Naar de treinen kijken doe je met je ogen, stipreizen.nl™P Nérgens voordeliger... 241 zeeland De Storm buiten in Pastersbos donderdag 29 september 2011 Z MODELTREINENTUIN Breskens herbergt in plezierparadijs De Afslag de grootste treinentuin van de Benelux Prijzen p.p. o.b.v. 2 pets. per kamer excl. Calamiteitenfonds/rescrveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten Opgericht in 2004 Een vaste kracht en een vrijwilliger onderhouden de treinen en de ge bouwen. Er wordt gezocht naar meer enthousiaste treinenliefheb- bers die handden spandiensten wil len verlenen voor de treinentuin. Het geheel is gebouwd op schaal 1:22,5 oftewel G spoor. Er is in totaal een kleine vierhon derd nieter spoor, waar tegelijk zo'n vijf treinen over kunnen rij den. Jaarlijks zakken vele duizenden treinenliefhebbers uit de Benelux en Duitsland af naar Breskens om de treinentuin te bezoeken. Bedrijven kunnen een wagon spon soren. Op die wagon komt dan het bedrijfslogo te staan. www.deafslag.nl terneuzen - De heropening van het opgeknapte Pastersbos in het hartje van de Temeuzense binnen stad krijgt morgen, vrijdag, een speciaal tintje. De film De Storm wordt 's avonds vanaf acht uur ver toond op initiatief van de wijk raad Binnenstad en de gemeente Temeuzen. De toegang is gratis. De Storm vertelt het verhaal van Julia, een 18-jarige Zeeuwse boe rendochter, die haar pasgeboren zoontje kwijtraakt tijdens de wa tersnood van 1953. De film draaide met redelijk succes in 2009 in de bioscopen en duurt 96 minuten. Wie de film morgenavond in het Pastersbos wil zien, moet zelf een stoel meenemen. Bij slecht weer wordt naar wijkcentrum De Trian gel uitgeweken. De heropening van het vernieuw de Pastersbos aan de Korte Kerk straat vindt morgenmiddag plaats, vanaf 16.15 uur. Het gerestaureerde Christusbeeld wordt ook onthuld. Tot slot, om 17.30 uur, wordt een buurtborrel geschonken. Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in- terjnationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: LGB Treinentuin. LGB Treinentuin lijks meerdere keren afdrukken van handen en neuzen van de ra men lappen. Speciaal voor de kin deren rijdt in de binnenspeeltuin Thomas de trein, met de wagons Annie en Clarabel, waar de kinde ren wél mee kunnen spelen. De populariteit van de treinen tuin verbaast Lidy nog steeds. „We krijgen geregeld bij een reservering voor een tafel in ons restaurant de vraag of ze bij het raam mogen zitten, zodat ze naar de treinen kunnen kijken. Sommige kinderen en volwasse nen kunnen echt uren naar de trei nen kijken. Dat emotioneert me soms. Het is een heel bijzondere hobby, zoveel is zeker." Lidy is trots en dankbaar dat het project van haar man zo'n succes heeft. Zoveel, dat treinliefhebbers van heinde en ver naar Breskens komen om de digitaal aangedre ven locomotieven over het honder den meters lange tracé, te zien tuf fen. De treinentuin is vorig jaar nog helemaal opgeknapt en er is ook een luchtspoor bijgekomen. Li dy hoopt over een jaar of twee weer een internationaal treinen- weekend op De Afslag te organise ren. Dat deed ze al eerder, ook als eerbetoon aan haar echtgenoot. Tijdens het treinenweekend ko men vele honderden treinfanaten uit Nederland, maar ook van (ver) daarbuiten, naar Breskens om sa men van hun hobby te genieten. De treinen van De Afslag gaan voor hun 'APK' helemaal naar het Duitse Champex-Linden in Dor- magen. Reparaties en onderhoud kost een lieve duit. Om dat te be kostigen, biedt De Afslag onderne mers de gelegenheid een wagon te sponsoren. De goederentrein trekt dan een jaar lang een wagon met het eigen bedrijfslogo door het landschap. Kedengkedeng. door Sheila van Doorsselaer Er zijn kinderen én volwas senen die uren sprakeloos naar de modeltreinen in Breskens kunnen turen. Samen met de gebouwen, de pop petjes en de boten in het water, vormen de treinen een dorp op zich, in schaal 1:22,5. Klein, maar groots. De aanleg van de LGB Treinen tuin, genoemd naar het Duitse mo- deltreinenmerk Lehmann Gross Bahn, begon in 2004. Het was een project van Bressiaanders Niek Manneke, eigenaar van plezierpara dijs De Afslag waar de treinentuin onderdeel van is, en treinfanaat Wim Waleboer. De firma LGB ver leende haar medewerking aan de totstandkoming van de treinen tuin. Er rijden dan ook heel wat LGB treinen rond, evenals locomo tieven en wagons van het even eens Duitse merk Piko. De aankle ding van de tuin, waaronder de sta tions, huizen, bruggen, tunnels en kerkjes zijn deels ook afkomstig van de Duitse modelfirma's, maar ook staan er gebouwen die voor heen in Miniatuur Walcheren te bewonderen waren. De ministad kon ze missen, De Afslag was er dolblij mee. Daarnaast dobbert er op het water een replica van de dubbeldeks veerpont die vroeger de Westerschelde tussen Breskens en Vlissingen bevoer en maakte speelgoedmaker Frans Termote uit IJzendijke een schaalmodel van De Afslag. De treinentuin is enkel te bewon deren vanachter een omheining buiten, of binnen via twee enor me raampartijen. Een wandeling door het modellandschap is niet mogelijk. Lidy Manneke, die sinds de dood van haar echtgenoot in 2006 De Afslag bestiert, moet dage- Deze vrachttrein met 'boomstammen' rijdt in een klein minuutje zijn rond je.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 72