81 buitenland Namibiërs halen geroofde schedels terug onvrede over Roma laait op Bulgaarse Vrijspraak voor Rwandese ministers Ontdek ZUID-AFRIKA met... KRAS.NL! SENSATIONAL. GEHEIMEN 3 mtiÊJ ^1 KRAS.NL zaterdag 1 oktober 2011 berlijn - Namibische hoogwaardig heidsbekleders zijn boos over de weinig respectvolle manier waar op de Duitse regering omgaat met het koloniale verleden. Een delega tie van 73 man, onder wie een mi nister, bisschoppen en lokale lei ders, wordt in Berlijn niet eens ontvangen door een minister. De Namibiërs kwamen twintig schedels van voorouders ophalen die door het Duitse koloniale be wind zijn geroofd na de genocide op leden van het Herero-volk. Tus sen 1904 en 1908 roeide het Duitse koloniale bewind in het toenmali ge Duits-Zuidwest-Afrika tot 80 procent van de Herero's en de Na- ma's uit. Lichaamsdelen van de Afrikanen werden naar Europa ver scheept voor wetenschappelijk on derzoek. Het Berlijnse ziekenhuis Charité is de eerste Duitse instel ling die geroofde lichaamsdelen te ruggeeft. De Bondsrepubliek heeft nooit ex cuses aangeboden voor de volken- moord, volgens critici om de Na mibische eisen om schadevergoe ding geen kracht bij te zetten. De regering zegt haar verantwoorde lijkheid te nemen door ontwikke lingssamenwerking. De linkse par tij Die Linke eiste gisteren in de Bondsdag dat Berlijn eindelijk offi cieel schuld bekent aan genocide. De Namibische ceremonie in het Charité-ziekenhuis in Berlijn. Het ziekenhuis geeft twintig geroofde schedels van leden van het Herero-volk terug. Het Duitse koloniale bewind roeide tussen 1904 en 1908 80 procent van de Herero's uit. foto Axel Schmidt/AP arusha - Na een proces van acht jaar zijn gisteren twee Rwandese oud-ministers vrijgesproken van genocide. TWee andere voormalige bewindslieden zijn veroordeeld tot 30 jaar celstraf wegens hun rol bij de moord op circa 800.000 mensen in 1994. Het internationale Rwandatribu- naal van de Verenigde Naties in Tanzania heeft de onmiddellijke vrijlating bevolen van de voormali ge minister van Gezondheid Casi- mir Bizimungu en zijn collega Jerome-Clement Bicamumpaka, die minister van Buitenlandse Za ken was ten tijde van de volkeren moord. De ex-ministers waren al in 1999 gearresteerd. De ministers kunnen in principe geen schadevergoeding krijgen voor hun langdurige voor arrest. Een van de rechters zei wel dat de celstraf van de twee veroor deelden met vijf jaar verminderd zou moeten worden wegens de lange duur van het voorarrest. Alle vier de oud-ministers waren be schuldigd van het oproepen tot moord op Tutsi's. Ze zouden dat hebben gedaan tijdens bijeenkom sten en radiotoespraken. Eerder deze week werd luitenant kolonel Ephrem Setako door de Kamer van Beroep van het Rwan- da-Tribunaal veroordeeld tot 25 jaar cel voor zijn rol bij de genoci de in Rwanda. Setako was tijdens de volkenmoord chef juridische za ken bij het ministerie van Defen sie van Rwanda. Hij zou persoon lijk opdracht hebben gegeven tot de moord op tientallen Tutsi's. door onze correspondent Joris van Duin blagoevgrad - De etnische span ningen in Bulgarije lopen met de dag hoger op. In nog geen week tijd zijn meer dan vierhonderd Bulgaren opgepakt tijdens agressie ve protesten tegen Roma-zigeu- ners. Een combinatie van haat je gens de overheid en tegen Roma, die 5 procent van de bevolking uit maken, vormen de basis van de protesten. Niko Rizov is één van de demon stranten die woensdagavond mee