io I buitenland Einde dreigt voor Merkel Pakistan wisselt VS in voor vr P W119I Voordelige KERSTREIZEN bij KRAS.NL NOODFONDS Absolute meerderheid is nodig TSJECHIE LUXEMBURG NEDERLAND W199I l»V BOEK ONLINE of bel 0900-9697 donderdag 29 september 2011 i Duits parlement stemt van daag over uitbreiding Euro pees steunfonds. Merkel haalt mogelijk alleen meerderheid met linkse oppo sitie, maar dat is een taboe. Drie op vier Duitsers keuren een groter noodfonds af. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Het is de dag van de waar heid voor de Duitse bondskanse lier Angela Merkel (CDU). Van daag stemt het parlement over de uitbreiding van het Europese ga rantiefonds. Dat moet omhoog van 440 naar 780 miljard, besloten de Europese leiders in juli. Het Duitse aandeel gaat van 123 naar 2it miljard euro. De stemming, volgens Duitse me dia het belangrijkste besluit van de Bondsdag dit jaar, gaat niet alleen over de eurozone. Ook de politie ke reputatie van Angela Merkel staat op het spel. De weerstand in haar regeringscoalitie is zo groot dat ze mogelijk alleen met steun van de linkse oppositie tot een ab solute meerderheid komt. Dat zou fors gezichtsverlies betekenen. Als het de bondskanselier niet lukt om bij zo'n belangrijk besluit als het noodfonds een absolute meer derheid te krijgen, dan is Merkel 'mislukt', meent oppositiepartij SPD. De sociaaldemocraten willen in dat geval nieuwe verkiezingen. Merkel probeert intussen haar sceptische achterban te overtui gen. Zondag gaf ze een tv-inter- view over haar europolitiek. De hulp is in ons eigen belang, legde ze uit. Drie op de vier Duitsers keuren het grotere noodfonds ech ter af) zo blijkt uit een peiling. Duitse parlementariërs bijten zich stuk op het ingewikkelde steun fonds, waarvan de precieze gevol gen moeilijk zijn te overzien. Aan het miljardenspel komt vandaag hoe dan ook geen einde. Het tijde lijke fonds moet in 2013 overgaan in een permanent noodfonds. Het Bondsdagbesluit hierover valt waarschijnlijk begin komend jaar. Mogelijk komt de regeringscoalitie dan in nog grotere moeilijkheden. Coalitiepartij FDP wil de liberale achterban laten stemmen over het fonds. Zegt de partij 'nee', dan lijkt het over en uit voor Merkel. door Carel Goseling DEN HAAG - „De vriendschap tus sen Pakistan en China is hoger dan een berg, dieper dan de oceaan, harder dan staal en zoeter dan honing." De lofzang die de Pa kistaanse premier Syed Gilani de ze week zong bij het bezoek van de Chinese vicepremier Meng Jian- zhu kon niet mooier klinken. „Onze twee landen hebben elkaar door dik en dun gesteund en sa men zullen wij in de toekomst, on der de volgende generaties, nog veel bereiken", jubelde Gilani. De Chinees hoorde het glimla chend aan. Net zoals hij dankbaar de Pakistaanse toezegging noteer de dat Pakistan Chinese militan ten die in het grensgebied van Pa kistan met China verkeren, hard zal aanpakken. Pakistan en China hebben elkaar gevonden. Niet alleen op politiek, economisch en veiligheidsterrein maar ook als het om militaire za ken gaat. Achter de schermen pra ten beide landen over een geza menlijk defensiepact. De regering-Galani, gesteund door president Asif Zardari, keert de blik naar de grote noordoostelijke buur. Aanleiding vormt de steeds slechtere relatie met de Verenigde Staten. De regering-Obama be ticht Pakistan er al langer van te weinig te doen tegen terroristen die vanuit Pakistan in Afghanistan aanslagen plegen. Het feit dat de Amerikanen dit jaar Osama bin Laden in Pakistan opspoorden heeft die kritiek doen toenemen. De Al Qaedaleider zou al jaren op dezelfde plaats hebben gewoond, onder de rook van een kazerne. Dat kon volgens Washing ton alleen als Bin Laden steun kreeg van Pakistani. Geen wonder dat de VS de actie tegen Bin Laden uitvoerden zonder de Pakistaanse autoriteiten erin te kennen. Op 22 september beweerde de Amerikaanse stafchef Mike Mullen in de Senaat dat organisaties als Quetta Shura en het Haqqani-net- werk met volmacht van de Paki staanse regering aanvallen uitvoer den in Afghanistan. Het Haqqani- netwerk was de strategische arm van de Pakistaanse geheime dienst ISI, aldus Muilen. De topmilitair - die beweerde uit voerig bewijs te hebben voor zijn beweringen - noemde de steun van de Pakistaanse regering aan de terroristen een 'groeiend