consument 135 Keus genoeg voor onlineback-ups Lokaal en online Draw Orde in de lijstjeschaos zaterdag 1 oktober 2011 foto PR door Tonie van Ringelestijn Weinig computergebruikers ma ken regelmatig een back-up. Slechts 7 procent doet dat dage lijks, blijkt uit een onderzoek door Harris Interactive. 14 procent back-upt wekelijks. Een derde heeft zelfs nog nooit een back-up gemaakt. Dat terwijl het steeds goedkoper en makkelijker wordt. Prijzen van externe harde schijven dalen elk jaar met bijna 40 procent en online back-uppen gaat steeds sneller en goedkoper. Om zelf een reservekopie op een eigen op slagmedium zoals een externe harde schijf te maken, is software nodig. Daarmee be paal je welke bestanden worden gekopieerd. Back-upsoftware als FBackup of Synback is gratis te downloaden. Back-upprogramma's worden vaak meegeleverd door pc-fabrikan- ten en bij antiviruspakketten. De externe schijf moet wel zijn aangesloten op de pc. Handig zijn ook zogeheten NAS-schijven met netwerkaansluiting of wifi aan boord, zodat je kunt back-uppen via het netwerk. Het risico van lokale back-ups is dat bij brand of inbraak zowel pc als back-upme- dium verloren kan gaan. Online back-up- diensten zijn een goed alternatief Het is een kwestie van eenmalig instellen welke be standen of mappen op een server moeten worden opgeslagen. De programma's doen Lokaal: Download een back-upprogramma, koop een externe harde schijf en stel back-ups in. Maak zo nu en dan een complete kloon van een harde schijf, een zogeheten image. Overweeg aanschaf van een NAS (een network-attached storage) voor back-ups via het lokale netwerk, zodat de externe schijf niet bij de pc hoeft te staan. hun werk ongemerkt op de achtergrond. Opgeslagen bestanden zijn ook via het web beschikbaar. Steeds meer back-upaanbieders hebben ook applicaties voor smartphones. Populair zijn Mozy, Backblaze, Carbonite en Crashplan met tussen 2 en 5 GB gratis ruim te. Backblaze en Crashplan bieden voor 50 dollar per jaar onbeperkte opslag voor één computer. Voor 120 dollar per jaar kun je via Crashplan tot tien pc's back-uppen. Ook de grote namen hebben zich op de back-upmarkt gestort. Amazon heeft zijn Cloud Drive met 5 GB gratis opslag (20 GB kost 20 dollar, 1.000 GB kost 1.000 dollar per jaar). Microsoft heeft het beste gratis aanbod met zijn Skydrive: 25 GB. Maar de ondersteuning via andere systemen dan Windows is nog nihil. Google verkoopt sim pele online-opslagruimte via Google Does, Online: Wil je alleen veelgebruikte bestan den online beschikbaar op meerdere appara ten? Kies dan voor Dropbox. Wil je grote back-ups maken? Crashplan en Backblaze bie den onbeperkte ruimte online voor één pc voor 50 dollar per jaar. De beste combinatie en mobiele apps: Sugarsync. Grootste gratis back-upruimte (25 GB): Microsoft Skydrive. zonder veel opties, maar wel erg goedkoop: 20 GB kost 5 dollar, 200 GB kost 50 dollar. Google zou binnenkort starten met de op slagdienst Google Drive. Een variatie op back-uppen is synchronise ren, waarbij computermappen elke keer als er een nieuw bestand bijkomt of een huidig bestand verandert, meteen worden gekopi eerd naar de server en eventueel naar ande re apparaten. Nog maar een deel van de back-updiensten biedt zo'n sync-functie. De bekendste is Dropbox, dat uitblinkt in ge bruiksgemak. Sleep bestanden naar een Dropboxmap en ze worden gesynchroni seerd tussen meerdere computers. Wijzigt een document, dan gaat de nieuwe versie automatisch naar andere apparaten. Met Dropbox kun je makkelijk bestanden delen en het werkt ook op iPhone