Havenkwartier onvergankelijk' zeeland 125 Oprichting van ALS- na bestaa ndengroep Trijntje Antje Drempel 'Niet erg als we wat later komen' Overledenen blijven 'presente' Heringerichte rotonde Goes veiliger Jeugdraad Het vertrouwde adres voor al uw glaswerk! Verkoop kinderpostzegels begonnen donderdag 29 september 2011 Al voor hij een pand kocht in het Zierikzeese Haven kwartier wist Bauke Koster dat op de voorgevel van het huis de naam Trijnje Antje' moest komen te staan staan. Dit als herinnering en eerbetoon aan zijn moe der. Bauke Koster: „Tegen het fysieke sterven heeft niemand verweer. Maar tegen de tweede dood; vergeten worden, kun nen we wel een drempel opwerpen." Bauke Koster en zijn gezin hou den de herinnering aan Bau- kes overleden moeder, Trijntje Antje Koster-Vleeshouwer, levend door veel over haar te praten en oude familiefoto's en films te bekij ken. Bauke: „Onze dochters Elize (11) en Simone (7) praten over haar alsof ze nog leeft." Dat bleek onder andere toen Bauke en part ner Angela van der Wielen met hun kinderen kennissen bezoch ten. 'Pap', zei Elize. 'We moeten nu echt gaan want we moeten nog bloemen brengen bij oma Truus.' 'Dan bel je je oma toch even dat je wat later komt', aldus de kennis. 'Ik hoef niet te bellen hoor', ant woordde Elize. 'Ze vindt het vast niet erg als we wat later komen'." Tijdens zijn omzwervingen over de wereld ervoer Bauke Koster dat mensen zo hun eigen manieren hebben om dierbare overledenen 'levend' te houden in herinnering. „Hier eren de katho lieken hun doden op Allerzielen en de protestanten op Eeuwigheid zondag. In Zuid- en Midden-Ame- rika vindt de verering op een heel bijzondere manier plaats. Vooraf gaand aan belangrijke rituelen, worden de namen van overlede nen voorgelezen. Bij iedere naam die klinkt stapt een nabestaande naar voren en zegt: 'presente'. Aan wezig. Aanwezig, want de doden zijn levende herinneringen voor de mensen in dat gezelschap. Het gebruik is een eerbetoon." foto Dirk-Jan Gjeltema door Marijke Vael Hij is zeer gehecht aan het Zierikzeese Haven kwartier. Het gebied waar hij werd geboren en dat hij als kind intensief verken de met André Koster, zijn neefje. „Achter de huizen in het Haven kwartier bevindt zich een labyrint van achteruitgangen en steegjes. Als we daar speelden en over schuttingen klommen waanden we ons in een andere wereld, heel ver weg." De meeste van die steeg jes zijn er nog steeds en de 48-jari- ge handelsagent in luchtzuivering- sapparatuur herkent in het gebied feilloos de sfeer uit zijn jeugd. „De geur van de zilte Oosterschelde, het tikkende geluid van de scheeps masten, het Havenkanaal, de mos selschepen. Het is allemaal nog het zelfde. In een tijd waarin alles ver andert lijkt het karakter van het Havenkwartier onvergankelijk en authentiek te zijn." Koster, die na zijn middelbare schooltijd op de Zierikzeese Rijksscholengemeen schap, in Tholen terecht kwam be sloot drie jaar geleden een pand te kopen in Zierikzee. „Behalve dat het in het Havenkwartier moest staan, wist ik al van tevoren dat het een monumentaal oud huis moest zijn dat de geboortevoorna- men van mijn moeder zou dra gen." Een monument voor Trijn tje Antje, de geboortenamen van Truus Koster-Vleeshouwer. Een vrouw die, evenals Bauke, ver knocht was aan haar geboorte plaats Zierikzee. „Ze groeide op in de zuidhoek als dochter van Bauke Vleeshouwer en Sjoukje de Jong. Toen ze trouwde met mijn vader [aap Koster, verhuisden ze naar Dreischor. Maar niet voor lang want ze kreeg heimwee naar de Dikke Toren." Bauke herinnert zich zijn moeder als een zeer lieve en zorgzame vrouw, het middel punt van het gezin. „Ik heb een oudere broer en zus, André en Sjoukje. Mijn moeder was er altijd voor ons. Zij was een zeer betrok ken vrouw." Truus Vleeshouwer werkte voor haar huwelijk als tele foniste in het