Alpe d'Huez op ga kustmarathon 127 UMP BADKAMERS TEGELS Drie Zeeuwse categoriezeges Van Noorden finisht met drie radslagen Dennis Plessius wint PZC-prijsvraag Kustmarathontaart voor Lein en Lenie Engeis-wisse: Favoriet Michel Schrier om tTiopen5 strandt op het strand Nog meer lezen over de Kustmarathon? Zie: www.pzc.ni/weblogkustmarathon maandag 3 oktober 2011 De laatste drie jaar liep PZC-versIaggeyer Maurice Steketee de Kustmarathon, dit jaar legde hij de 42 kilo meter en 195 meter af achter op de motor bij organisator Lein Lievense. Zaterdagmorgen tien uur. Lein Lievense start zijn motor in zijn tuin in Zoutelande. Voor het eerst in het negenjarig bestaan van de marathon gaat hij de wedstrijd vanaf zijn chopper volgen, die spe ciaal voor deze gelegenheid ver sierd is met zes Zeeuwse vlaggetjes en stickers van de Kustmarathon. „Ik rijd er niet zo vaak mee. Nor maal is het tijdens de Kustmara thon nooit mooi weer om op een motor te gaan zitten, maar dit is wel een uitzondering. Spring maar achterop." Dat laat ik me geen tweede keer zeggen. Tegen elven rijden we Burgh- Haamstede binnen, dat dan al hele maal vol is gelopen met atleten. De schouderklopjes voor Lievense zijn al snel niet meer te tellen. Ie dereen kent Lein, ook lopers die hem nog nooit hebben ontmoet. De inwoner van Zoutelande blijft er nuchter onder. Op de vraag van een deelnemer of hij zenuwachtig is volgt een resoluut 'nee'. „Waar om zou ik? Alles is toch geregeld?" Het is lein ten voeten uit. Doe maar gewoon, is zijn motto. Nadat het handenschudden er op zit is het tijd voor het serieuze werk. We rijden naar het begin van de stormvloedkering om daar de kopgroep op te vangen. „Er wordt nog niet erg hard gelopen", constateert Lievense, terwijl de eer ste lopers het strand van Westen- schouwen afkomen. „Het zal onge twijfeld met de warmte te maken hebben." Ook op de motor is het inmiddels fligk zweten geblazen. Er staat geen zuchtje wind. In het achterveld wordt dan al be hoorlijk afgezien. Sponzen wor den onder petjes en t-shirts ge stopt om nog enigszins wat verkoe ling te hebben. Na een korte stop gaat 't richting Veersedam. Daar staat het publiek al rijen dik. Met moeite kunnen we tussen alle hardloopfans door manoeuvreren, wat een gekken huis. Het lijkt wel of ik met de ko ningin de Alpe d'Huez oprij, want de motor met Zeeuwse vlaggen is een heuse blikvanger. Maar ieder een gaat netjes aan de kant. Het 'hé Lein' klinkt uit alle hoeken en gaten. Velen kijken verbaasd als ze hem achter het stuur zien zitten. Al rijdend staat Lievense een jour nalist van Omroep Zeeland te woord en ook de atleten die we passeren hebben op een gegeven moment alleen maar oog voor de chopper met het boegbeeld van de Kustmarathon achter het stuur. Sommigen doen zelfs een poging om achterop te springen, maar zo ver laat Lein het niet komen. Hij geeft gewoon wat extra gas. Dat is nodig ook, want de kopgroep heeft er inmiddels flink de sokken in gezet. Van de favorieten ligt al leen Remy Vasseur op flinke ach terstand, maar Lievense ziet hem nog wel terugkomen. „Heel ver standig, hij loopt z'n eigen race." Op het strand van Vrou wenpolder moeten we de lopers laten gaan. Via wat sluipweggetjes gaat het richting Oostkapelle. Geen doorkomen aan, zo lijkt het. Maar Lein laat zich door de drukte niet afschrikken. Op de smalle