'Creëer een welkom gevoel' Open Huizen Route 13 woensdag 28 september 2011 Mark Faasse, voorzitter van NVM Zeeland: 'Kopers moeten zich welkom voelen' foto Willlem Mieras Een huis verkoop je tegenwoordig niet zo snel meer. Kon je voorheen als verkoper rustig achteroverleunen en de klok erop gelijk zetten dat je woning binnen een paar weken was verkocht, nu is het han den uit de mouwen en zwoegen geblazen. "Zorg dat potentiële kopers zich welkom voelen. Lap je ramen, ruim op en maak je woning wat leger", zijn tips die Mark Faas- se, voorzitter van NVM Zeeland, de deel nemers aan de Open Huizen Route komen de zaterdag wil meegeven. door Dennis Rijsbergen Door heel Zeeland zijn zaterdag 1 oktober een paar honderd wo ningen zonder afspraak te be zichtigen. Ideaal voor mensen die een woning ver- van hun huidige woonplaats zoeken. Iemand die bijvoor beeld voor zijn werk vanuit de Randstad of Brabant in Zeeland moet gaan wonen, kan tijdens de Open Huizen Route in één dag tien huizen bekijken. Maar de Open Huizen Route trekt ook menig nieuwsgierige bezoeker die gewoon eens komt kijken. De kunst is om die te verlei den om tot aankoop over te gaan. En dat is in een slappe huizenmarkt geen sinecu re, weet ook Faasse. „Je had een tijd, de jaren zeventig, tachtig, dat alles bruin werd geverfd, met paars en oranje. Met een beetje geluk werd zo'n woning voor de crisis nog wel verkocht. Vandaag de dag echt niet meer. Je ziet niet voor niets steeds meer huisstylisten die hun dien sten aanbieden." Toch denkt Faasse dat een verkoper ook zonder professioneel advies al veel zelf kan doen om zijn woning aan trekkelijker te maken. Kopers moeten zich welkom voelen, stelt Faasse. „Dat is immers de essentie van een huis. De eer ste indruk, en die duurt de eerste tien se conden, moet meteen goed zijn. Zorg er voor dat als mensen de woning komen bezichtigen, dat die netjes opgeruimd is. Liefst moeten de ramen schoon zijn en de voordeur glimmen. Verder is het ver standig om de woning leger te maken. Leg stapels boeken even weg, creëer meer ruimte zodat het huis groter over komt." En, zegt Faasse, onderschat het belang van geur niet. Allerlei onderzoe ken tonen aan dat winkels meer verko pen als er een lekkere geur hangt. "Je kunt van die geurpotjes kopen of geur kaarsen branden. Je zou zelfs een muziek je kunnen opzetten. Met wat easy liste ning extra sfeer scheppen." Ook om het huis moet de boel op orde zijn. De kozij nen goed in de lak en als er kijkers ko men, toch even snel de heg bijwerken, het gras kortwieken en de tuin onkruid- vrij maken. De Open Huizen Route is voor veel verkopers een ideaal moment om de woning nog eens onder de aandacht brengen. „Maar ook voor potentiële ko pers is dit een prima moment", zegt Faas se. „De tijdelijke verlaging van de over drachtsbelasting is nog van kracht, dus in plaats van zes procent betaal je nu twee procent. Dat scheelt je op een gemiddeld huis toch al gauw zo'n acht- tot tiendui zend euro. Tegelijkertijd zijn de woning prijzen niet gestegen, dus die extra kor ting steekt de koper in zijn zak. Ik consta teer dan ook dat door die regeling in au gustus het aantal transacties iets is geste gen. Wat ook opvalt, is dat de verkoop van wat duurdere woningen weer wat be ter loopt Een paar maanden geleden kreeg je woningen boven de vier ton nau welijks verkocht. Daar is gelukkig veran dering in gekomen." Of de tijdelijke verlaging van de over drachtsbelasting nog lang effect heeft op de huizenmarkt, daar heeft Faas se Zo z'n twijfels over. Met de problemen in Griekenland staat de volgende econo mische crisis immers al weer voor de deur. „Ia, die kunnen we er nu echt niet bij hebben. Het geeft me een naar gevoel en de crisis gaat ook de woningmarkt weer raken. De besluiteloosheid van de politici help daarbij ook niet echt Tja, het worden nog spannende tijden." Route De Open Huizen Route is zaterdag 1 okto ber van 11.00 tot 15.00 uur. Je kunt dan vrijblijvend en zonder afspraak een kijkje in de deelnemende huizen nemen. Bij de makelaar kunnen ze je vertellen welke wo ningen dat zijn. Ook aan de verkoopbor den bij de huizen kun je zien of ze mee doen of niet. Meer informatie: www.nvm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69