321 zeeland LEEGVERKOOP Tuincentrum Onderwijs doe je voor de samenleving andee LEZING SPORT VOEDING Juridische zaken rond dementie Volzet dankzij vrije Duitsers WEGENS REORGANISATIE AFBRAAK PRIJZEN Jb te gast Countryband bij Leger des Heiis zaterdag 1 oktober 2011 Ga naar www.sportengezond.ni en klik op het aanmeldings/registratie formulier. Wanneer: 4 Oktober 2011 7W Tijd: 19.30uur-22.00uur Waar: Van der Valk Hotel Goes Anthony Fokkerstraat 100 www.derodepilaren.nl nrosislerij Kruiderij De Bone Pilaren TERNEUZEN - Notaris Imca Segers vertelt komende maandag in het Alzheimercafé over de juridische gevolgen van dementie, voor bij voorbeeld het levenstestament, be windvoering, mentorschap en het regelen van een volmacht. Het Alz heimercafé Zeeuws-Vlaanderen is deze keer bij de stichting Welzijn voor Ouderen Terneuzen in De Veste flat B, Oostelijk Bolwerk 22, in Terneuzen. Het café opent om 19.00 uur de deuren, het program ma begint om 19.30 uur. TOTALE Nieuweweg 6, Kamperland, Telefoon: 0113-372738 Website: www.sandee.nl TUINAANLEG BESTRATING TUINCENTRUM CADZAND-BAD - Hè, hè, na een miserabele zomer komt het toch nog een beetje goed. Bij de VW in Cadzand-Bad is het vrijdagmiddag druk, druk, druk. Niemand klaagt. De nazomer is om van te smullen, voor zonaanbid- ders én recreatieondernemers. Een VW-medewerkster meldt dat praktisch alle hotelkamers zijn 'volzet', alleen in het achterland is hier en daar nog een plekje vrij. Op het strand ziet het eruit, alsof het hartje zomer is. Al leen jammer dat het al zo vroeg donker is. Het mooie weer lokt strandlief- hebbers van heinde en verre. Wat opvalt, is dat veel Duitsers de moeite hebben genomen naar de West-Zeeuwse-Vlaamse kust te rijden. De VW-medewerkster weet waarom. „Ze hebben maandag ook nog een vrije dag, één of andere feestdag." Ze moet een collega vragen wat voor feest dag. „Het is 3 oktober de Dag van de Duitse Eenheid." foto Mark Neelemans door Hendrik-Jan van Arenthals en Bert Vogel ACTIE VAN ZATERDAG 1 OKTOBER T/M ZATERDAG 15 OKTOBER Zeeland mag trots zijn op haar onderwijs. De scho len zijn gemiddeld kwali tatief goed. Ze zijn klein schalig georganiseerd. 'Leerfabrie ken', grote scholen waar leerlingen een nummer zijn, komen niet voor. En ondanks het kleine aantal leerlingen is er een breed aanbod aan opleidingen. Het Zeeuwse on derwijs is goed voor leerlingen. Het Zeeuwse onderwijs werkt goed samen met het bedrijfsleven. Docenten en andere medewerkers komen graag binnen de Zeeuwse scholen werken. Zeeland moet zuinig zijn op haar onderwijs. Het gaat om de toe komst van onze kinderen, van on ze leerlingen. Het gaat om de werk nemers van de toekomst. Krimp en vergrijzing zijn realiteit. Scho len moeten het doen met minder financiële middelen. Willen we in de toekomst onze kwaliteit en ons aanbod behouden, dan moeten scholen met elkaar samenwerken. Ze zullen dat niet vrijblijvend kun nen doen, maar moeten 'duur zaam' de handen ineenslaan. Er is geen andere weg. De kosten van het onderwijs zitten niet in rand voorwaarden zoals organisatie en management maar in het salaris van onze onderwijsgevenden (8o procent van de kosten). Dus naar fusies toe? Zeker niet: er zijn allerlei manieren om niet vrij blijvend samen te werken. Denk aan het samen starten of in stand houden van een opleiding, het sa men gebruiken van een praktijklo catie of elkaar helpen bij het ver vullen van vacatures. Bestuurlijk kun je overeenkomsten sluiten, coöperaties oprichten enzovoort, zonder dat je fuseert. Eén groot Zeeuws onderwijsbestuur, zoals een scenario uit het rapport 'De Zeeuwse uitdaging' van