Zierikzeese postkan toor. Toen haar kinderen wat gro ter waren, werkte ze in diverse Zie rikzeese modewinkels. Een jaar na dat zij daar afscheid nam werd zij ziek en overleed in 1997 op 61-jari- ge leeftijd. Bauke: „Tegen het fysie ke sterven heeft niemand verweer. Maar tegen de tweede dood; verge ten worden, kunnen we wel een drempel opwerpen." Daarom be gon hij al met zijn dochters Elize (11) en Simone (7) over zijn moe der te praten toen ze nog heel klein waren. Dat deed hij aan de hand van herinneringen en oude films en foto's. „Zij werden pas na haar overlijden geboren maar pra ten over oma Truus alsof ze er nog is." Ook het feit dat zijn moeders voornamen op het pand aan de Nieuwe Haven staan helpt Bauke om de dood van zijn moeder een plek te geven. „Het is meer dan al leen een goed gevoel. Het feit dat haar naam in ons gezin nog regel matig wordt genoemd en op de ge vel van het huis staat zorgt er voor dat mijn gevoel over haar niet in het verleden zit maar, 14 jaar na haar overlijden, een levend onder deel is van het heden." VLISSINGEN - ALS-Zeeland begint in oktober met een Zeeuwse groep voor nabestaanden van mensen die aan de ziekte ALS zijn overle den. De eerste bijeenkomst is op 4 okto ber van 15.00 tot 17 uur in Ter Ree- de aan de Vredehoflaan 370 in Vlis- singen. Naast het ontmoeten van elkaar, staat de eerste bijeenkomst in het teken van het inventarise ren van de wensen over de invul ling van deze groep. Maatschappe lijk werker Mirjam Warta is hierbij aanwezig. Zij is, als de aanwezigen dat wil len, ook bereid de groep te leiden. Er bestaat al een ALS-lotgenoten- groep, een initiatief van de maat schappelijk werkers van het ALS-behandelteam van revalidatie centrum de Lindenhof in Goes. Door het samenbrengen van men sen die dagelijks te maken hebben met de diverse fases van de aan doening ALS kunnen kennis en er varingen rondom allerlei (medi sche) zaken gedeeld worden. „Gezien de vele vragen blijkt ook hier een dringende behoefte aan te bestaan", aldus de initiatiefne mers. UW MENING TELT Achttien dorpshuizen is te veel voor Schouwen-Duiveland. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zie voor meer regionieuws: www.pzc.nl/schouwen-duiveland MIDDELBURG - Marius Verhage uit Vlissingen neemt plaats in het be stuur van de Nationale leugd- raad(NJR). Hij leidt het komende jaar met zes andere jongeren het NJR. Het NJR is een koepelorganisa tie van landelijke jeugdorganisaties. In de krant van dinsdag is in het ar tikel over slik op de polderwegen abusievelijk Sophie in 't Veld ge noemd als bestuurder van water schap Scheldestromen. Dit moet Sophie van 't Westeinde zijn. GOES - Ook al gebeurde er gisteren nog een aanrijding met licht letsel (schaafwonden), de rotonde Nan- senplein op de Anthony Fokker straat in Goes is sinds de herinrich ting in 2009 een stuk veiliger ge worden. In 2006 vonden nog vier ongelukken met letsel op de roton de bij McDonald's plaats, waarvan één met dodelijke afloop. Dat dra ma was aanleiding om de rotonde aan te passen. Dat heeft effect ge had. Het aantal ongevallen is ge daald: van vier in 2006, twee in 2007, één in 2008, tot nul in 2009 en 2010. Dit jaar was een ongeval. Voor al uw monumentaal isolerend glas, Glas in lood reparatie of tussen dubbel glas, Zandstralen van mooie figuren of tekst op glas. Prins Glas staat ook op de Contacta; 1, 2 en 3 november PRINS @0=^® Tel.: 0118-413351 www.prins-glas.nlinfo@prins-glas.nl VLISSINGEN - Basisscholieren kunnen sinds gisteren weer kinderpostzegels verkopen. Kinderen uit groep 7 en 8 gaan langs de deuren om zich in te zetten voor kinderen die een veiliger thuis verdienen. De actie is bedoeld om kinderen in binnen- en buitenland een goede thuisomgeving te bieden. Circa 200.000 scholieren begonnen met de verkoop. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49