Broer van de 'goede koning' 13 'Zonder Napoleon zouden sommige vernieuwingen ook zijn doorgevoerd' r De Bataafs-Franse tijd 1789 x795 1796 *7 98 ^99 Roy de Beunje, Napoleon-kenner donderdag 29 september 2011 1781 1787 1804 1806 1810 x8ii 1813 De Patriotten - geïnspi reerd door de Verlichting - willen een einde maken aan het absolutisme en het volk meer macht geven. Ze willen feitelijk geen stadhouders meer maar democratie. Nadat ze hebben geprobeerd stadhouder Willem V te verjagen, vluchten de Patriotten naar Frankrijk. Die kreeg echter hulp van een Pruisisch leger. De Patriotten maken de Franse Revolutie mee, wat hen in hun ideeën sterkt. Frans leger trekt Neder land binnen, geholpen door de Patriotten. Stadhouder Willem V vlucht naar Engeland. De Patriotten stichten de Bataafse Republiek, geleid door revolutionaire comités. De oude Hollandse federale statenbond maakt plaats vooreen eenheidsstaat en krijgt een Grondwet, een halve eeuw voordat Thorbecke er een maakte. Napoleon komt aan de macht in Frankrijk. Hij richt zijn pijlen vooral op Engeland, dat hij via het Continentaal Stelsel economisch lam wil leggen. Hij wil zo veel mogelijk landen dwingen een eind te maken aan de handel met Engeland, omdat hij beseft dat de Engelsen militair onverslaanbaar zijn op hun eiland. Napoleon laat zichzelf tot keizer kronen. Napoleon vervangt de Bataafse Republiek door het Koninkrijk Holland, met zijn broer Lodewijk Napoleon als koning. Napoleon lijft Holland in omdat hij vindt dat broer de Franse belangen niet goed behartigt. Keizer Napoleon bezoekt Holland van 24 september tot 31 oktober, om het volk te imponeren maar vooral ook om zich op de hoogte te stellen van de militaire situatie. Hij stelt de dienstplicht in, wat veel onrust veroorzaakt. Val van Napoleon na de verloren veldtocht tegen Rusland. De zoon van Willem V keert 30 november terug uit ballingschap. zie onze website:binnenland Het einde van Napoleon: De slag bij Waterloo (1815) door Joep Trommelen wortels hadden in de Bataafs-Fran se tijd, kwam daarbij niet goed van pas. De Bataafse revolutionai ren kregen niet de eer die ze ver dienden." Hoe reageerde de bevolking op de aanwezigheid van eerst Lodewijk Napoleon (van 1806 tot 1810) en la ter de keizer himself? Lodewijk Napoleon, broer van de keizer, was voor velen 'de goede koning' omdat hij oog had voor het Neder landse belang; dat maakte hem in de ogen van zijn broer ongeschikt. Toen Napoleon hem wegstuurde, nam het verzet toe. Maar het beeld van 'de goede ko ning' verdient nuancering, legt Joor uit. „Hij deed ook veel uit be rekening. Hij wist dat de Hollan ders tegen een katholieke Spaanse koning gevochten hadden, was zelf ook buitenlands, koning én ka tholiek! Hij had kortom niet de beste papieren. Dus wilde hij zich als nationaal vorst profileren, waar bij hij partij- en religieuze belan gen ondergeschikt wilde maken aan het nationale belang. Dat brak hem op. Hij werd aan de kant ge zet door zijn heerszuchtige broer." Lodewijk Napoleon werd vervan gen en het nieuwe bewind onder gouverneur-generaal Lebrun was veel repressiever. „Lodewijk schuw de geweld, zijn broer bepaald niet." Met de instrumenten om Neder land te besturen, is een basis ge legd voor het moderne Nederland. Joor geeft een voorbeeld: „De poli tie in Nederland stamt uit de Na poleontische tijd. Politie is prima natuurlijk, maar Napoleon gebruik te de politie om een politiestaat te vestigen, onderdeel van zijn op mi litaire leest geschoeide dictatuur. Aan de goede zaken die hij invoer de hing wel een erg hoge prijs: de levens van duizenden mensen, on der anderen degenen die omkwa men tijdens zijn veldtochten." De Napoleontische tijd (1806-1813) is volgens historicus Johan Joor een onderbelicht hoofd stuk in de Nederlandse historie. De Napoleonkenner schreef een lij vig proefschrift over de bezetting van Nederland door de Franse kei zer van 1810 tot 1813. Die periode was onderdeel van wat lang de 'Franse tijd' heette (1795-1813). Een van de oorzaken daarvan is volgens hem 'dat het een erg inge wikkelde periode was'. „Heel lang domineerde het beeld dat de Fran sen ons de revolutie brachten en dat Nederlanders slechts marionet ten waren. Maar er waren wel de gelijk Nederlandse invloeden." Meer waardering voor de jaren na 1795 kwam aanvankelijk van katho lieke historici. „Niet verwonder lijk", zegt Joor, „omdat die tijd ook gelijkheid van godsdienst bracht." In de republiek die Nederland vóór 1795 was, was de protestante kerk immers de 'heersende' kerk. „De Bataafse revolutie van 1795 bracht ons een Grondwet, maar ook scheiding van kerk en staat, waardoor ambten ook voor katho lieken open kwamen te staan." In 1813 keerde de zoon van de in 1795 gevluchte stadhouder Willem V terug en kon de vorming van een constitutionele, parlementaire democratische monarchie onder het Oranjehuis beginnen. Het land had toen drie jaar rechtstreeks be stuur door de Franse keizer ach ter de rug. En wilde dat liefst zo snel mogelijk vergeten. Joor: „De negentiende eeuw stond in veel landen in het teken van de natievorming. En die kan niet zonder sym bolen en rituelen. In Neder land kreeg het'koningshuis een grote rol. Dat veel insti tuties van het staatsbestel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13