2ol zeeland Afspraak VAC en Zeeuwland Ruimte om te groeien Peter van Liempt maakte stoer meubilair voor Windekind Zo Ging Dat Toen 2 PZC HUISVESTING Kwaliteit wonen getoetst Kort geding om een kattenluikje AGRARISCH KINDERDAGVERBLIJF Wethouder Marga Vermue opent vrijdag om 14.00 uur Winde kind, het eerste agrarisch kinderdagverblijf in Zeeland. Zater dag is een open dag tussen 11.00 en 16.00 uur. Windekind X pzc.nl/webwinkel woensdag 28 september 2011 door Ton van den Nouweland zierikzee - In ruil voor adviezen bij nieuwbouw draagt woning bouwvereniging Zeeuwland bij in de opleidingskosten van de Vrijwil ligers Advies Commissie (VAC). Dat is de kern van het convenant dat Zeeuwland en VAC gisteren ondertekenden. Zeeuwland kan de adviezen van de VAC goed gebruiken. „Architec ten hebben doorgaans meer aan dacht voor het uiterlijk van een woning dan voor het praktisch ge bruik ervan. Dan blijkt telkens weer dat het beter kan," vertelt Zeeuwland-directeur Antoine de Ceuster. „Van levensloopbestendi- ge huizen in renovatiewijk Buijse in Zierikzee stond de wasdroog- ruimte ingetekend op zolder. Op ons advies is die naar de begane grond gebracht, zodat ook oude ren hun wasje kunnen drogen," il lustreert Paula Priester van de VAC. Beide organisatie hebben af gesproken dat de VAC al in vroeg stadium inzage krijgt in de bouw plannen van Zeeuwland. VAC-voorzitter Paula Bremmers: „Adviezen die Zeeuwland van ons overneemt - want meer dan advi seren doen we niet - kan de wo ningbouwvereniging die al in de ontwerpfase verwerken. Op deze manier leidt ons advies meestal niet tot extra kosten. Soms levert het zelfs een besparing op." Als te genprestatie draagt Zeeuwland bij in de opleidingskosten van de vrij willigers. Daarbij gaat het om be dragen van 6oo tot 1200 euro per jaar. VAC-leden krijgen na één jaar vrijwilligerschap een basisoplei ding van vier dagen. Daarna wor den ze jaarlijks bijgeschoold. Als Zeeuwland om een kwaliteitson derzoek vraagt voor complete pro jecten of woonomgevingsplannen, dan moet daar apart voor worden betaald. De VAC zoekt vrijwilli gers in Bruinisse, Oosterland en de Westhoek. middelburg - Waarom een zo hoog oplopend conflict? Waarom is dit probleem niet op een mense lijke manier opgelost, vroeg de Middelburgse rechter gistermiddag aan twee bewoners van het appar tementencomplex Hof Weyde Li ne in Middelburg. De Vereniging van Eigenaren van het complex en een van de bewo ners (C. Spaans) spanden gisteren een kort geding aan tegen medebe woonster T. Janssens. Zij willen dat de katten van janssens niet meer voor overlast zorgen op de galerij van het appartementencom plex. Ze vroegen de rechtbank dan ook om te bepalen dat ze het kat tenluikje in haar voordeur defini tief afsluit en ze haar beide katten binnen houdt. Janssens zei tegen de rechter dat ze bij de koop in 2003 van haar woning van de ma kelaars toestemming kreeg om een kattenluikje aan te brengen. Hoe wel de Vereniging vervolgens in de reglementen opnam dat huis dieren alleen in de woning gehou den mogen worden, maakten ze volgens Janssens voor haar een uit zondering. Spaans merkte opdat de katten 's nachts zoveel lawaai maken dat hij en zijn vrouw er niet meer van kunnen slapen. Janssens antwoord de dat ze sinds enkele weken er voor zorgt dat haar katten 's nachts niet meer op de galerij kun nen. De rechter vond dat wel een erg late reactie. Daarop zei Jans sens dat ze pas sinds enkele weken weet dat haar buurvrouw niet kan slapen als haar katten 's nachts op de galerij miauwen. Een eerder gesprek met een bemid delaar leverde niets op omdat de beide buren elk iets anders willen. De een wil geen enkele overlast, de ander wil enige vrijheid voor haar huisdieren. De rechtbank doet dinsdag 4 okto ber (dierendag) uitspraak. door Frank van Cooten Er is geen glijbaan en geen wip. Wel een natuurlijke speeltuin, een water pomp, een moestuin, die ren en vooral veel ruimte. Dat zijn de ingrediënten van Win dekind, het eerste agrarisch kinder dagverblijf van Zeeland. Gevestigd in het buitengebied, aan de Lage- weg in de buurt van Nisse. „Klein schalig en persoonlijk. Dat is onze kracht, zegt eigenaar Marjo Boon man. Vanaf 1 mei worden al dertig kin deren opgevangen. De meesten ko men uit de dorpen van de Zak van Zuid-Beveland maar er komen er ook uit Kattendijke en Koudeker- ke. „Ouders kiezen bewust voor onze opzet. Het is zelfs bewezen dat natuur bijdraagt aan de licha melijke en psychische gezondheid van kinderen. Daarom