liep in een protestmars in de zuide lijke stad Blagoevgrad. Volledig in het zwart gekleed, op een wit 'whi te power'-teken op zijn sweater na, zong Rizov met 150 anderen het strijdlied van de ultranationa- listische partij Ataka. Ze houden de Roma verantwoordelijk voor de criminaliteit in het land. „Ze jat ten alles wat los en vast zit. En wij maar voor die zigeuners op draaien", meent Rizov. Het mengsel van frustraties kwam vorige week tot ontbranding. Een busje bestuurd door een Roma reed in het dorp Katunitsa een ne gentienjarige jongen dood. Dezelf de avond stak een woedende me nigte huizen en auto's in brand van de lokale Roma-leider Kiril Rashkov. Later braken ook in ande re Bulgaarse steden rellen uit. Met de gemeenteraad- en presi dentsverkiezingen van 23 oktober in zicht, proberen politieke par tijen een slaatje te slaan uit de chaos. Met name rechtse en ex treemrechtse partijen werven de stemmen van de Bulgaren die zich in de steek gelaten voelen door de regering. Zo ook de ultranationalis- tische partij Ataka. „Blijft het een kat- en muisspel tus sen nationalisten en Roma, dan kan Ataka hier voordeel uit ha len", meent politiek analist Georgi Karasiemeonov. „Het kan nog hef tiger worden, als andere etnische groepen zich in de discussie gaan mengen." Minister-president Boy- ko Borissov probeert de boel on dertussen te sussen. Hij heeft zijn collega's gemaand tot het zich 'ont houden van provocerende politie ke commentaren'. Veel hielp het niet. Ataka-voorman Volen Si- derov hekelde de 'zigeunerisering' van Bulgarije. Dat was voor Iliya Iliev, leider van de Roma-partij Drom, aanleiding hem aan te kla gen. Volgens Iliev moét Siderov zo snel mogelijk opgepakt worden. Nérgens voordeliger! Rondreis Sensational South Africa 16 dagen incl. 13 x ontbijt Vertrek: van 6/12 t/m 20/3 met o.a. de Panoramaroute, het Kruger National Park, Swaziland, Zululand met St. Lucia, Durban en de Drakensbergen inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, rondreis, excursies en NL-sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/25990 2±v-4oer. I ani Inclusief huurauto! Fly-drive Geheimen van de Kaap 15 dagen incl. 13 x ontbijt Vertrek: van 30/10 t/m 25/3 met o.a. Kaapstad, de tuinenroute, Stellenbosch, Oudtshoorn, Hermanus, Addo National Park en Plettenberg Bay •inclusief vlucht, transfer airport-hotel, verblijf, ontbijt en huurauto Zie www.kras.nl/36223 waarom zou j*e meer betalen Rondreis Classic South Africa 17 dagen incl. 15 x ontbijt Vertrek: van 22/11 t/m 20/3 met o.a. Panoramaroute, Kruger National Park, Swaziland, Zululand, Durban, Port Elizabeth, Oudtshoorn en Kaapstad inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, rondreis, excursies en NL-sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/25059 Sensational... Fly-drive Sensational South Met o.a. Panoramargute en Kruger NP/'^ïmTjl 15 dagen incl. 13x ontbijt 1645 Vertrek: van 3/11 t/m 29/3 Zie www.kras.nl/3i Classic... Fly-drive Classic South Africa Met o.a. Kruger NP en Kaapstad 17 dagen incl. 15 x ontbijt 1?15 Vertrek: van 1/11 t/m 27/3 C" Zie www.kras.nl/2S Grand Tour... Fly-drive Grand Tour South fi Met o.a. Swaziland en Tuinenroute 22 dagen incl. 20 x ontbijt 2135 Vertrek: van 31/10 t/m 26/3 f Zie www.kras.nl/Sf BOEK ONLINE of bel 0900-9697 .5cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkei van Arke of Js-reizen Prijzen zijn -per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8