61 binnenland Vrijspraak Geleense: drie lijkjes, geen Haagse PW-fractie eist vertrek burgemeester Jozias van Aartsen Meisje (5) heeft chlamydia, stiefvader weigert test op Harde confrontatie tussen pathologen RECHTBANK MAASTRICHT Vrouw vrijgesproken van kindermoord en doodslag OM eist forse straffen in fraudezaak woensdag 28 september 2011 HBKHHHHWBnHI Ondanks de drie babylijkjes in haar tuin, ondanks de vreemde verklaring over haar verborgen zwanger schappen, werd Anita C. gisteren toch vrijgesproken. Vier prangende vragen. door Niki van der Naaid Hoezo vrijspraak? Drieëntwintig minuten maar. Meer tijd had de rechtbankvoorzit ter gisteren niet nodig om Anita C. van 'babymoordenaar' tot 'vrij vrouw' te verklaren. Hoe complex de geruchtmakende zaak van be gin af aan ook is geweest, de rech ter kon de vrijspraak van C. met weinig wollige taal motiveren. Want alle uitermate verdachte om standigheden ten spijt, heeft de rechtbank in Maastricht uiteinde lijk geen too procent overtuigend bewijs gezien voor de zware tenlas telegging die het Openbaar Minis terie (OM) direct vanaf de vondst van drie babylijkjes in de tuin van de Geleense - vorig jaar augustus - tegen C. formuleerde: drievoudige kindermoord en als dat niet bewe zen zou kunnen worden drie keer doodslag. Maar van beide aan klachten kan alleen sprake zijn als vaststaat dat de kinderen über haupt levend ter wereld zijn geko men. En dat laatste is juist het pro bleem. Twee van de drie lijkjes die zijn gevonden waren in verre staat van ontbinding. Het stoffelijk over schot van de derde gevonden baby is wel uitgebreid onderzocht, maar Een tekening van Anita C. tijdens een eerdere zitting. Gisteren liet zij verstek gaan in de rechtbank. archieftekening Aloys Oosterwijk of dat bijna voldragen kindje ook buiten de baarmoeder heeft ge leefd blijft twijfelachtig. Anita C. is drie keer heimelijk zwanger ge weest en bevallen, maar tot drie keer toe hebben haar overige ge zinsleden daar niets van gemerkt. De enige getuige is dus de verdach te zelf en zij blijft volhouden dat ze niet wist dat ze zwanger was, dat ze werd overvallen door plotse linge bevallingen en ze de kindjes niet heeft gehoord of heeft voelen bewegen. Statistisch gezien is de kans klein dat een vrouw tot drie keer toe van een dood kindje be valt - helemaal omdat ze hiervoor twee gezonde kinderen heeft ge kregen - maar omdat het niet hele maal uitgesloten kan worden vindt de rechtbank dat geen vol doende bewijs dat de kindjes ge leefd hebben, of in leven gehou den hadden kunnen worden. Uit één van de secties blijkt toch dat er blauwe plekken bij één van de ba by's zijn gevonden? Klopt, maar ook dat rapport is van begin af aan omgeven met twij fels. Twee andere deskundigen stel len namelijk dat ze helemaal niet met zekerheid hebben kunnen vaststellen dat het om blauwe plek ken ging. De enige deskundige die concludeert dat het laatst geboren babytje waarschijnlijk gewurgd is, baseert dat op de vondst van blau we plekken en op de aanname dat het kind om het leven moet zijn gebracht. Andere deskundigen zeg gen dat ze niet kunnen uitsluiten dat het kindje letsel heeft opgelo pen toen het al overleden was, bij voorbeeld toen Anita C. het in plastic wikkelde en in een zak propte. Zijn erfouten gemaakt? ij j Diegene die de zaak het afgelopen jaar nauwlettend gevolgd heeft zal niet eens zo heel erg verbaasd zijn over de vrijspraak van Anita C. De Geleense werd twee maanden gele den al vroegtijdig op vrije voeten gesteld omdat deskundigen het maar niets eens konden worden over de doodsoorzaak van de ba by's. Hoe geschokt het hele land ook reageerde op de lugubere vondst in de tuin aan de Rem- brandtlaan - enkele maanden na dat in Friesland ook een dergelijke zaak speelde - erg veel bewijslast is er nooit geweest. Het OM heeft er alles aan gedaan om bewijzen voor moord te vinden. Vanaf dag DEN HAAG - De PW-fractie in Den Haag eist het aftreden van burge meester Jozias van Aartsen vanwe ge het lekken naar de pers van een nieuw adres van een weggepest ho mostel. De eis wordt gesteund door PW-voorman