duinovergang staan links de toe schouwers achter een lint en aan de andere kant is nog een smalle strook vrij voor de lopers. Een sup porter schiet ons te hulp en houdt het afzetlint omhoog. Lievense geeft nog een dot gas en voor ik er erg in heb staan we bijna voor de ingang van strandpaviljoen De Pi raat. We zijn net op tijd. Na een paar minuten komt Michel Schrier als eerste het strand af Hij heeft er nog flink de gang in en al een be hoorlijk gat geslagen naar Rik Wolswinkel. „Dat ziet er nog soe pel uit bij Schrier", zegt de inwo ner van Zoutelande voordat hij z'n motor weer start. „Maar eigenlijk moet de marathon nog beginnen." En daar blijkt niks van gelogen als we twintig minuten later de Boule vard van Schagen in Domburg op draaien. „Het gaat niet goed met Michel!", roept Lein. „Ik hoor net van de parkoerswachten dat hij op een bankje is gaan zitten en dat er EHBO naar hem onderweg is." Tijd om daar lang bij stil te staan is er echter niet. Niet alleen de Tour de France wacht op niemand, ook de Kustmarathon niet. Het is een duel van man tegen man gewor den met constant wisselende posi ties. De Belg Anthony Pochet is de volgende favoriet die uitstapt. Veel krijgen we er niet van mee, de fi nish komt immers in zicht en dus zetten we snel koers richting de dijk van Westkapelle. Daar maken we de laatste stop van de dag. Lie vense parkeert zijn motor op het fietspad, doet zijn helm af en geeft Rik Wolswinkel, die op jacht is naar de zege, een high-five. „Je hebt een ruime voorsprong. Tot zo in Zoutelande!" De rest van de uiteengeslagen kop groep laten we voor wat het is. Zo'n 25 minuten later moet diezelf de Wolswinkel immers al weer op gevangen worden in de Langstraat om daar de befaamde handdruk van Lein op het hoopje zand in ontvangst te nemen. Op de Westkapelseweg gaat het met bijna 100 kilometer per uur naar de finish. Stel je voor dat we te laat komen? Zover komt het niet. Lievense parkeert z'n chop per in de tuin, trekt z'n overhemd aan en staat een paar minuten la ten op de hoop met zand om Wolswinkel na de high-five nu ook de hand te schudden. Er zul len er daarna nog vele volgen. Maurice Steketee ZOUTELANDE Waar haalde hij de energie van daan? Huiib van Noorden kwam za terdag niet zomaar over de finish. De loper uit Yerseke maakte drie radslagen en bij de derde draai plof te hij uitgeteld op de finishheuvel neer. Het was een belofte aan organistor Lein Lievense vertelde Van Noor den na de huldiging. „Na elke duur- loop heb ik de radslag geoefend. Omdat ik nu derde werd, deed ik er maar meteen drie." MIDDELBURG Rik Wolswinkel heeft de inzenders van de PZC-prijsvraag op het ver keerde been gezet. Niemand voor zag dat hij de negende editie zou winnen. Dennis Plessius uit 's-Heer Arendskerke zat het dichtst bij de goede uitslag. Hij voorspelde Ilonka van den Hengel goed en koos voor Remy Vasseur, de num mer twee bij de mannen. Plessius krijgt de cadeaubon van 25 euro. ZOUTELANDE Huub van Noorden. ZOUTELANDE Hardloper Hans Minnaard uit Yer seke kwam zaterdagavond tot gro te verrassing van Lein en Lenie Lie vense aanzetten met een Kustmara thontaart. Op de taart was een grote afbeel ding te zien van een groep lopers op het strand met de tekst: Mara thon Zeeland. De lekkernij werd verdeeld onder de vrijwilligers en hardlopers. Niels Koole was zaterdag