Omkoping, geldgebrek, schandalen Biljarters exit 321 sport Platini wil strengere wetten tegen omkoping Het Griekse voetbal verkeert in een even desola- te toestand als de landsfinanciën. Tal van clubs hoogste wosse ,s dit jaar met zijn verwikkeld in onverkwikkelijke affaires. veert'9 milJoen teru"eschroefd ■BE donderdag 29 september 2011 GRIEKENLAND Het budget van de clubs uit de door Dennis van Bergen BREDA - Het ene hulppakket is nog niet aangeleverd, of het land smeekt al om de volgende miljar den euro's aan steun van de euro landen en het IMF. Wanhopig pro beert Griekenland het failliet van zijn economie te voorkomen. Paral lel aan de schuldencrisis loopt ook het gevecht van de voetbalcompeti tie voor zijn voortbestaan. Maar die strijd lijkt al gestreden. De door gok- en corruptieschanda len geteisterde Super League ligt compleet op zijn gat. De toe komst? De Griekse Ex-prof Yannis Anastasiou, tegenwoordig trainer van de Ajax B2, wil er niet eens meer aan denken. „Het interesseert me niet meer. En dat een voetbaldier als ik dat zegt, betekent veel. Het imago is com pleet besmeurd," zegt Anastasiou en hij staat niet alleen in zijn op vatting. Ook de toeschouwers weten de weg naar de Griekse stadions nau welijks nog te vinden. Zelfs Pana- thinaikos, twintigvoudig Grieks kampioen, zag zijn aanhang dras tisch slinken. En de diehards die nog wél komen, doen dat veelal niet om braaf het 'Koning voetbal' aan te heffen. Eerder om te mat ten. Het hooliganisme viert hoog tij in het land. De thuisblijvers lijken murw ge beukt door alle schandalen die de competitie al jaren in zijn greep houden. Voetballers, bestuurders, scheidsrechters; ze kunnen zich maar niet onttrekken aan de zweem van bedrog die al jaren bo ven ze hangt. Clubs kampen met miljoenenschulden en omkoping en corruptie zijn schering en in- slag. Bewijs vinden was lang moeilijk - of kende geen prioriteit -, maar maandag werd bekend dat Olym- piakos Volou (dat onlangs nog deelnam aan de voorronde van de Europa League) en Kavalla per di rect terug zijn gezet naar de vierde klasse. Ofwel de amateurs. „Bij die clubs heeft de rechter de omkoping ook feitelijk vast kun nen stellen", zegt Anastasiou droogjes. Een kleine week daar voor werd Kavalla-preses Makis Psomiadis nog opgepakt. Behalve op verdenking van omkoping, ook op het vermoeden lid te zijn van een criminele organisatie. Iraklis, de oudste club van Griekenland, is eerder nog verbannen naar de tweede klasse. Ook vanwege illega le activiteiten. Anastasiou, voormalig speler van onder meer Ajax, Roda JC en Sparta: „Los van hun eigen onzeke re economische situatie, hebben de fans er genoeg van voor de gek gehouden te worden. Want, heel eerlijk, iedereen wist dat omko ping en gokschandalen al jaren aan de gang waren. Alleen durfde niemand er hardop over te praten. Misschien is het goed dat nu alles uitkomt. Dan kan de Griekse com petitie ooit weer met een schone lei beginnen." Een blik op de huidige ranglijst leert dat er van een serieus compe titieverloop geen sprake is. Sommi ge clubs speelden vier duels. Ande re, zoals Champions-Leaguedeelne- mer Olympiakos Piraeus, slechts twee. En de twee clubs die maandag uit de competitie zijn gegooid, nog he lemaal niet. Of die vacante posities nog worden ingevuld? Niemand in Griekenland die het momenteel weet. Temeer omdat er ook in de lagere klassen tal van clubs be straft zijn voor dezelfde vergrijpen. Andere ploegen hebben niet eens geld om een bus af te huren voor uitduels. Dat de Super League tóch van start is gegaan op 29 augustus, heeft volgens Yannis Anastasiou maar één reden. „In het tv-con- tract stond dat dit móest. Zo niet, dan zouden de clubs gezamenlijk vijf miljoen minder mogen verde len." „Door alle eerdere schandalen was het totale budget al terugge schroefd van honderdzestig naar honderdtwintig miljoen. Nog eens vijf miljoen minder zou betekenen dat de Griekse clubs nog verder in de geldproblemen zouden ko men." Anastasiou