Rechters zijn kwaad op kabinet binnenland! 7 Topambtenaar justitie zwijgt over pedofilie 'Ik wil laten zien dat ik oprecht wil kijken naar wat kan, en niet wil zeggen: 'we hebben hier een systeem, en dat is het dan'.' Xl" Leers liet 41 andere asielzoekers wél blijven MINIMUMSTRAF 'Nieuwe wet tast onafhankelijkheid aan' Hacker website KLPD opgepakt ZORGVRAAG Nederlanders na 'Ruim baan voor de waterstofauto' fraude opgepakt donderdag 29 september 2011 Minister Leers wil nog geen uitzon dering maken voor Mauro. In het eerste jaar van zijn ministerschap heeft hij voor 41 mensen wél een uitzondering gemaakt, zo blijkt uit documenten (oktober 2010 tot au gustus 2011die de NOS via een WOB-verzoek heeft gekregen. Uitzonderingen zijn gemaakt van wege (ernstig) zieke kinderen, de toestand in het thuisland of omdat mensen al (zeer) langdurig in Ne derland zijn. De minister kan 'schrijnende geval len' die niet aan de normale gron den voldoen, toch een verblijfsver gunning geven. Het kabinet-Balkenende 4 maakte in drieënhalf jaar tijd 590 uitzonde ringen (550 met Albayrak en 40 met Hirsch Ballin). 27.000 uitgepro- cedeerden kregen een generaal par don. Kabinet-Balkenende 2 en 3 (met Verdonk) maakte voor circa 1.000 mensen een uitzondering. Gerd Leers Zekeriya Gümüs De Turkse kleermaker Zekeriya Gümüs (53) werd in 1997 met zijn gezin het land uitgezet. Gümüs woonde sinds 1989 in Amsterdam. Toen het kabinet-Kok I een regeling aankondig de om illegalen te legaliseren of uit te zetten, meldde Gümüs zich vrijwillig. Hij kon echter niet aantonen, dat hij zes jaar aaneen belastin gen en sociale premies had betaald. Nu werkt hij als kleermaker in het Turkse Karaman. Taida Pasic Taida Pasic (24) vluchtte in 1999 met haar ouders uit Kosovo naar Winterswijk. Hun aan vraag werd afgewezen en in 2004 moesten ze terug omdat de situatie in Kosovo veilig werd geacht. Taida wilde in Nederland haar vwo-di- ploma halen maar dit werd geweigerd en in april 2006 is het gezin uitgezet. Sinds augustus 2006 studeert ze rechten in Leiden op een stu dentenvisum. Een stichting betaalt haar studie. Abiram De 8-jarige Abiram uit Sri Lanka kwam met zijn moeder naar Nederland toen hij 1,5 jaar was. Hij dreigde eerder dit jaar te worden uitge zet omdat zijn geboorteland veilig werd ge acht. Zijn school in Almelo protesteerde. Van wege zijn ziekte (hersentumor) kregen moeder en kind in januari alsnog speciaal toestemming van minister Leers om te blijven. Het jongetje overleed 10 mei van dit jaar. Sahar Hbrahim Cel De Afghaanse Sahar Hbrahim Gel (14) en haar familie zouden vorig jaar worden uitgezet maar Leers besloot later haar toch een vergunning te verstrekken. Sahar zit in Leeuwarden op het gymnasium en zou te verwesterd zijn om nog terug te keren naar Afghanistan. Daar zou ze in de problemen komen en de rechtbank bepaal de in januari dan ook dat de afwijzing van haar asielverzoek niet voldoende onderbouwd was. Onbegrip Raad voor de Recht spraak over invoeren van mini mumstraffen. Voorzitter Van den Emster: rechters in Nederland straffen al zwaar genoeg. Deskundigen tegen zwaardere straffen voor minderjarigen. door Michiel Philippart DEN HAAG - De kopstukken van de rechterlijke macht zijn verbolgen over het feit dat het kabinet hun uitgebreide adviesrapport en argu menten tegen de invoering van mi nimumstraffen van tafel veegt. Tot ontsteltenis van de Raad voor de Rechtspraak scherpte de rege ring de wet vorige week zelfs aan op aandringen van de PW. In her haling vallende criminelen krijgen bij een misdrijf waar acht jaar of meer op staat, een