binnenland 17 Nederland met dertig man op missie in Zuid-Sudan Positieve stemming Nederlanders over land en economie verdampt Zeecruise DUBAI PERZISCHE GOLF y 7 overnachtingen Cel geëist voor import illegaal vuurwerk Problemen in jeugdgevangenis Vader neergestoken voor ogen kinderen Kinderbijslag niet meer buiten EU Kroongetuige linkt Holleeder aan moord Beroepsverbod na misbruik bejaarden Bedrijf verzwijgt groot gaslek SUPER-DE-LUXE vliegreis KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I6cPm zaterdag 1 oktober 2011 oen haag - Nederland gaat mee doen aan de nieuwe VN-missie Unmiss in Zuid-Sudan. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Nederland levert de komende twee jaar maximaal dertig men sen, onder wie vijftien tot twintig marechaussees en vier civiele poli tiemedewerkers voor de opbouw van de politie en enkele stafofficie ren op het hoofdkwartier van Un miss in de Zuid-Sudanese hoofd stad Juba. Volgens de ministers Rosenthal (Buitenlandse Zaken) en Hillen (Defensie) gaat het om een 'bescheiden maar relevante bij drage'. De inzet kost naar verwach ting i,8 miljoen euro per jaar. De missie is belangrijk voor de sta biliteit van Zuid-Sudan en de re gio, meent het kabinet. Sinds april 2006 deed Nederland al mee aan de vorige vredesmissie, die toezag op de uitvoering van het vredesak koord uit 2005 tussen het noorden en zuiden van Sudan. Op 9 juli werd Zuid-Sudan onafhankelijk, na een lange burgeroorlog waar door twee miljoen doden vielen. De nieuwe VN-missie zal in totaal bestaan uit ongeveer 7.000 militai ren en ruim 3.000 civiele mede werkers. Het kabinet bekijkt na twee jaar het nut en de waarde van de bijdrage. Nederland zal in Juba een ambassade openen om toezicht te houden op de hulp. De nadruk van Unmiss ligt op staatsopbouw, mensenrechten, be scherming van de bevolking en ac tiviteiten om de vrede en veilig heid te bevorderen. Nederlandse trainers zullen Zuid-Sudanese agenten opleiden, adviseren en be geleiden, maar zelf geen uitvoeren de taken vervullen. Ook houden de Nederlanders geen toezicht op de grens tussen Sudan en Zuid-Su dan, omdat dat buiten het man daat van Unmiss valt. zie onze website:binnenland 'Zuid-Sudan bevecht corruptie om investeerders te trekken' 1 1 iiniMiiBinn 11 1 >mm 1—li 11 1 ■lm. 11 men te zien zouden zijn. De maatre gel werd uitgesteld omdat relschop pers zich meldden bij de politie. foto Robert Vos/ANP tegen de fusie. Volgens commissa ris van de Koningin in Utrecht, Roel Robbertsen, moet goed geke ken worden of zo'n wijziging niet leidt tot 'verlamming' en 'navelsta ren'. Opschaling heeft alleen zin 'als die aantoonbaar een meerwaar de biedt'. Ook in Flevoland heerst scepsis. Volgens een woordvoerder kleven er weinig voordelen en veel nadelen aan een fusie. „Wij heb ben bovendien geen last van de be stuurlijke drukte die volgens het kabinet verminderd zou moeten worden." Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, WD'er Johan Remkes, is voorstander van de fusie. UTRECHT - De officier van justitie in Utrecht heeft gisteren vier jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 67-ja- rige man uit Almere. De aanklager achtte bewezen dat hij samen met een 66-jarige vuurwerkhandelaar uit Almere de leiding had over een criminele organisatie die op grote schaal illegaal vuurwerk invoerde. Ook de vuurwerkhandelaar hoorde vier jaar cel tegen zich eisen. De bende werd opgerold nadat in Hoofddorp 30.000 kilo vuurwerk was gevonden. De 67-jarige was ja renlang inspecteur gevaarlijke stof fen. Hij werkte mee aan onderzoe ken naar vuurwerkrampen. den haag - De positieve stem ming onder Nederlanders over de staat van het land en de eco nomie verdampt. Nog maar een kwart van de bevolking vindt dat het de goede kant op gaat, terwijl dat in de voorgaande kwartalen van dit jaar nog 33 pro cent was. De stemming is nu weer vergelijk baar met de periode 2008 - 2010. Dat staat in het kwartaalbericht Burgerperspectieven van het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP). Het SCP heeft Nederlan ders ondervraagd in de periode van r juli tot 5 augustus. In die pe riode domineerden de eurocrisis, de Griekse schuldenlast en de aanslagen in Noorwegen het nieuws. Meer Nederlanders dan in het eer ste halfjaar van 2011 zijn somber gestemd over de economie. Ook het vertrouwen in het kabinet, dat een stijgende lijn vertoonde, is gedaald, meldt het SCP. Veel mensen verwijten de regering be moeizucht en gebrek aan daad kracht en visie. De meeste men sen vinden dat de rijksoverheid de regie moet houden over onder wijs en gezondheidszorg. Be moeienis met en financiering van de