Een voedende moeder mag vooral niet klagen Schietoefeningen op strand Dishoek Chihuahua PZC a donderdag Het aantal Zeeuwse moeders dat borstvoeding geeft, is in vijfjaar tijd bijna verdubbeld. De krant 6 weken voor 18 euro! door Willem van Dam Sinds een paar dagen heb ben we een chihuahua in de familie. Een chihua hua, ja. Nu weet ik ook wel dat er in dit land Vrijheid van Hondenkeuze bestaat, maar om uitgerekend een chihuahua (spreek uit: sjiwawa) te nemen - dat gaat mij net iets te ver.' Een chihuahua behoort tot het type hondjes, dat door sommigen wel eens als kuttenlikkertje wordt aangeduid. Dat zult u mij niet horen zeggen; onwelvoeglijk taalgebruik laat ik liever over aan onze parlementariërs. De chihuahua lijkt in het geheel niet op een hond. Hij heeft welis waar vier pootjes en een staart, maar hij doet vooral denken aan een uit de kluiten gewassen rat Dat deert de chihuahua zelf geens zins. Hij meent dat hij een heuse hond is en lijdt zelfs aan groot heidswaan. Ondanks zijn minus cule afmetingen staat hij te boek als een prima waakhond, die het niet ontziet om luid keffend zwaargewichten als herders en an dere vechtjassen te lijf te gaan. Maar ach gut, de chihuahua is ook een hondje dat zodra het gaat re gen of vriezen een jasje behoeft, omdat hij anders wel eens een koutje zou kunnen opdoen. Sla er 'Het complete anti-hondenboek' van Hans Dorrestijn nog maar eens op na. Daarin wordt de chihuahua als volgt beschreven: „Rilt altijd van de kou. Krijgt het alleen warm in de open haard." Al onze scepsis ('Als je dan toch een hond neemt, zou je dan niet een échte hond nemen?') ten spijt besloot de moeder van onze kleindochter Fay een chihuahua in huis te ha len. Diesel heet hij. Ze hebben ook al een tuigje (met ruitjesmo tief- ook dat nog) voor hem ge kocht. „Is het geen schatje?", riep klein dochter Fay blij toen Diesel het voorbije weekeinde voor de eer ste keer opgewekt kwispelend on ze huiskamer binnendribbelde. Hij snuffelde hier, snuffelde daar, sprong bij me op schoot en gaf me een speels likje op mijn bril lenglazen. Bk ben bang dat ik Diesel heel leuk ga vinden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goéd T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van dê betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk'kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl BORSTVOEDING door Cornelleke Blok er Ondine van der Vleuten Woensdagmorgen, half elf. In de koffie hoek van zwanger schapswinkel Proud Mary in Middelburg legt een moeder haar kind aan de borst. Hier kan het; maar wie zo maar op een terrasje zijn kind voedt, kan rekenen op misprijzen de blikken. Zelfs als het discreet ge beurt. „Borsten worden niet meer gezien als functioneel, maar puur als seksueel", verklaart Kirsten La gers uit Middelburg, die haar ne gen maanden oude dochter Luna bij zich heeft. Elke week bezoeken zo'n zes jonge moeders het borst voedingscafé van Proud Mary. Voor de gezelligheid, maar vooral ook voor informatie over borstvoe ding én steun. Daaraan ontbreekt het in de directe omgeving nogal Margreet van Liere geeft dochter Fleur de borst in het mamacafé van Proud Mary, Kirsten Lagers doet mee met baby Luna. foto's Marcelle Davidse eens, zegt Ana Lokerse uit Dom burg, die als vrijwilliger voor de vereniging Borstvoeding Natuurlijk de moeders met raad en daad bij staat. Uit onwetendheid krijgen moeders maar al te vaak het goed gemeende advies om over te stap pen op flesvoeding. Margreet van Liere uit Middelburg, aanwezig met dochter Fleur (2): „Als voeden de moeder mag je niet klagen. Of je nou zegt dat je zelf moe bent, of dat de baby niet goed slaapt, of krampjes heeft, of pukkeltjes, je krijgt altijd te horen: 'Zou je niet stoppen met borstvoeding?' Zelfs artsen doen daaraan mee. Kir sten ging toen Luna zes weken oud was door haar rug. „Stop met borstvoeding, zei de arts, dat is slecht voor je rug. Toen Luna slecht sliep, kreeg ik het advies 's avonds een flinke fles kunstmelk te geven, dan sliep ze wel door." Zo kunnen de moeders nog wel even doorgaan met voorbeelden van ontmoedigende én onjuiste ad viezen. Terwijl steun zo belangrijk is, zegt La Leche League-consulente Lydia de Raad uit Zierikzee. Van hun eigen moeders hoeven veel jonge moeders die niet te ver wachten. Flesvoeding werd bij de vorige generatie geïntroduceerd als hygiënisch, gezond en bevrijdend voor de vrouw. Eindelijk had je de handen vrij, want een ander kon ook de fles geven. „De oma's van nu hebben hun eigen kinderen veelal met flesvoeding grootge bracht." Op verjaardagsfeestjes waar borst voeding ter sprake komt, is altijd de vraag: waarom? Kirsten Lagers: „Koemelk is voor kalfjes. Ik drink ook geen melk." „Waarom? Waar om niet?", zegt Nelleke Hartman uit Grijpskerke strijdlustig. Ook als werkende moeder bleef Nelleke voeden: „Mijn man kwam de baby naar de meubelmakerij brengen waar ik werkte. Zat ik in de pauze tussen de werklui te voeden, soms zelfs tussen de metselaars op de bouwplaats!" Q www.borstvoeding.n! La Leche League: 0111-412927 Borstvoeding Natuurlijk: 06-47922769 Ja, Ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: Deen doorlopend abonnement met automatische betaling van €74,65 per kwartaal (NA28) een doorlopend abonnement met betaling per accept Van €77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 wéken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aan door Pieter van Klinken DEN BOSCH - De in 2009 doodge schoten Kelly Balmaakers heeft op het strand van Dishoek een paar keer geoefend op het schieten met een pistool. Dat verklaarde de ver dachte van de moord op Bal maakers gisteren aan het gerechts hof in Den Bosch. De 22-jarige Balmaakers uit Made kreeg in Dishoek schietles met het pistool waarmee ze later zelf werd doodgeschoten in Tilburg. De ver dachte was zelf bedreven met wa pens, zo bleek tijdens de rechts zaak. Hij kon makkelijk aan vuur wapens komen. Naast het bewuste pistool, dat bij een gezamenlijke vriend was gepikt, had hij de be schikking over een jachtgeweer waarvan de loop was afgezaagd. De man wordt ook verdacht van een schietpartij in Marseille, waar bij hem drie pogingen tot moord worden tenlastegelegd. Het stel wilde een bank overval len. In eerste instantie was het de bedoeling dat hij dat alleen zou gaan doen. „Maar dat wilde Kelly niet", verklaarde de verdachte voor het hof. Daarom zouden ze het samen doen. De lessen in Dishoek waren tever geefs; Balmaakers zou er nooit toe komen een bank te overvallen. Na een ruzie in een hotelkamer in Til burg, pakte de man het pistool en schoot Balmaakers door het hoofd. De rechtbank veroordeelde hem tot levenslang. Daartegen is 5P hij in beroep gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2