorkwam tot aan de Raad van State. Afgelopen juni oordeel- Coffeeshops zijn erg populair onder buitenlandse toeristen, zoals hier in de Warmoesstraat in Amsterdam. foto Evert Elzinga/CPD de de hoogste bestuursrechter van Nederland dat de gemeente Maas tricht onterecht deze coffeeshop had gesloten. Volgens het ministerie van Justitie maakte de uitspraak echter duide lijk dat het Europese recht en de Nederlandse Grondwet ook ruim te laten voor het weren van bezoe kers uit het buitenland in de Ne derlandse coffeeshop. „Dat klopt wel", erkent Beckers. „Maar het kan niet landelijk wor den toegepast. De uitspraak van de Raad van State beperkt zich en kel tot de zaak over Maastricht. Daar komt nog bij dat het weige ren van buitenlandse bezoekers al leen mag onder strikte voorwaar den. Beckers krijgt hierin bijval van advocaat Maurice Veldman uit Amsterdam. „Het uitgangspunt blijft dat de coffeeshophouder niet kan worden verplicht tot discrimi neren. Alleen als er sprake is van ernstige overlast mogen buitenlan ders worden geweerd uit een cof feeshop", zegt Veldman, advocaat van de Bond van Cannabisdetaillis- ten, een collectief van ruim tachtig coffeeshophouders. „Het zal niet meevallen om voor de rechtbank aan te tonen dat er concrete bezwa ren zijn tegen buitenlandse bezoe- hemmoor - Twee Nederlandse dui kers zijn omgekomen in een meer in het Noord-Duitse Hemmoor. De duikers, die sinds zaterdagmid dag werden vermist, maakten deel uit van een groep van zes Neder landers die in groepjes van twee in de tot zestig meter diepe Kreide- see (krijtmeer) waren gedoken. De twee werden gistermiddag dood aangetroffen op een diepte van vijftig meter. Twee andere Ne derlanders kwamen zaterdag nor maal aan de oppervlakte. Twee an deren moesten zich met een nood procedure in veiligheid brengen en liepen daarbij inwendige ver wondingen op. Ze liggen in een ziekenhuis en zijn buiten levensge vaar, aldus de Duitse politie. Alle zes zouden ervaren duikers zijn. Wat er precies misging, is onduide lijk. Ook naar de doodsoorzaak van de twee is het nog gissen. kers." Ook Jan Brouwer onder schrijft dit. „De vraag moet zijn of een bezoeker vanuit het buiten land gemiddeld meer overlast ver oorzaakt dan de doorsnee bezoe ker. Dat is lastig aan te tonen." Beckers verwacht daarom dat het voorstel van de wietpas zal blijven steken op toepassingen op lokaal niveau. „Elke zaak die aan de rech ter wordt voorgelegd zal apart moeten worden onderzocht, want de feiten zijn per stad anders. De invoer van een pas voor de coffees hops in alle gemeenten van Neder land zie ik in de toekomst niet ge beuren." HILVERSUM - Een bedrijf krijgt via de e-mail geregeld vertrouwelijke gegevens van burgers toegestuurd die eigenlijk zijn bedoeld voor Di giD, het digitale communicatiesys teem van de overheid. Dat zei de Nationale Ombudsman Alex Bren- ninkmeijer in het tv-programma Eva Jinek op zondag. De ombudsman heeft minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) gevraagd hoe dit kan en wat hij hieraan denkt te doen. De naam van het bedrijf bestond al, voordat de overheid met DigiD kwam. Het gaat om een reclamebu reau met vrijwel dezelfde naam. Brenninkmeijer liet weten dat de onderneming al 1400 maal vertrou welijke gegevens als inlogcodes van mensen en bedrijven heeft toe gestuurd gekregen met de melding dat men het systeem niet in kon. Zelfs overheidsinstanties hebben zich ten onrechte gemeld. De leiding van het getroffen be drijf verwees gisteren naar de om budsman en wilde verder geen commentaar geven. ICT-website Webwereld publiceert deze maand elke werkdag een pri- vacylek in een website of over heidsdienst. De site wil onder de aandacht brengen dat onze privége- gevens niet altijd zo beveiligd zijn opgeslagen als we denken. OUDE TONCE - Een 69-jarige wiel renner is zaterdagmiddag om het leven gekomen doordat hij in bot sing kwam met een tractor op de Herendijk in Oude Tonge. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep renners. Rond half drie botste de wielren ner door nog onbekende oorzaak met de tractor. Hulpdiensten heb ben tevergeefs geprobeerd hem te reanimeren. •Bij een 2-jarig Personal Sim Bel-SMS-Web abonnement met 200 min/sms en 250 MB Internet. Na 9 maanden betaal je de reguliere abonnementskosten of je past gratis je abonnement omhoog of omlaag aan. De bijpassende BlackBerry®bundel kost maandelijks 7,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7