vraagt zich hard op af hoe het tij te keren is. „Er zul len mensen met een duidelijke vi sie, een helder plan, toe moeten treden tot de clubs en de bond. Mensen die afstand nemen van al le schandalen. Zo niet, dan zie ik het somber in." De Griekse ex-prof Yannis Anastasiou, tegenwoordig trainer van Ajax B2, wil niets meer te maken hebben met het Griekse voetbal. foto Bas Czerwinski/GPD BILJARTEN Driebanden. Tweede divisie. Wellse Vaert 1 - 's Lands Welvaren 1 6-2: Marcel Hopmans - Bryan Vangenechten 34-40, 48; Bert Hoefna gels - Luc Peeters 40-37, 48; René Luijsterburg - Frans de Koek 35-24, 46; Mark Reijnders - Nico Peeters 35-21, 51 Vierde divisie, 's Lands Welvaren 2 - Robs Jacobs Mannenmo de 5-3: Jaap Hameling - Martin Sturm 30-23, 76; Piet van Essen - Eric Niewenhuyse 25-23, 52; Eric Ganseman - Gilles Sturm 14-25, 76; Toby v.d. Vrede - Rob Jacobs 20-20, 87. TENNIS Tokio. Vrouwen. Derde ronde: Kanepi (Est) - Wozniacki (Den/1) 7-5 1-6 6-4, Sjarapova (Rus/2) - Gorges (Dui/13) 7-6 (4) 7-6 (4), Aza- renka (WRu/3) - Zakopalova (Tsj) 6-3 7-5, Zvo- nareva (Rus/4) - Benesova (Tsj) 6-1 6-2, Kvito- va (Tsj/5) - King (VSt) 6-1 7-6 (4), Bartoli (Fra/7)-Peng Shuai (Chn/10) 6-2 6-1, Kirilenko (Rus)-lvanovic (Ser/12) 6-3 6-1, Agnieszka Rad- wanska (Pol/9)-Jankovic (Ser/8) 2-6 6-4 6-0. Bangkok. Mannen. Eerste ronde: Kamke (Dui) - Andujar (Spa/8) 6-0 6-1, Soeda (Jap) - Beek (Slw) 3-6 7-6 (0) 7-6 (4). Tweede ronde: Nieminen (Fin) - Haase (Ned/7) 7-6 (5) 7-6 (4), Bachinger (Dui) - Udomchoke (Tha) 7-6 (5) 6-3, Simon (Fra/3) - Lu Yen-Hsun (Tai) 6-7 (4) 7-5 6-4. STRAATSBURG - Michel Platini heeft er gisteren bij-de Raad van Europa op aangedrongen strengere wetten in te voeren om de omko ping in het voetbal te bestrijden. De voorzitter van de Uefa noemde in het hoofdkwartier in het Franse Straatsburg 'match-fixing' de groot ste bedreiging voor de sport. Som mige landen hebben al strengere wetten ingevoerd, maar nog lang niet allemaal hebben dat gedaan, aldus Michel Platini. „Het Europese voetbal is in ge vaar", aldus de Fransman. „En ik denk dat ik zelfs kan zeggen dat dat voor alle sporten geldt. De toe name van het aantal wedstrijden waarmee via onlineweddenschap- pen grote geldbedragen zijn ge moeid, is alarmerend. Geen enkel land en geen enkele discipline is veilig voor deze criminele organisa ties." Platini noemde Italië, Portugal, Spanje, Groot-Brittannië, Bulgarije en Polen als voorbeelden van lan den waar wetten zijn ingevoerd die 'sportieve fraude' tot een straf baar feit maken. „Maar dit is nog lang niet overal het geval", aldus de voorzitter van de Europese voetbalbond. „Daar om lijkt mij de tussenkomst van de Raad van Europa noodzake lijk." door Joop van den Oudenhoven De laatste Zeeuwse deelne mers aan het wereldbeker toernooi driebanden in Wenen zijn uit de strijd. Zowel Berry Dallinga als Sylvia Eckel ver loren. Berry Dallinga, die twee uitsteken de wedstrijddagen achter de rug had, begon heel slecht aan zijn der de dag. Hij verloor van de Duitser Markus Dömer met 15-1, 15-6. Daarmee waren zijn kansen op een volgende ronde meteen verke ken. Zijn winst op de Oostenrijker Franz Stenzei veranderde daar niets aan. Na zeven beurten stond het in de eerste set 4-1 voor Sten- zei. Toen maakte Dallinga met 8 en 6 een eind aan de set. De twee de set was voor Stenzei waarna Dallinga in de derde opeens weer de vorm had en met 15-1 in 8 beur ten afrondde. Dallinga: „lammer van de eerste partij. Ik weet niet wat er gebeurde. Dömer voelde dat goed aan en hield me uit de wedstrijd. Ik heb geprobeerd daar na met 2-0 te winnen om een wa terkans te houden maar de tweede set ging het mis. Ik heb wel een goed toernooi achter de rug." De laatste Zeeuwse die in actie kwam, Sylvia Eckel uit Hansweert, begon slecht aan het toernooi en was meteen gezien. Zij herstelde zich nog wel in de tweede partij met een bliksemstart maar kon het toen niet verder vorm geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56