kinderopvang kan wel een tandje minder. Gezondheidszorg staat op de tweede plaats in de top vijf van zaken waar Nederlanders zich zorgen over maken en heeft de plek van criminaliteit en vei ligheid ingenomen. Vooral de zorg in verpleeghuizen en de korting op het persoonsge bonden budget (pgb) worden veel genoemd. Maar de „manier waarop we samenleven" staat nog steeds onbetwist bovenaan. Huftergedrag, gebrek aan respect en omgangsvormen en ik-cultuur verontrusten zeer veel Nederlan ders. VEENHUIZEN Twee mensen die gedetineerd zijn of werken in jeugdgevangenis Veen- poort in Veenhuizen (Drenthe) zijn gisteravond in het ziekenhuis opge nomen met ernstige hartklachten. In totaal moesten vier mensen naar het ziekenhuis, twee van hen had den lichtere klachten. Volgens een woordvoerder van de Hulpverle ningsdienst Drenthe gaat het om drie bewakers en een gedetineerde. Rond 21.30 meldden zich nog steeds zieke gedetineerden. „Het zou kun nen komen door een gevaarlijke stof', aldus de woordvoerder. BREDA Een 43-inwoner van Breda is gister middag neergestoken na een ver- keersconflict met twee plaatsgeno ten, een man (42 jaar) en een vrouw (17 jaar). De man fietste rond half twee met zijn twee kin deren en twee oppaskinderen het Chasséveld op. Daarbij raakte hij in conflict met de mannen die in een auto reden. Het slachtoffer is bui ten levensgevaar. DEN HAAG Het kabinet maakt het voor ouders vanaf uiterlijk 2014 onmogelijk nog kinderbijslag of kindgebonden bud get te ontvangen als ze zijn ver huisd naar een land buiten de EU. Het meeste geld gaat buiten de EU naar Marokko, Turkije, Egypte, de Verenigde Staten en Suriname. Het stopzetten leidt tot een besparing in 2014 van 3 miljoen euro en in 2015 en 2016 van 6 miljoen euro. AMSTERDAM Peter la S., kroongetuige in het Am sterdamse liquidatieproces Passa ge, heeft gisteren crimineel Wil lem Holleeder rechtstreeks in ver band gebracht met de liquidatie van cafébaas Thomas van der Bijl. Deze werd op 20 april 2006 in Am sterdam doodgeschoten. Holleeder is geen verdachte in het Passagepro ces. Zijn naam valt wel met grote regelmaat in het dossier. GRONINGEN Een verzorger van demente bejaar den mag van de rechter vijf jaar niet meer aan het werk als verzor ger. De man uit Hoogezand (49) vergreep zich aan twee hoogbejaar de vrouwen. Naast het beroepsver bod gaf de rechter een werkstraf van 240 uur en een half jaar voor waardelijke celstraf. De man kon ondanks eerder misbruik in tehui zen steeds weer aan het werk. ROTTERDAM Een opslagbedrijf in het Botlekge- bied heeft in augustus een incident waarbij 200 ton butaangas is vrijge komen, verzwegen. De milieu dienst Rotterdam gaat de zaak aan dragen bij het Openbaar Ministe rie. Het brandbare gas ontsnapte over een periode van twee weken uit een tank op het terrein. Volgens de milieudienst was er gevaar voor medewerkers. 9-daagse zeecruise per MS Brilliance of the Seas" INCLUSIEF y alle maaltijden aan boord fooien MS Brilliance of the Seas jUj. - VS»** .'-'--SI TOPCRUISE van TOPREDERIJ Royal Caribbean International Qntdek dé cruisebestemming van 2011 per topschip MS Brilliance of the Seas**** van de toprederij Royal Carib bean International! Deze cruise naar het roemrijke Midden- Oosten is ongekend populair. Om aan de grote vraag te kunnen blijven voldoen, hebben we extra afvaarten ingekocht met vertrek in januari en februari! U knjgt echt waar voor uw geld. U kunt al mee vanaf slechts 1049 En dan reist u éxtra compleet verzorgd: inclusief vliegreis, transfers, super-deluxe cruise, alle maaltijden aan boord, en zelfs de fooien zijn inbegrepen! waarom zou je meer betalen Dag 1-2 vliegreis Dubai, transfer, vrije tijd Dubai, start cruise. Dag 3: Fujairah met langgerekte stranden en woestijnen. Dag 4-5: 2 dagen tijd voor de Omaanse hoofdstad Muscat met o.a. de Grand Mosque en het bijzondere Al Alam Paleis. Dag 6: dag op zee, ontdek het schip. Dag 7: dag in Abu Dhabi met een indrukwekkende skyline van hotels, paleizen, wolkenkrabbers, villa's en oliebedrijven. Dag 8: vrije dag in de bijzondere glitter glamourstad Dubai! Dag 9: ontscheping Dubai, transfer, vliegreis terug. MS Brilliance of the Seas****: ontdek één van de mooiste cruiseschepen ter wereld! Geniet van de uitmuntende service aan boord, het avontuurlijke en innovatieve design, de collectie kunst aan boord én maaltijden die door topkoks zijn bekroond! December 11 €1159 Januari 8-29 €1049 Januari 1 1094 Februari 12-19 €1049 Prijs is p.p. op basis van 2-persoonshut. Zie www.kras.nl/32634 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief rcserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7