de enige Zeeuwse winnaar bij de mannen in de Kustmarathon. De loper uit Zoutelande was overall vijfde, maar hij was de snelste in de cate gorie tot 45 jaar. Bij de vrouwen werden er 's avonds twee Zeeuwse winnaars ge huldigd. Anjolie Engels-Wisse uit Middelburg werd gekroond als bes te in de categorie tot 45 jaar. Ze kwam voor het eerst in die klasse uit In de categorie tot 65 jaar was de Souburgse Marleen Huson de rapste. In de negen leeftijdscatego rieën waarin prijzen zijn te verdie nen in de Kustmarathon kreeg al leen de categorie tot 35 jaar bij de vrouwen dezelfde winnaar als vo rig jaar (Ilonka van den Hengel). De overige categorieën kregen vers bloed op één. A- merken sanitair tegen bodemprijzen AL 15 JAAR Dl AANBIEDER VAN KOM LANGS VOOR EEN KOP KOFFIE EN LAAT 0 OVERTUIGEN KIJK VOOR ADRESSEN EN OPENINGSTIJDEN OP WWW.SANIDUMP.NL Remy Vasseur zoekt verkoeling. Met een uitgekiende race liep hij naar de tweede plaats in de Kustmarathon. foto Robert de Jonge zoutelande - Anjolie Engels-Wis se hield ondanks haar tweede plaats een goed gevoel over aan haar derde Kustmarathon. Ze ver beterde, ondanks de zwaardere omstandigheden, haar tijd van vo rig jaar. „Ik ben rustig gestart om dat ik wist dat het heel zwaar zou worden. Tot het strand liep ik sa men met Ilonka van den Hengel in een groep. Op het strand begon ze te versnellen. Ik voelde aan dat ze dat van plan was, want ze weet dat het strand niet mijn favoriete ondergrond is. Toen we het strand afgingen was het gat al 1.40 minu ten." De lichtvoetige Engels ge noot onderweg van de vele aan moedigingen. „Het publiek was ge weldig, het was een feestje om te lopen. Ik wist ook continu hoe ver ik achter Ilonka zat, want iedereen gaf m'n achterstand door en leefde enorm mee. Dat was heel lief." door Rudy Boogert zoutelande - Met een potloodje werd zijn naam al voorzichtig bij geschreven op de erelijst van de Kustmarathon. Maar Michel Schrier maakte een beginnersfout en stapte na dertig kilometer als koploper uit. „Op het strand heb ik me over de kop gelopen", zei hij na afloop. „Achteraf kan ik mezelf wel voor de kop slaan." De gedachte achter zijn versnel ling op het strand tussen Vrouwen polder en Domburg was legitiem. „Ik was gefocust op die Belg, Anthony Pochet. Toen we het strand opliepen, hadden we een gaatje. Ik dacht als we nu doorlo pen, lopen we hem eraf Dat is ge lukt, maar ja..." „Op het strand zelf ging het lopen goed, maar toen we eraf kwamen voelde ik dat ik te diep was ge gaan. Dan probeer je te herstellen, maar dat is moeilijk met de klim- metjes die volgden. Op een gege ven moment kwam ik niet meer boven en was het klaar." Vlak voor Domburg ging het licht uit en stapte hij uit. Schrier moest echter wel naar huis. Zijn vader was net verder gefietst voor de vol gende waterstop. De telefoonnum mers die hij wilde bellen om hem naar huis te brengen, kende hij niet uit zijn hoofd. Loopcoach An ton Engels bracht uitkomst en bel de Schriers vrouw. Toen de helft van het lopersveld nog niet eens over de finish was in de Langstraat, zat Michel Schrier al thuis in Vlissingen. „Ik ben er echt kapot van", zei hij oprecht. „Zeker toen ik de tijd van de winnaar zag. Als ik op het strand rustig aan had gedaan... Ja, dit is .wel een gemiste kans." 'IOH ZEflANL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61