Bouwlustigen in de rij voor Kapellebrug 'Hoezo, kan niet? Er is i8l zeeland Nieuw Gemeentebelang: geen geld nieuwe natuur almanak Naam Dorpsraad in Koewacht wil centrum voor jongeren nieuw leven inblazen woensdag 28 september 2011 WONINGEN Wachtlijst voor veertien huizen door Eugène Verstraeten kapellebrug - Belangstellenden staan in de rij om woningen te bouwen in Kapellebrug. Bij de ge meente Hulst liggen op dit mo ment aanvragen voor in totaal veertien huizen. De aanvragers wil len allemaal bouwen aan de St. Janstraat. De bouw van nieuwe huizen in Kapellebrug is nog steeds niet mo gelijk, vanwege van een stankcirkel uit de tijd dat er nog een veeteelt bedrijf vlakbij was gevestigd. Bin nen zo'n milieucirkel mag niet ge bouwd worden. Het veeteeltbedrijf is al lang beëin digd, maar de milieucirkel kan al leen van het perceel worden ge haald met medewerking van de ei genaar. Die wil dat pas doen als hij definitief vier landhuizen aan de Heerstraat mag bouwen. De zaak nu ligt bij de Raad van State. De verwachting is dat die de woning bouw toestaat. Vooruitlopend op het verdwijnen van de milieucirkel is de gemeente Hulst alvast de procedure begon nen voor de realisatie van vijfhui zen op het voormalig terrein van caravancentrum Kapellebrug tus sen de Gentsevaart en de St. Jan straat. De overige verzoeken om te bou wen worden volgens wethouder Diana van Damme-Fassaert in een later stadium individueel beoor deeld. Dat vindt onafhankelijk raadslid (os van Eek geen geweldig idee. Hij vroeg de wethouder om met een totaalvisie te komen over bouwen in Kapellebrug. Op dit moment zijn de voorberei dingen aan de gang voor een nieuw bestemmingsplan voor Ka pellebrug. Het wordt een zoge naamde consoliderend bestem- mingsplpan, waarin alle huidige bestemmingen worden geregeld en geen nieuwe ontwikkelingen worden opgenomen. Eerder vroeg de PvdA in de com missie Ruimte om de bouwaanvra- gen die er liggen in dat bestem mingsplan mee te nemen. Maar dat vindt wethouder Van Dam me-Fassaert dan weer geen goed idee. De gemeente moet volgens haar al aanpezen om alle bestemmings plannen voor 2015 te herzien. Als de individuele bouwaanvragen er in verwerkt moeten worden, kan dat leiden tot een grote vertraging, voorspelt de wethouder. door Raymond de Frel Carrière maken, totdat de bom valt. Werken aan een toekomst, tot dat de bom valt. En als de bom valt? Dan biedt het boek van Bianca Janssen uit Philippine misschien wel wat handreikingen om het voortaan anders te doen. Janssen (36) heeft zelf niet zoveel met Doe Maar, maar het idee om de kaft van haar boek Hoezo kan niet? te laten inspireren door een platenhoes van de band sprak haar wel aan. Het antwoord op de vraag 'hoezo, kan niet' is namelijk simpel: doe maar! En dat antwoord is dan, om het in gewikkeld te maken, weer makke lijker gezegd dan gedaan. Bianch Janssen, moeder van twee jonge zonen, weet er alles van. Haar thuissituatie in haar jeugd domi neerde lange tijd haar blik op het dagelijks leven. Negentien jaar la ter is ze er klaar voor om haar ver haal aan de buitenwereld te vertel len. Enerzijds uit eigenbelang, maar toch vooral in de hoop ande ren ermee van dienst te zijn. „Als ik maar bij één .iemand een be paald gedragspatroon kan doorbre ken, heb ik mijn doel al bereikt", zegt ze. Janssen stelt dat er voor bijna alles wel een oplossing of mogelijkheid is, maar die kun je vaak alleen be reiken als je bepaalde (gedragspa tronen doorbreekt. „]e weet vaak niet beter, zeker niet als je van kinds af aan in een bepaalde situa tie zit. Ik kom uit een gezin, waar- door Martijn de Koning oostburg - Het is onbegrijpelijk dat de gebiedscommissie West- Zeeuws-Vlaanderen verevenings- gelden alleen wil aanwenden voor de aanleg van nieuwe natuur. Dat schrijft het Sluise