minimumstraf opgelegd van ten minste de helft van de maximumstraf Door die verlaging van twaalf naar acht jaar komt de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht nog meer in het geding, is het argument, omdat een rechter nu ook bijvoorbeeld bij diefstal met geweld, waar de maximumstraf negen jaar is, ver plicht 4,5 jaar moet opleggen. „De politiek berooft de rechters van hun gereedschap, waardoor de rechterlijke macht wordt inge perkt. Dat is een zorgelijke ontwik keling, temeer omdat een goede in houdelijke motivering van het wetsvoorstel ontbreekt", zegt mr. Erik van den Emster, voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak. Hij wijst op het gevaar dat de wet het tegenovergestelde bereikt. „Een dader raakt meer ontwricht naarmate hij langer vastzit. Dat vergroot de kans op herhaling." De Raad van State analyseert het wetsvoorstel, waarna het kabinet het aan de Kamer zal voorleggen. Het ontbeert Van den Emster aan vertrouwen dat de regering tot an dere inzichten komt. „De rechters moeten de gelegenheid krijgen het strafdoel en de strafmaat te bepa len en niet de politiek, anders gaat een samenleving zwabberen." Hij benadrukt dat de criminaliteit al jaren structureel daalt, dat bur gers zich steeds veiliger voelen en dat minimumstraffen in het bui tenland een ongewenst effect ople verde. „De inhoud doet er blijk baar niet toe. Louter het gevoel dat vssxgmims&mim&mwis&mMmfêxmmimmemmmsR DEN HAAG - Secretaris-generaal Jo ris Demmink is in talrijke dagblad advertenties van Chipshol-project- ontwikkelaar Jan Poot een pedosek sueel genoemd. De hoogste ambte naar op Justitie zou volgens die ad vertenties chantabel zijn en zich persoonlijk hebben bemoeid met uitkomsten van rechtszaken. Maar over de vraag waarom hij al die be schuldigingen onweersproken laat, wilde de secretaris-generaal giste ren onder ede geen mededelingen doen. „Het dient geen enkel nuttig doel", was het enige dat hij kwijt wilde. De topambtenaar moest gis teren bij het gerechtshof vragen be antwoorden over zijn eventuele be moeienis bij de omstreden wisse ling van enkele Haarlemse rechters in de Chipshol-affaire. De eigena ren van gebiedsontwikkelaar Chips- hol, vader Jan en zoon Peter Poot, denken dat zij zijn tegengewerkt door overheid én Demmink toen enkele hen gunstig gezinde rech ters plotseling werden vervangen. Demmink ontkende pogingen te hebben gedaan in te grijpen in de rechtspleging rond Chipshol. de samenleving strengere straffen wil." En ook dat betwist hij. Uit onder zoek van de Raad blijkt dat bur gers, die zaken inhoudelijk ken nen, even hoog, en vaak zelfs lager straffen. „Qua hoogte van de straf staat Nederland in de top van Eu ropa, terwijl iedereen denkt dat onze rechters licht straffen." Hij be toogt dat verhoging van de pak kans veel effectiever is. Van den Emster vreest ook dat het op langere termijn zeer ongewens te effecten met zich mee brengt. „Ervaringen uit het buitenland le ren dat er veel meer deals met het Openbaar Ministerie worden geslo ten en dat rechters zaken minder snel bewezen achten. De waar heidsvinding staat dus op het spel, om te voorkomen dat daders een buitenproportionele straf opgelegd krijgen." Ook op het plan minderjarigen zwaarder te straffen is kritiek, deze keer van wetenschappelijk onder zoekers. De misdaad onder jonge ren neemt juist af Celstraffen hel pen hen niet. Dat betoogden ze gis teren tijdens een hoorzitting in de Kamer. De maximale duur van jeugddetentie zou van twee naar vier jaar moeten gaan. DRIEBERGEN - Een speciaal team van de nationale recherche heeft gisteren een 17-jarige ia-student uit Hoogeveen aangehouden voor het hacken van een website van oud-medewerkers van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). De hacker publiceerde dinsdag namen, telefoonnummers en bankrekeningnummers van 25 gepensioneerden van het KLPD op internet. De student claimt lid te zijn van de Nederlandse tak van de interna tionale hackersgroep Anonymous. Hij is na verhoor vrijgelaten. Zijn laptop is in beslag genomen. 