121 erfenis van napoleon Deze maand 200 jaar geleden bezocht Napoleon voor het eerst Nederland. De keizer kwam orde op zaken stellen, nadat hij zijn broer Lodewijk aan de kant had geschoven. Napoleons erfenis is tot op de dag van vandaag merkbaar. Op tournee met zesduizend mensen A donderdag 29 september 2011 I Keizer van de Lage Ir' L a door Niek Opten beeld Mark Reijntjens De invloed van kei zer Napoleon op het huidige Ne derland is enorm. Of het nou om ons rechtssys teem, het wetboek van strafrecht, de Kamer van Koophandel, de bur gerlijke stand of het kadaster gaat: de oorsprong ervan ligt in de jaren 1806-1813, de periode dat de Frans man de scepter zwaaide in de Ne derlanden. „Natuurlijk heeft hij niet alles tot in de puntjes kunnen regelen, daarvoor was zijn regeer periode te kort. Napoleon was de architect, opvolgers hebben er op voortgeborduurd", zegt journalist en Napoleon-kenner Roy de Beun- je. Hij geeft dit jaar zes thema-tijd schriften uit over het bezoek dat Napoleon 200 jaar geleden aan Ne derland bracht. Een van de belangrijkste maatrege len van de keizer was de unificatie van de rechtspraak, wat van de La ge Landen een moderne rechts staat maakte. Jury's maakten over al plaats voor onafhankelijke rech ters, de scheiding tussen kerk en staat werd een feit. Dat laatste kwam ook letterlijk tot uiting in de opdeling van godshuizen: de to rens kwamen in handen van de staat, omdat ze handig waren als militaire observatieposten, de kerk gebouwen bleven in handen van de gelovigen. Ook hevelde hij de registratie van bevolkingsgegevens over van de kerk naar de staat. Het verhaal dat Nederlanders toen pas gingen nadenken over achterna men klopt niet, stelt De Beunje. De meeste Nederlanders hadden al een familienaam. Van massaal verzet tegen Napoleon door het aannemen van vreemde namen is dan ook geen sprake geweest. Veel van de vernieuwingen wer den in Nederland ingevoerd door Lodewijk, de jonge broer van Na poleon die in 1806 tot koning van Holland was benoemd. De meeste ideeën kwamen echter uit de ko ker van de keizer. Zijn invloed op diens jonge broer was volgens De Beunje groot. „Napoleon heeft Lo dewijk opgevoed, toen hun vader op jonge leeftijd overleed. Wat je Lodewijk kunt nageven is dat hij zich als koning oprecht heeft geïn- Op dinsdag 24 september 1811 arri veerde keizer Napoleon in Cad- zand voor een wekenlange tournee door de Lage Landen. Doel van de rondreis was verken ning van de militaire situatie, want hij overwoog Engeland binnen te vallen. Met name Den Helder zou daarbij een grote rol kunnen spe len. Maar de tocht was ook bedoeld als pr-campagne, want het Neder landse volk nam het hem zeer kwa lijk dat hij een jaar eerder de popu laire koning Lodewijk aan de kant had geschoven. Tijdens zijn tournee bezocht Napo leon veertig plaatsen, alleen het noorden en Limburg liet hij links liggen. In elke stad zorgde de kei zer met zijn gevolg van in totaal zesduizend personeelsleden en sol daten voor veel opwinding. Al was het alleen al omdat al die mensen ergens moesten slapen. Daarvoor werden kerken geconfisqueerd en moesten burgers bedden afstaan in hun huis. Op 31 oktober verliet Na poleon het land weer via Grave. teresseerd voor Nederland. Hij was geliefd bij het volk, liet zich ook veel zien." Zo nam hij per soonlijk de leiding op zich van de hulpverlening toen in 1806 een kruitschip ontplofte in Leiden. Zowel Napoleon als Lodewijk wa ren 'kinderen van de Verlichting', de filosofische en politieke opvat ting waarin rechtvaardigheid, de mocratie en gelijkheid belangrijke uitgangspunten zijn en de rede een belangrijke rol speelt. Daarin past de oprichting van het Konink lijk Instituut, de latere Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen, net als de Koninklij ke Bibliotheek. Ook het Rijksmu seum dateert uit die tijd, toen nog Koninklijk Museum geheten. Maar naast alle idealen speelden bij de invoering van al die nieuwig heden ook zeker militaire belan gen mee. Zo was invoering van de burgerlijke stand handig om te kunnen inschatten hoeveel solda ten het leger in de toekomst kon verwachten. Onder Napoleon werd de dienstplicht ingevoerd. „Het was een en-en-verhaal. Zon der Napoleon zouden sommige vernieuwingen ook zijn doorge voerd, dat paste in de tijdgeest. Te gelijkertijd was Napoleon in staat op grote schaal vernieuwingen door te voeren. Hij wilde zijn rijk stroomlijnen door eenheid te scheppen", zegt De Beunje. Zo kende Nederland, voordat de Fransen kwamen, elke streek zijn eigen maten. Dat was bijzonder onhandig voor de handel en de in voering van wetten en regels. Het decimale stelsel met meters en ki lo's is te danken aan Napoleon. Soms werden beslissingen van de keizer na zijn val teruggedraaid om soms later alsnog terug te ke ren. Zoals de legalisering van de prostitutie. „Dat was een progres sieve daad van Napoleon, maar met een groot eigen belang. Prosti tuees moesten zich verplicht regel matig laten onderzoeken door een arts. Uit humaan oogpunt, maar ook om te voorkomen dat zijn sol daten, een belangrijk deel van" de clientèle, ziektes zouden oplopen." Rond 1900 werd de maatregel te ruggedraaid omdat die in strijd zou zijn met de goede zeden. Weer een eeuw later kreeg betaal de seks opnieuw een legale status. Landen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12