raadslid William Gijsel (Nieuw Gemeentebelang) in een brief aan die commissie, een club met vertegenwoordigers uit al lerlei sectoren. Gijsel reageert op uitspraken van commissievoorzitter Hans Quist, onlangs in deze krant. Quist zette zich af tegen het idee van B en W van Sluis om vereveningsgeld niet alleen in te zetten voor realisatie van nieuwe natuur, maar er ook monumenten of musea mee op te knappen. Vereveningsgeld is het bedrag dat recreatieondernemers betalen als ze uitbreiden, en geldt als 'ruil' voor 'aantasting van het landschap'. Volgens Gijsel is er afgelopen jaren genoeg nieuwe natuur aangelegd. Probleem is, stelt hij, dat die gebie den slecht worden onderhouden. „Ze maken daardoor een desolate indruk en kunnen een schadepost betekenen voor boeren wier perce len grenzen aan deze gebieden." Nieuw Gemeentebelang vindt het daarom een beter plan om geld uit de vereveningspot te steken in on derhoud aan bestaande natuur of aan het opknappen van gebouwen die anders verpauperen en daar mee het landschap ontsieren. Tip? redactie@pzc.nl Bij dat Goeie dagbehandelingscen trum is het de gewoonte dat kinde ren die wat verder weg wonen, met de taxi worden gebracht en gehaald. Meestal door vaste chauffeurs die het klappen van de zweep wel ken nen. Onlangs kwam er echter een nieuwe die de klok wel had horen lui den, maar nog niet helemaal wist waar de klepel hing. „Ik kom voor Marie", zei ze. Marie? Nee, een kind met die naam kwam de medewerk ster niet bekend voor. „Oh, uhhh, Ken Talies dan?", probeerde de taxi- chauffeuse. Ook die naam deed geen belletje rinkelen. Toen snapte de me dewerkster opeens waar de verwar ring zat. Het centrum heette voor heen Sint Marie, maar gaat sinds een fusie door het leven als Kentalis. koewacht - In Koewacht moet op korte termijn weer een jongeren ontmoetingscentrum komen. „Het liefst voor de winter", zegt voorzit ter Gino Schuerman van de dorps raad Koewacht. „We zijn op zoek naar vrijwilligers. Eerder dit jaar is het centrum dichtgegaan door een gebrek aan vrijwilligers." De actie voor heropening van het centrum staat niet op zichzelf In het Belgische en Nederlandse deel van Koewacht is dit jaar een inter nationale dorpsenquête gehouden. 'Koewacht aantrekkelijker maken voor kinderen en jongeren', is één de hartenwensen die in de enquê te naar voren komen. Schuerman: „We willen dat handen en voeten geven door de 'jongeren weer een plek te geven." Een ander actiepunt is de oprich ting van een internationale dorps raad, met leden uit alle gemeenten waaronder Koewacht valt; Terneu- zen, Stekene en Moerbeke. Schuer man heeft goede hoop dat al voor het einde van het jaar de interna tionale dorpsraad een feit kan zijn. „Er is interesse vanuit België. Door de dorpsenquête en de actie tegen uitbreiding van de nertsenfarm in de Belgische Koewacht zijn we al meer tot elkaar gekomen." Schuerman stelt zich voor dat de dorpsraad allereerst een overzicht maakt van leegstaande woningen om ze weer bewoond te krijgen, al lereerst door jonge gezinnen. Uit de enquête is gebleken dat dit be langrijk is voor de leefbaarheid van Koewacht. rm iW"g P7JBWm ZEEUWSE KELDER Het weblog 'Zeeuwse Kelder', waarin PZC-redacteuren Raymond de Frel en Martijn de Koning verslag doen van hun belevenissen op het alledaag se voetbalniveau, doet het weer. Het blog kampte afgelopen weken met een ernstige, technische storing, waardoor het tijdens de opening van het voetbalseizoen uit de lucht was. Het blog is te vinden via www.pzc.nl/blog/zeeuwsekelder Keldervoetballers worden uitgeno digd hun belevenissen te mailen naar kelder@pzc.nl Bianca Janssen: „Ik wil met mijn verhaal laten zien dat er altijd mogelijkheden zijn, in welke put je je ook bevindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58