pro bleem' waarbij de Amerikaanse be langen werden geschaad. Het Paki staanse beleid leidde ertoe dat het land de kans een gerespecteerd, welvarend en invloedrijk land te worden, verspeelde. Mullens teksten brachten Pakistan tot razernij. Daarbij nog geholpen door het Republikeinse congreslid Ted Poe die zijn collegae voorstel de alle steun aan Pakistan (7,5 mil jard dollar) te bevriezen omdat het land 'niet loyaal, bedrieglijk en een gevaar voor de VS' was. Bij de Algemene Vergadering van de VN las de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Hina Rab- bani Khar de VS de les. „We moe ten nauw, en als verantwoordelij ke partners op een coöperatieve manier samenwerken en ons niet laten verleiden tot beoordelingen of het in twijfel trekken van eik aars intenties." Feit is dat Pakistan de voortdurende Amerikaans ver wijten beu is. Washington wordt verweten dat het de eigen frustra ties afreageert van een mislukken de Afghaanse oorlog. Het feit dat de VS ook steeds meer toenade ring tot aartsvijand India zoekt, is Islamabad een doorn in het oog. Zardari en Gilani zijn derhalve op zoek naar nieuwe bondgenoten. China, maar ook Iran. De contac ten met de ayatollahs in Teheran worden steeds hartelijker. Dat laat ste heeft in Saoedi-Arabië alle alarmbellen doen afgaan. Een poli tieke delegatie werd naar Islama bad gezonden, ISI-baas generaal Ahmed Monday is deze week op bezoek in Riyad. Tussen neus en lippen door pro beert Saoedi-Arabië ook te bemid delen tussen de VS en Pakistan om de wederzijdse emoties zo snel mogelijk te bedaren. Of dat lukt is de vraag. Vandaag (donder dag) ontmoet Gilani de leiders van alle politieke partijen om samen de toekomst te bespreken. zie onze website:buitenland 'Er ontstaat een nieuw web van relaties in het Verre Oosten' Maxima Jan van Scorel* 3/4/5 dagen inclusief ontbijt Aankomstdata: 23/12 24/12 •verblijf in dit 4-sterren hotel, in het centrum van het pittoreske Schoorl o.a. met een restaurant en zwembad breng een bezoek aan de stad Alkmaar Bezoek de kerstmarkten Courtyard by Marriott Prague Flora* 4/5 dagen inclusief ontbijt en div. diners Aankomstdata: 23/12 24/12 verblijf in dit 4-sterren hotel op ca. 7 metromin. van het centrum van Praag o.a. met een bistro, bar en fitnessruimte Haus Keuthen 4 dagen inclusief ontbijt en div. diners Aankomstdatum: 24/12 verblijf in dit sfeervolle 3-sterren familie hotel in Elleringhausen o.a. met een restaurant en sauna Hampshire Inn - Mooi Veluwe 3/4/5 dagen inclusief ontbijt Aankomstdata: 23/12 24/12 verblijf in dit 3-sterren hotel op ca. 5 km van Putten o.a. met een restaurant, bar en sauna Mercure Hotel Krefeld**** 4 dagen inclusief ontbijt en div. diners Aankomstdatum: 24/12 verblijf in dit 4-sterren hotel, in Krefeld o.a. met 2 restaurants en een bar maak een wandeltocht om de Elfrather Zie www.kras.nl/51745 Zie www.kras.nl/51779 Zie www.kras.nl/12008 Zie www.kras.nl/51744 Zie www.kras.nl/51596 Hf 5 daee/v.af 4-sterren hotel in hartje stad Hotel beoordeeld met een 8! Welcome Hotel Paderborn**** 5 dagen inclusief ontbijt en div. diners Aankomstdatum: 23/12 verblijf in dit 4-sterren hotel, tegenover een park, in Paderborn o.a. met een restaurant, bar en sauna bezoek o.a. Hameien en Willingen Zie www.kras.nl/12015 Sorat Hotel Ambassador Berlin 4/5/6 dagen inclusief ontbijt en div. diners Aankomstdata: 23/12 24/12 •verblijf in dit 3-sterren hotel, in het centrum van Berlijn o.a. met een lift, restaurant en bar bezoek één van de 50 kerstmarkten Zie www.kras.nl/12031 Mercure Grand Alfa Luxembourg* 3/4/5 dagen inclusief ontbijt Aankomstdata: 23/12 24/12 •verblijf in dit 4-sterren hotel in het centrum van Luxemburg-Stad o.a. met een lift, restaurant en bar breng een bezoek aan Photothèque Zie www.kras.nl/50331 Best Western Nobis Asten**** 5 dagen inclusief ontbijt en diners Aankomstdatum: 23/12 verblijf in dit 4-sterren hotel, aan de rand van Asten in Noord-Brabant o.a. met een binnenzwembad en sauna geniet van de natuur in De Peel Zie www.kras.nl/12257 Thon Hotel Brussels City Center**** 5 dagen inclusief ontbijt en diner Aankomstdatum: 23/12 verblijf in dit 4-sterren hotel, op ca. 10 wandelmin. van het centrum o.a. met een lift en wellnesscenter bezoek de Grote Markt Zie www.kras.nl/51778 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10