uit 7 Singer Laren: veel meer dan wulpse naakten Hoeveel pegels hangen aan de grote kroonluchter? donderdag 29 september 2011 Een kroonluchter die perfect past bij de brocante sferen van Eva Kato. Twee vrouwen die elkaar omhelzen, 1905, Jan Sluijters. len bollen, er aan de kroonluchter hangen. Dan maakt u kans op een waardebon van Eva Kato ter waarde van 50 euro. Uit goede op lossingen (vóór dinsdag naar info@evaenkato.nl) trekken we een winnaar voor de cheque. De winnaar van de prijsvraag van vorige week is A. Lamper, Hoen- dervogellaan 38 in Heinkenszand. Hij zat met 3,60 m het dichtst bij het juiste antwoord op de vraag: hoe lang is het grootste digitale ko pieerapparaat bij RapRepro in Zie- rikzee. Het goede antwoord was 3,90 m. De winnaar krijgt een clicklijst, waarin een foto of afbeel ding naar keuze wordt bevestigd. Voor iedereen is er wat te vinden bij Eva Kato. Zelfportret, 1924, Jan Sluijters. foto's GPD/PR/ Singer Laren zijn vak nuchter bezag en van kunsttheorieën niets moest heb ben; hij werkte 'uit de behoefte om te schilderen'. Nuchter was Sluijters ook in zijn onderwerpkeuze. Hij wilde alleen 'vertolken wat op aarde levens waard is: het landschap, de bloe men, de vrouw, het moederschap, de kinderen. Ik beleef het zoals het tot me komt.' Reislust bezat hij nauwelijks, al had hij in zijn jonge jaren studiereizen gemaakt naar Italië, Frankrijk en Spanje waar hij had kennisgemaakt met het werk van Europese modernisten. Zijn in spiratie vond hij vooral dicht bij huis. Zijn werk oogt op het eerste gezicht dan ook niet erg origineel. Op de expositie zijn veel land schappen te zien, badende en rus tende vrouwen, naakt of gekleed en in klassieke houdingen, huiselij ke tafereeltjes en stillevens. Toch verkende Sluijters binnen die genres zijn artistieke grenzen. De bos- en heidegezichten rond La ren, waar hij tussen 1909 en 1911 met tussenpozen woonde, zijn één groot experiment met kleur en vorm: lucht en landschap vor men een bont geheel van vlakken en kronkellijnen. Totaal anders zijn de schilderijen die hij enkele jaren later maakte na korte verblij ven in Staphorst: sombere, kubisti sche beelden van het boerenleven. Zijn Staphorster familie zou je als de Overijsselse tegenhanger van Vincent van Goghs Brabantse Aardappeleters kunnen zien. Het bekendst is Sluijters toch wel geworden met de society- en ar tiestenportretten die hij vooral vanaf begin jaren twintig maakte. Krachtige, sensuele portretten in felle, bijna schreeuwerige kleuren; de achtergronden zijn hardroze of oranjegeel en de figuren worden dik aangezet. ]e kunt gewoon niet om hen heen, of het nu de gezelli ge variété-artieste is of de kunstver zamelaar Salomon Beffie. Maar ze hebben ook iets onbestemds en daarom blijven ze boeien. De uit haar danspakje puilende artieste heeft haar beste tijd duidelijk ge had maar houdt dapper glimla chend vol. Ook Sluijters' zelfpor tret in zijn atelier uit 1924 ver bloemt niets. De schilder oogt wat verwilderd en lijkt er even door heen te zitten. Het is geen portret dat beantwoordt aan het beeld van de nuchtere, geslaagde kunste naar die Sluijters toen al was. Jan Sluijters in Singer Laren loopt tot en met 20 januari. Het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD) lanceert binnenkort een digitale catalogus van Sluijters' werk. Eva 8c Kato halen nooit twee keer dezelfde spullen. Eve lien en Karin vinden het leuk en uitdagend om steeds nieu we producten te vinden voor hun winkel. Een uit de hand gelopen hobby is het niet, want het is ook nog eens een winstgevende branche. Karin werkt nog altijd als verpleeg kundige, maar Evelien inmiddels niet meer. Evelien: „We zouden in principe allebei onze dagen kun nen vullen met Eva 8c Kato." Wat als eerste opvalt als je de schuur binnenstapt is de giganti sche kroonluchter die midden in de zaak hangt. Als u weet hoeveel glazen pegels, dus niet de kristal foto's Izaak Verkeste we drie dagen achter elkaar open en versieren we alles in winterse sferen. We zetten dan ook een tent buiten op waar we spullen in kwijt kunnen." Het Winterfeest van Eva 8c Kato vindt dit jaar plaats op 24,25 en 26 november. In principe is de winkel één keer in de twee weken open en dat is al tijd op donderdag. De precieze openingsdata staan op de site van de winkelwww.evaenkato.nl Eva Kato Middelburgseweg 42 Grijpskerke (Buttinge)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87