wordt de natuur als basis bij de opvoeding van hun kinderen door veel ouders steeds belangrijker gevon den. Met agrarische kinderopvang sluiten wij ons daar graag bij aan." Kinderopvang op de boerderij is een vrij nieuwe vorm van opvang. Er zijn nu veertig agrarische kin deropvangcentra in Nederland. Windekind is de eerste in Zee land. „Op een boerderij zijn kinde ren veel buiten en hebben zij con tact met dieren, bloemen en plan ten. Dit voegt iets bijzonders toe aan het dagelijks ritme van spelen, eten en slapen en aan de ontwik keling van kinderen." Kinderopvang Windekind bevindt zich naast het gebouw waar Stich ting De Akkerwinde dagbesteding Windekind kan per dag 24 baby's, dreumesen en peuters verdeeld over twee groepen verwelkomen. Het agrarisch kinderdagverblijf biedt opvang tussen 07.30 en 18.30 uur. Ouders die hun kind in oktober in schrijven krijgen een duurzame waardekaart Zeeland. Vrijdag is tevens de viering van het tien-jarig bestaan van De Akker- winde. Eigenaresse Marjo Boonman heeft een boek geschreven over tien jaar Akkerwinde. De presentatie is vrij dagavond in 's-Heerenhoek. biedt aan mensen met een licht verstandelijke beperking. „De com binatie van kinderopvang Winde kind met de dagbesteding van Stichting De Akkerwinde is uniek en biedt een grote meerwaarde." Marjo Boonman kwam daar ach ter toen haar eigen kinderen heel goed konden opschieten met de cliënten van De Akkerwinde. „We groeiden met De Akkerwinde uit ons jasje. Wij kochten daarom het oude boerderijtje naast De Akker winde om met Windekind te be ginnen." Cliënten van De Akkerwin de stofzuigen, dweilen, ze- men-ramen, maken de bed jes op en doen de was. De vier pe dagogisch medewerkers van Win dekind kunnen zodoende meer aandacht en zorg geven aan de kindjes. De verbouwing was ingrijpend. Al leen de voorgevel van de boerderij en de spanten van het schuurtje zijn blijven staan. Het geheel oogt ruim en licht. Buiten staan twee buitenbedjes voor kinderen die ook in de winter buiten willen sla pen. „Voor kinderen dat heel ge zond." Peter van Liempt uit Oosterland besloot na dertig jaar werkzaam te zijn geweest bij de bloedbank, het roer drastisch om te gooien. Hij werd meubelmaker. Hij maakt stoelen, tafels en kasten van steigerhout. Van Liempt heeft de meubels gemaakt voor het agrarisch kinderdagverblijf Windekind. „Ik heb met plezier bij de bloedbank- gewerkt maar ik was het vele reizen beu. Ik heb daarom besloten de laatste tien jaar van mijn werkzame le ven totaal iets anders te doen. Ik heb van mijn hobby mijn beroep gemaakt." Hij heeft eerder een kamer ingericht bij Emergis in Goes en tekent dus nu voor het meubilair van Windekind. Het maken van hartjes in de meubels was een na drukkelijke wens van eigenaresse Marjo Boon man. Van Liempt: „Dat was iets nieuws voor mij. Ik maak stoere meubels en heb daarom nooit iets met hartjes gedaan. Nu ik het resultaat zie, is het eigenlijk best mooi." In de tuin van Windekind moet nog heel veel gebeuren en de medewerkers en kinderen moeten nog een beetje wennen, maar Boon man is meer dan tevreden over het resultaat van de grootscheepse verbouwing. Alleen de voorge vel van het markante boerderijtje staat nog over eind. Boonman: „Het is precies geworden zoals ik me het had voorgesteld." 05 b :rco(dap.n .tWc VtUt Jijd jUft? Ifaiai Jrttenaa *)f.- O Deze 5 dvd-box "Zo ging dat toen deel 2" voert u aan de hand van historische beelden terug naar het Nederland van de vorige eeuw. Onderwerpen uit het dagelijks leven staan in deze serie centraal: - Feestdagen -Mode -Vrije tijd -Wonen interieur - Eten drinken De gebruikte films komen uit de archieven van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. Dit archief bevat een schat aan materiaal over het dagelijkse doen en laten vande Nederlanders van vroeger. Speelduur ca. 5 uur, Nederlands gesproken. Adviesprijs €22,95 Lezersprijs 19,95* exclusief verzendkosten. BON ZO GING DAT TOEN-2 Hierbij bestel ik x 'ZO GING DAT TOEN - 2' 19,95* exclusief verzendkosten van 2,95. levertijd met bon 10 werkdagen, levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail door te geven. VOORLETTERS VOORNAAM OM OV GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckaroo Payment Service om i.o.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKENING HANDTEKENING categorie dvd's en games Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. 'ZO GING DAT TOEN - 2', Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50