221 zeeland Onderwijsvisie Sluis vereist samenwerking Tentoonstelling maakt Oudheidkundige kringen op de bres voor archief OUDERS 'Belang kinderen gaat altijd voor' almanak Dansen TENTOONSTELLING WATERDUNEN De expositie leidt bezoekers over een-plankier langs kijkkasten en panelen vol recreatieve mogelijkheden om hen het toekom stige natuur- en recreatiegebied Waterdunen 'te laten beleven'. Vrachtwagen ramt bushokje Gemeente Sluis versoepelt regels (ver)bouw donderdag 29 september 2011 door René Hoonhorst oostburc - De gemeente Sluis en de West-Zeeuws-Vlaamse scholen moeten met elkaar in gesprek blij ven en geen onderlinge machts strijd uitvechten. Het belang van het kind moet op de eerste plaats blijven staan: de basisscholiet mag niet 'het kind van de rekening wor den'. Dat vinden enkele tientallen ouders, die dinsdag naar een infor matieavond op het Zwin College kwamen. De ouders gaven gemeentebestuur en scholenbesturen de opdracht sa men te (blijven) werken. Ze be treurden dat schoolbesturen en -di recties niet officieel aanwezig wa ren bij de bijeenkomst. Voorzitter Wim van der Houwen van de confessionele koepel Scoba was er wel. De vrees dat enkele kleine scholen bij voorbaat al een strop om hun hals geschoven krij gen, weerhield de schoolbesturen ervan verder mee te werken aan het opstellen van een Sluise onder wijsvisie, verklaarde hij. Maar wet houder Jan Schaalje betoogde dat helemaal niet van tevoren vast staat dat er scholen dicht moeten. Sterker, uit de visie kan ook naar voren komen dat Sluis meer moet investeren in onderwijsvoorzienin- door Martijn de Koning sluis/hulst - De Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen en de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten uit Hulst zien niets in de vorming van een cen traal Zeeuws-Vlaams archief De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten onderzoeken momenteel de moge lijkheid daarvan. Beide Kringbesturen vinden dat 'een onzalige gedachte', schrijven ze in een brief aan de colleges en gemeenteraden van Sluis en Hulst. Volgens hen bezoeken veel inwo ners van de gemeenten de plaatse lijke archieven, en is dat vaak een eerste stap naar meer onderzoek Tip? redactie@pzc.nl Stijldansen is topspon. Zeker voor wie hoog niveau nastreeft. En ande ren doen het vooral ook voor hun ple zier. Lekker ontspannen avondje uit. Maar niemand die bij stijldansen denkt aan direct gevaar voor lijf en leden. Dan kom je meer in de buurt van voetbal (kans op een kopstoot), wielrennen (overstekend prikkel draad) of duiken (stekende rog). En toch is ook stijldansen niet helemaal zonder risico, ervoer onlangs dat pu- berpaar uit Zierikzee. Bij gebrek aan kandidaten moest het wedstrijdkop pel meedansen met de zichtbaar iets minder strakgevelde 40-plus groep. „Nooit meer!", briesten ze na afloop. „Weet je hoe link! We moesten con stant onder van die kipfilets door dui ken!" door René Hoonhorst gen, zei hij. Van der Houwen ging er vervolgens vanuit dat schoolbe sturen en gemeente er uiteindelijk toch in slagen met een gezamenlij ke onderwijsvisie op de proppen te komen. De toonzetting van een enquête door de gemeente had schoolbe sturen en een aantal ouders de wenkbrauwen doen fronsen. De re sultaten waren ook niet voor ieder een duidelijk. Maar de conclusie dat alle Sluise basisscholen tot nu toe kwaliteit leveren, werd ook door onderwijskundige Jan van de Velde van schoolbegeleidings dienst RPCZ onderschreven. Hij waarschuwde wel dat het voor klei ne scholen moeilijker is kwaliteit te blijven bieden. Maar Van de Vel de was het eens met een schooldi recteur, die betoogde dat samen werking tussen scholen kan voor komen dat gebouwen moeten slui ten. Enkele ouders voerden aan dat ook de sociaal-emotionele ontwik keling van kinderen belangrijk blijft. Een moeder haalde haar twee koters van een kleine school en stuurt ze nu naar een grotere. „Niet omdat er geen goed onder wijs op de kleine school werd gege ven, maar om ze meer met leef tijdsgenootjes te laten omgaan." De expositie over Water dunen geeft bezoekers de kans het toekomsti ge natuur- en