zeeland 13 Meer moeders geven borstvoeding Doorstart KFC-restaurants rond Borstvoeding commentaar Weer files op A58 verwacht Conclusies over toekomst Zeeland Percentage dat uitsluitend borstvoeding krijgt naar leeftijd kind voor Zeeland en Nederland in 2010 en Zeeland in 2005 donderdag 29 september 2011 Het aantal Zeeuwse moeders dat flesvoe ding ziet als hygië nisch, gezond en be vrijdend voor de vrouw, neemt af. Steeds meer kinderen krij gen borstvoeding. Dat betekent niet dat de discussie is ver stomd. Het onderwerp leidt op internetfora en elders nog steeds tot verhitte debatten. Voor- en tegenstanders slaan el kaar met wetenschappelijk be wezen feiten om de oren. Er zijn echter maar weinig deskun digen die betwisten dat borst voeding gezond is voor de ba by. Om die reden is het goed dat de moeder van nu goed wordt geïnformeerd en wordt ondersteund als ze voor borst voeding kiest. Die steun is wel kom, want zo vanzelfsprekend als borstvoeding twee genera ties terug was is het niet meer. Kennelijk ook niet voor werkge vers, want die blijven nog wel eens in gebreke. Het is ronduit schandalig dat vrouwen soms moeten vrezen voor hun baan als ze gebruik willen maken van hun wettelijk recht om hun kind de borst te geven. De wet zegt dat zogende moeders in overleg met de werkgever moeten regelen dat ze de tijd en gelegenheid krijgen om te voeden. „Je hebt recht op 25 procent van je werktijd. Maar ja, voor jou tien anderen. Als jij aan de kassa zit bij AH ga je dat gesprek echt niet aan", zegt LLL-consulente Lydia de Raad. Ruim een kwart van de Zeeuwse kinderen krijgt in de eerste zes maan den uitsluitend borstvoe ding, blijkt uit een meting van TNO in 2010. Dat is bijna een ver dubbeling ,ten opzichte van 2005: toen lag het percentage met 15 pro cent ruim onder het landelijke ge middelde (25 procent). Moedermelk beschermt kinderen tegen allergieën en infectieziekten, en op latere leeftijd tegen diabetes en overgewicht. „Vooral de eerste zes maanden zijn belangrijk, om dat dan de darmen nog in ontwik keling zijn", zegt verpleegkundige Jacoline de Visser van de GGD. Om ervoor te zorgen dat meer kin deren borstvoeding krijgen, is in 2004 het Provinciaal Samenwer- door Theo Ciele middelburg - De zeven failliete KFC-fastfoodrestaurants gaan zeer binnenkort weer open. KFC Hol dings BV heeft de zaken in Middel burg (op het Zep-terrein), Breda, Tilburg, Eindhoven, Venlo, Arn hem en Hengelo overgenomen. De banen van de circa driehon derd werknemers blijven groten deels behouden. Dat heeft curator Sjoerd Tilman, van het kantoor MannaertsAppel kingsverband Borstvoeding in het leven geroepen. Het samenwer kingsverband zorgt onder meer voor meer deskundigheid van zorgverleners. De Visser: „Er is ook een protocol gemaakt, waarin onder meer staat welke adviezen gegeven moeten worden en welke hulpmiddelen gebruikt kunnen worden." Dat gebeurde eerder niet op een eenduidige manier. „De kraamverzorgster zei bijvoorbeeld tegen een moeder dat ze het kind tien minuten per borst moet aan leggen, terwijl iemand anders juist zei dat je nooit meer dan één borst moet geven. Daar werden moeders onzeker van." Het samenwerkingsverband zorgt er ook voor dat moeders weten waar ze voor vragen terecht kun- in Breda, gisteren bekendgemaakt. „De curatoren zijn zeer verheugd dat de doorstart in deze econo misch moeilijke tijden mogelijk is gebleken", aldus Tilman. Vorige week werd het faillisse ment uitgesproken van de KFC's die als BV's van franchisenemer KBS werkten. KBS kon de verplich te vergoeding, de zogeheten fee, om als KFC te mogen draaien, niet meer opbrengen. KFC Holding BV heeft na het fail lissement besloten om de zaken nen. „We zitten er meer bovenop. Zorgverleners, gaan ook vaker thuis langs met een weegschaal. Gewichtscontrole is belangrijk en het werkt bevestigend voor moe ders. Als een baby veel huilt, den ken ze dat het aan de borstvoeding ligt. Het helpt als de weegschaal aangeeft dat de baby drie ons is aangekomen." Toch kan het nog beter. „We zijn pas écht tevreden als alle moeders borstvoeding geven", zegt de Vis ser. „Vooral in de eerste maand is er een sterke daling. Bijna drie kwart van de moeders begint met borstvoeding, maar na een maand is minder dan de helft over. We weten niet precies hoe dat komt. Het zou heel goed zijn om daar meer onderzoek naar te doen." nu maar zelf te gaan exploiteren. Op last van de banken zijn de afge lopen tijd losse goederen, zoals meubilair, weggehaald. De banken hebben die materialen inmiddels vrijgegeven om een spoedige door start mogelijk te maken, vertelt Til man. Wanneer er weer een kippenvleu- geltje gegeten kan worden, is aan KFC, maar volgens Tilman hebben alle partijen er belang bij dat de ze ven restaurants zo snel mogelijk weer klanten kunnen bedienen. Borstvoeding In Zeeland krijgt 74 procent van de pasgeboren kinderen uitslui tend borstvoeding. Na één maand is dat 47 procent, na drie maan den is het percentage gedaald tot 31 procent en na zes maanden 26 procent. Op Walcheren en in de Ooster- schelderegio (respectievelijk 78 en 77 procent) beginnen moeders vaker met borstvoeding dan in Zeeuws-Vlaanderen (65 procent). 15 procent van de kinderen van vier maanden oud krijgen kunstvoe ding bij borstvoeding. Bron: peiling TNO middelburg - Wie komend week einde in Zeeland wil genieten van het mooie nazomerweer, moet re kening houden met oponthoud. De Vlaketunnel (A58) is wegens werkzaamheden dicht van vrijdag 20.00 uur tot zondag 17.00 uur. De afsluiting van de belangrijkste toegangsroute naar de Zeeuwse kust in combinatie met de ver wachte zomerse temperaturen leidt tot lange files, voorspelde de ANWB gisteren. middelburg - Standplaats Zeeland nadert zijn afsluiting. Op 20 okto ber nodigt de Zeeuwse Biblio theek nog eens alle deskundigen uit die de afgelopen vier jaar een week in Zeeland verbleven en daar hun visie op de provincie vorm den. Paul Schnabel, Louise Fresco, Alexander Rinnooy Kan en Jeroen van der Veer trekken conclusies over de toekomst van Zeeland op de gebieden duurzaamheid, econo mie, demografische ontwikkeling, voedsel, energie, veiligheid, wel zijn en onderwijs. Alleen Wubbo Ockels, te gast in 2007, moet ver stek laten gaan. De wetenschappers sluiten de dag om 16.00 uur af met een openbaar debat in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, waar een video wordt vertoond van hun bezoek. gratis kaarten: www.zeeuwsebiblio- theek.n! POPCONCERT AAN HUIS Stem mee en motiveer: Popconcert aan huis. Er is keus uit acht bands. www.pzc.nl/popaanhuis STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Leeftijd kind in maanden Zeeland 2005 Zeeland 2010 Nederland 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3