7 DEN HAAG - Vier Nederlandse man nen zijn aangehouden omdat ze betrokken zouden zijn bij interna tionale beleggingsfraude in levens verzekeringen. Dat heeft het functioneel parket van het Openbaar Ministerie (OM) bekendgemaakt. Het viertal zou werkzaam zijn bij het bedrijf Quality Investments en door mid del van valse informatie grote geld bedragen hebben losgepeuterd bij vermogende beleggers. Het OM, de Fiod en buitenlandse autoriteiten hebben voor miljoe nen euro's in beslag genomen. Op 27 locaties in Nederland, Spanje, Turkije, Dubai, Groot-Brittannië, Zwitserland en de Verenigde Sta ten is huiszoeking gedaan. door Bjinse Dankert DEN HAAG - Na de komst van de zui nige hybride auto en de introductie van de elektrische auto op de Ne derlandse wegen is het nu de beurt aan auto's die op waterstof rijden. De eerste modellen met een water stoftank staan waarschijnlijk al over een paar jaar in de showrooms. Maar waterstof tanken kan op dit moment slechts in twee steden in Nederland: in Arnhem en in Am sterdam. Dat moet veranderen, vindt minis ter Melanie Schultz van Haegen (WD, Infrastructuur en Milieu). Ze kondigde dinsdag aan om voor vijf miljoen euro te investeren in het aanleggen van pompstations waar waterstofauto's straks kunnen tanken. De nieuwe tanklocaties en de nodige infrastructuur moeten nu worden aangelegd, vindt Schultz van Haegen. „Zodat we straks klaar zijn voor de introductie van waterstof" Beta, de brancheorganisatie van de pomphouders, staat niet bepaald te trappelen. Een woordvoerder: „De overheid maakt wel vaker keuzes die verkeerd uitpakken. Wij zijn nog steeds boos op het ondoordach te besluit van de overheid om jaren lang het rijden met aardgas te stimu leren. De resultaten hiervan zijn marginaal gebleken." De brancheor ganisatie vraagt zich daarom af of er wel lering is getrokken uit het sti muleren van nieuwe initiatieven. „Wij vinden dat de overheid hierin voorzichtig moet zijn. Het beleid zwalkt en is contraproductief Laat de markt het maar uitzoeken." Maar het ontwikkelen van een markt voor waterstofauto's kost tientallen jaren, zegt ingenieur Ri chard Smokers, onderzoeker naar duurzame mobiliteit bij kennisinsti tuut TNO. „Om die markt de ko mende twintig jaren te laten groeien, moet je nu beginnen met het aanleggen van de infrastructuur en waterstofpompen." Ook Smokers verwacht pas over een paar jaar de eerste waterstofau to's voor particulieren. Over tien jaar rijden er nog maar weinig men sen rond in een auto die alleen wa terdamp uitstoot, denkt hij. „Ik ver wacht dat pas na 2020 de verkoop van waterstofauto's echt een vlucht zal nemen." Stijgende premies, hogere eigen bijdrages, ontevreden artsen en te weinig verzorgers. De zorg voor zieken, gehandicapten en ouderen staat onder grote druk. Wat zijn oorzaken en oplossin gen? Stuur uw vragen, opmerkin gen of ervaringen naar ons. Wij leggen er zo veel mogelijk voor aan deskundigen. De reacties leest u terug in uw krant. zorgvraag@wegener.nl Zorgvraag, Centrale Redactie Wegener, -Postbus 36, 6500 DA Nijmegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7