recreatie gebied bij voorbaat 'te beleven'. Een plankier langs kijkkasten met afbeeldingen van vogels, akkers met zilte producten en waterlopen die door uitgestrekte schorren kronkelen, geven streekbewoners en toeristen een indruk hoe de huidige polders er in de nabije toe komst uit (kunnen) komen te zien. In de 'fluisterboot', zoals het stille rondvaartbootje dat door de nieuwe kreken en waterlopen moet gaan varen al is gedoopt, kunnen kinderen hun kennis van in Waterdunen te verwachten na tuur testen en bijspijkeren. George van Heukelom nam de lief de voor nieuwe natuur over van voormalig collega-gedeputeerde Thijs Kramer. De door een nood lottig ongeval in China omgeko men Kramer bracht de liefde voor het kustlandschap over op ieder die hem wilde horen. „Thijs Kra mer leerde me kijken naar de na tuur. Hij was de motor achter Wa terdunen. Kramer zag in de ont wikkeling van nieuwe natuur ook een prachtige kans om de achter blijvende economische ontwikke ling in West-Zeeuws-Vlaanderen op gang te brengen", betoogde Van Heukelom. De gedeputeerde opende samen met provinciaal projectleidster Lies Dekker de tentoonstelling. Ac tiegroep Waterdunen Nee! zag na ampel beraad af van een 'tegen- tentoonstelling' in de Groedse kerk. Maar, zoals Van Heukelom in zijn openingsrede al zei, weer stand tegen de Waterdunendroom wordt niet doodgezwegen op de expositie. Op het paneel 'Midden in de Samenleving' is aandacht voor de argumenten van tegenstan ders van de 'ontpoldering'. Voorzitter Thijs Soeting legde uit waarom de Stichting Grote Kerk Groede blij was met de expositie in de kerk. „We zijn gek op ten toonstellingen en we zijn gek op inkomsten." Over die inkomsten wer den gisteren geen mede delingen gedaan. Maar Ge deputeerde Staten beantwoordden net deze week vragen van de Partij voor Zeeland. De inrichting van de tentoonstelling kostte Zeeland anderhalve ton. En voor huur van de kerkvleugel - de voormalige 'Franse kerk' - betaalt de provincie vijftien mille per seizoen. Het sei zoen loopt volgend jaar van 1 mei tot 1 oktober. Dit jaar kunnen men sen tot 31 oktober terecht. De ten toonstelling is elke dag tussen 11.00 en 16.30 uur te bezoeken. Groepen kunnen ook buiten het seizoen terecht als ze een afspraak maken via: e-mail amb@zeeland.nl of telefoonnummer 0118-631276. en museumbezoek. Daarnaast heb ben de archieven een grote weten schappelijke waarde, vinden de Kringen. Ze zijn bang dat het regio naal historisch onderzoek straks stilvalt, omdat mensen uit Hulst en Sluis het niet zien zitten naar Terneuzen af te reizen. De briefschrijvers wijzen op de grote toeristische waarde van cul tuurhistorie in beide gemeenten. „Archieven horen daarbij", vinden de heemkundigen. De archieven in Hulst moeten ge woon blijven waar ze zijn; die uit de gemeente Sluis kunnen een plek vinden in het voormalige ge meentehuis van Aardenburg, al dus de brief. Een overzicht vanaf de vide over de tentoonstelling in de voormalige 'Franse kerk' in een zijbeuk van de Grote Kerk. Op de vide is een 'giuurmuur', waarover een blik op toekomstige bewoners van Waterdunen is te werpen. SCHOONDIJKE - Een vrachtwagen miste gistermorgen op de rotonde in Schoondijke de afslag naar Oostburg en ramde vervolgens een bushokje bij een manoeuvre om te keren op de Dorpsstraat. Een getuige meldde dat de chauffeur 'misschien niet heeft gezien dat hij de abri ondersteboven reed'. De politie is op zoek naar truck en chauffeur. foto Mark Neelemans SLUIS - Woningen in de gemeente Sluis mogen in de toekomst tot 6 meter hoogteverschil hebben tus sen goot en nok. Nu is dat 4 me ter. Een voorstel van de PvdA met die strekking krijgt vanavond tij dens een raadsvergadering in elk geval steun van de andere coalitie partijen in de Sluise raad. De PvdA vindt de huidige regels te beperkend, zeker in een tijd van bevolkingskrimp, waarin de ge meente mensen 'binnenboord' probeert te houden en de verbou wing van woningen stimuleert. Het college kan straks alleen in uit zonderlijke gevallen vasthouden aan de '4-meter-grens'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70