61 binnenland Mauro: keuze tussen recht en genade «SS'X F" o op het n'v;atf,?epr')sde m m u assortiment Minister Leers wilde Mauro Manuel (18) terugsturen naar geboorteland Angola. De Kamer floot hem terug omdat de partijen vinden dat de toekomst van Mauro in Nederland ligt. t 2 oktober 2011 voor a^!e^^fhouder willen worden. donderdag 29 september 2011 Opnieuw problemen voor minister Gerd Leers. De druk om de achttienjarige Mauro Manuel alsnog een verblijfsvergunning te geven neemt met de dag toe. door Koos van Wees Hij spreekt Nederlands met een Limburgs ac cent, zijn beste vrien den heten Lars, Marcel en Erik en zijn opvoeders Hans en Anita. Zijn biologische moeder heeft hij twee jaar geleden voor het laatst gesproken. Dat gebeurde met behulp van een tolk, want de 18-jarige Angolese asielzoeker Mau ro Manuel is zijn moedertaal Por tugees inmiddels verleerd. Zijn moeder stopte hem in 2003 toen hij tien jaar oud was in een vliegtuig naar Nederland, vermoe delijk in de hoop dat hij het hier beter zou krijgen dan in Angola. Zeker weten doet Mauro dat niet. Er werd gewoon tegen hem ge zegd dat hij naar een ander land ging, en dat hij er met niemand over mocht praten. Sindsdien is het contact met zijn moeder be perkt gebleven tot hooguit één keer per jaar. Mauro ziet zijn pleeg ouders Hans en Anita na acht jaar meer als zijn werkelijke ouders. LVvee weken geleden besloot minis ter Gerd Leers (Immigratie en Asiel) desondanks dat Mauro te rug moet naar zijn moeder in An gola. Toch een verblijfsvergunning geven zou onrechtvaardjg zijn ten opzichte van andere minderjarige asielzoekers die wél het land uit moeten, aldus Leers toen nog. Inmiddels is van de stelligheid van toen weinig meer over. Leers wordt geconfronteerd met een Tweede Kamer die vindt dat hij maar eens met zijn hand over het hart moet strijken. Zelfs zijn ei gen partij, het CDA, vindt dat Mau ro een vergunning moet krijgen. Alleen de PW eist een rechte rug. Leers gaat opnieuw naar Mauro's situatie kijken. „Ik wil laten zien dat ik oprecht wil kijken naar wat kan, en niet wil zeggen: 'we heb ben hier een systeem, en dat is het dan'." De minister zegt geen verwachtin gen te willen wekken. Maar velen denken aan Sahar, het Afghaanse meisje dat hier al zo lang was dat de minister concludeerde dat ze te 'verwesterd' was om terug te stu ren naar Afghanistan. Nederland telt circa 400 'Sahars', zo schatte Leers op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Vrijwel meteen kwamen vragen of'verwestersing' niet voor veel meer jonge asielzoekers geldt. Zoals nu voor Mauro, die alleen in huidskleur nog afwijkt van zijn Limburgse leeftijdgenoten*. Leers kan op persoonlijke gronden een verblijfsvergunning verstrek ken. „De minister wil alleen bij echt schrijnende gevallen gebruik maken van die bevoegdheid. Men sen die heel ziek zijn, of dat er sprake is van een overlijden, dat soort zaken. Er moet echt iets bij zonders aan de hand zijn", zegt de woordvoerder van Leers. Wie de gevallen leest waarin Leers besloot tot 'een vergunningverle ning wegens schrijnendheid', snapt wat daarmee bedoeld wordt. Dan gaat het bijvoorbeeld om vrouwen die bij terugkeer dreig den besneden te worden, kinde ren met kanker én ouderen die de menteren. Mauro is niet ziek, noch hoeft hij bij terugkeer te vrezen voor lijf en leden. Maar de vraag is wel of hij in Angola nog kan aarden, met een hem bijna onbekende moeder en een taal die hij niet meer mach tig is. De pleegouders van Mauro vertel den onlangs bij Pauw en Witteman dat jaren van pogingen om Mauro te mogen adopteren mislukten. Zijn moeder gaf volgens de pleeg ouders toestemming voor de adop tie maar de benodigde papieren waren niet voldoende gelegali seerd, waardoor de rechter het adoptieverzoek afwees. Alleen de PW wil nog dat Mauro een vergunning wordt onthouden. 'Mauro en zijn pleegouders hebben terugkeer jarenlang gesaboteerd, en dat belonen zou talloze nieuwe 'Mauro's' creëren, meent PW-Ka- merlid Sietse Fritsma. Leers staat voor de moeilijke keuze de vrede met de PW te bewaren, danwel genade voor recht te laten gelden. Mauro Manuel Mauro Manuel uit Angola kwam op 10-jarige leeftijd naar Nederland. Zijn moeder bleef in Angola. Sinds dien woont hij bij een pleeggezin in Limburg. Nu hij 18 jaar is, moet hij van minister Gerd Leers het land verlaten omdat zijn situatie niet schrijnend genoeg is. foto's ANP en GPD zie onze website:binnenland Mauro Manuel te gast bij Pauw Witteman op 22 september VERBLIJFSVERGUNNING xP Charles Swi tzerland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6