Geert Wil- ders, zo liet deze gisteravond we ten. De reden voor de onvrede is vol gens een verklaring van de PW Den Haag een memo van de afde ling bestuurszaken van de gemeen te Den Haag dat naar de media werd gestuurd. Daarin stond de naam van het wooncomplex waar heen het homostel verhuisde van wege de pesterijen. Op initiatief van PW-Kamerlid Jo- ram van Klaveren houdt de Twee de Kamer een debat met minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) over het (weg)pesten van homostellen. „Want dat lijkt een trend te worden en bepaald geen goede", zei de PW'er gisteren. WD, PvdA en CDA schaarden zich achter het voorstel om het pesten van homo's op de agenda te zetten. De Gay Krant heeft naar aanlei ding van de berichten over het ge peste Haagse homostel een meld punt ingericht waarop homo's en lesbiennes terecht kunnen met klachten over pesten en treiteren. BREDA - Justitie in Breda zit erg in haar maag met een vijfjarig slacht offertje van kinderporno, bij wie de geslachtsziekte chlamydia is vastgesteld. Volgens officier van justitie Snoeks maakt het meisje het (geestelijk) niet best. Pogingen om een mogelijke verdachte, de stiefvader van het Bredase meisje, te laten testen op de ziekte stran den op diens weigerachtigheid. De 32-jarige man wordt ervan ver dacht vele duizenden kinderporno plaatjes in bezit te hebben gehad. Een groot deel daarvan zou hij ook hebben doorgestuurd naar an deren. Volgens Snoeks gaat het om plaat jes 'van de ernstigste soort': met baby's, met dieren en met geweld. „Ook met geweld met baby's." Ze zegt dat de man op zijn telefoon ook twaalf foto's van zijn vijfjarige stiefdochter had staan. De moeder HAARLEM - Het Openbaar Ministe rie heeft gisteren straffen tot zeven jaar cel geëist in de vastgoedffaude- zaak rond Philips Pensioenfonds en Rabo Vastgoedgroep (voorheen Bouwfonds). De hoofdverdachte verdwijnt als het aan het OM ligt het langst achter de tralies. De elf fraudeverdachten opereer den volgens het OM als parasieten. „De leden nestelen zich in gevestig de ondernemingen, vreten zich vast en zuigen ze vervolgens zo ver mogelijk leeg", aldus officier van justitie Thomas Bosch. De fraudeverdachten hebben de gedupeerde bedrijven volgens het OM voor tiéntallen miljoenen eu ro's opgelicht met allerlei winstde- lingsconstructies op grote bouw projecten. De fraude betrof projec ten als het Eurocenter en de Symp- hony-toren in Amsterdam. De hoofdverdachte was voorheen directeur Bouwfonds Vastgoedont wikkeling. Met hem als 'onbetwist leider' van de 'criminele organisa tie' zetten de verdachten de integri teit van het Nederlandse bedrijfsle ven op het spel, door zichzelf te verrijken ten koste van anderen, zo stelt het OM. BREDA - In de strafzaak over het zo genoemde grenslijk is het gisteren tot een keiharde confrontatie geko men tussen het Nederlands Foren sisch Instituut en het commerciële Independent Forensic Services (IFS). NFI-pathologe Bela Kubat kreeg van de rechtbank in Breda de kans om te reageren op een rap portage die IFS-oprichter Selma Ei kelenboom ongevraagd opstelde en waarin ze de opleiding en scho ling van NFI-pathologen in twijfel trekt. „Ik wil me stellig verweren tegen de indruk dat bij het NFI amateu ristische, slechte pathologie wordt bedreven", las Kubat gistermiddag voor uit een verklaring. NFI en IFS staan lijnrecht tegen over elkaar in hun conclusies over de cruciale oorzaak van de dood van de Wit-Russische vrouw Katri- na Khaniak, die in 2008 werd ge vonden in een villa in Baarle-Nas- sau. Op basis van de uitkomsten van IFS-onderzoek beschuldigt het Openbaar Ministerie haar echtge noot van moord. IFS-onderzoe- kers zeggen op basis van alle aan wijzingen dat de vrouw zeer waar schijnlijk om het leven is gekomen door een snijwond in haar boven been. Forensisch medisch onder zoeker Eikelenboom voegde daar gisteren aan toe dat afgebroken, in gescheurde en losse vingernagels aanwijzingen zijn dat ze zich nog heeft verweerd. NFI-pathologe Kubat zegt dat de ri3 vorm en plaats van de wond het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6