KPMG sug gereert, is zeker niet iets wat de Zeeuwse schoolleiders nastreven. Natuurlijk is Zeeuwse afstemming nodig. Er is straks één breed Zeeuws ROC en twee kleinere spe cifieke mbo-opleidingen. Voor de leerlingen is het belangrijk om goe de afspraken te maken over de doorstroming vanuit het voortge zet onderwijs naar het beroepson derwijs. Of het nu gaat om bestuurlijke fu sie, zoals binnen het openbaar on derwijs op Walcheren, of andere vormen van niet vrijblijvende sa- TERNEUZEN - De al sinds 1985 actie ve Country Trail Band treedt mor gen, zondag, vanaf 16.00 uur op bij het Leger des Heils aan de Dijk- straat 90 in Terneuzen. De Country Trail Band is niet zo maar een countryband, de groep brengt religieuze liederen in countrystijl. Het repertoire bestaat naast Amerikaanse gospelmuziek ook uit Nederlandstalige num mers. Gitaristzanger Wim Pols is de drijvende kracht achter de band die in totaal negen leden telt. menwerking: het gaat niet om het samenvoegen van locaties. Dan wordt voorkomen dat scholen daadwerkelijk moeten sluiten en er echt alleen 'grote scholen' over blijven. Samenwerking leidt niet tot het verdwijnen van de Zeeuw se kleinschaligheid, maar juist tot het behoud ervan. Samenwerken gebeurt met respect voor de identi teit en de 'eigenheid' van iedere school en locatie. De Zeeuwse scholen willen de handen ineen slaan, juist om de kleinschaligheid en de diversiteit die we in Zeeland zo koesteren te behouden. Ze wil len ook in tijden van krimp en ver grijzing leerlingen het onderwijs blijven bieden dat bij hen past. De problemen van de krimp zijn het grootst in het gymnasium en vooral in de beroepsgerichte leer wegen van het vmbo. Leerlingen in heel Nederland gaan steeds min der vaak naar het vmbo en steeds meer naar havo en vwo. De effec ten van krimp en vergrijzing wor den daardoor vergroot. Afdelingen zoals Verzorging, Metaaltechniek of Handel 8c Verkoop zijn vanwe ge de verdeling van leerlingen over programma's steeds moeilijker te handhaven, een zelfstandige afde ling Installatietechniek bestaat al niet meer in Zeeland. De uitda ging is om inspirerend onderwijs te bieden waarbij juist deze leerlin gen kunnen kiezen voor een pro gramma wat hun belangstelling heeft en dat zo te organiseren dat zij hun talenten kunnen ontwikke len. Het zijn echter juist dit soort programma's, met kostbare loka len en apparatuur, die veel investe ringen van scholen vragen. Natuur lijk is er een enkele school in Zee land, die geen vmbo aanbiedt, geen kwetsbare zorgleerlingen uit die sector aanneemt en daarmee deze problemen buitensluit. Er is een enkele school die zich tot nu toe onttrekt aan iedere vorm van samenwerking en daarmee 'bezui nigt'. De Zeeuwse scholen willen echter niet alleen verantwoorde lijkheid nemen voor hun eigen school. Zij nemen samen verant woordelijkheid voor het hele Zeeuwse onderwijs, voor alle Zeeuwse leerlingen. Onderwijs doe je niet op een eiland, maar voor de samenleving! Hendrik-Jan van Arenthals is rector van het Scheldemond College en Bert Vogel is algemeen directeur van het Calvijn College. Uit een exploot van gerechts deurwaarder B.J. Meijering d.d. 26-09-2011 blijkt, dat t.v.v. Monique Sentina Wentelina Compeer, wonen de te Westkapelle aan P.l. HOUTER MAN geboren op 29-02-197, zonder bekende woon- of verblijfplaats, er (opnieuw) bevel is gedaan om binnen 2 dagen aan de inhoud van het op 06-01-2011 door de rechtbank te Middelburg gewezen vonnis te voldoen. Genoemde P.l Houterman kan een afschrift krijgen op één van onderstaande adressen GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64