en Android. Dropbox is handig voor veelgebruikte be standen vanwege de 2 GB gratis ruimte, maar grote back-ups maken is duur: 50 GB kost 120 dollar en 100 GB kost 240 dollar. Een concurrent van Dropbox is iCloud van Apple, waarmee onder meer documenten en muziek via servers zijn op te slaan en te synchroniseren. iCloud werkt op Apple-ap- paraten en de gratis capaciteit is ruimer dan bij Dropbox: 5 GB. Extra ruimte kost 20 dol lar voor iedere 10 GB en geüploade bestan den mogen niet groter zijn dan 25 MB. SugarSync combineert functies: back-uppen van meerdere pc's, makkelijk delen van be standen en toegang via alle smartphonesys- temen. Geback-upte muziekbestanden zijn meteen te streamen. Geüploade files heb ben geen maximumbestandsgrootte. Sugar Sync is niet de goedkoopste: 30 GB kost 50 dollar, 60 GB kost 100 dollar, maar 500 GB is met 400 dollar al relatief goed koop. De interface van SugarSync is wel een van de prettigste van alle back-updiensten. .©www.mozy.com; www.crashplan.com; www.back- blaze.com; www.carbonite.com; www.amazon. com/clouddrive/learnmore; skydrive.live.com; www.dropbox.com;www.apple.com/nl/icloud; www.sugarsync.com =^k reageren? consument@wegener.nl a stickman Een creatief intermezzo met een getekend poppetje Even creatief bezig zijn is altijd goed als je druk aan het werk bent. Draw a stickman is een leuk online-intermezzo. Op de site te ken je met je muis een poppetje dat vervolgens een heel avontuur met draken, zwaarden en haaien beleeft. Tijdens het avontuur krijg je van je poppetje opdrachten om nog meer dingen te tekenen. Met natuurlijk een happy end. www.drawastickman.com Stemmen voor de website van het jaar Nederlanders houden van stem men. Niet zozeer bij politieke ver kiezingen, maar wel bij talenten jachten of andere wedstrijden. Dus zullen we ook wel massaal stemmen op de Website van het jaar-verkiezing. De genomineerde sites zijn verdeeld in 22 categorie ën variërend van autosites tot zoekmachines. De stemmers ma ken kans op een koffieapparaat. www.websitevanhetjaar.nl Zanger worden van een band? Doe oniine-auditie Nu we het over verkiezingen heb ben... De band Only seven left was lekker op dreef, toen de zanger van de band besloot ermee op te houden. De rest van de band had nog lang niet genoeg van de mu- ziekbusiness en heeft nu een onli- nezoektocht opgezet naar een nieuwe frontman. Via deze site kun je auditie doen en wie weet sta je binnenkort in Paradiso. www.zangergezocht.nl Boodschappenlijstje op je mobiel, een dage lijks lijstje met werk-to-do's en een inpak- lijst van spullen die mee moeten op reis. Soms heb je zelfs een lijstje nodig om aan al le lijstjes te denken. Met de app Wunderlist schep je orde in de lijstjeschaos. In deze app maak je overzichtige projectlijstjes met daar in zoveel taken als nodig zijn. Met een druk op de knop synchroniseer je de lijstjes en ta ken met de onlinewebomgeving en al je mo biele apparaten. Je kunt de lijstjes delen met vrienden of collega's die zelf taken kunnen afvinken, bewerken of toevoegen. Ook han dig: per taak kun je een herinnering instel len. Maar het belangrijkste: het is overzichte lijk en de achtergrond kan naar smaak aange past worden. Dus ziet het er ook leuk uit. Wunderlist is er voor iPhone, iPad, Android, Win dows en Mac en is gratis. Een back-up maken op een externe schijf raakt uit zwang. Bestanden online opslaan wordt goedkoper en makkelijker. Het aanbod groeit en ook Amazon, Apple en Google storten zich ook op online-opslag. "«awtj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51