Troost van magisch licht in 'voorkijk' Ruim baan voor fietspad 181 zeeland Snel onderzoek naar milieueffecten windpark woensdag 28 september 2011 EXPOSITIE Nieuw werk altijd eerst te zien in het 'thuisland' voordat het naar galerie Lieve Hemel in Amsterdam gaat 'In gesprek met de Muze'olieverf/paneel 100 x 150 cm 'Redding van de Sint Domusstraat', olieverf/doek 50 x 60 cm. 'Vooruitgang van Zierikzee', olieverf/paneel 16 x 24 cm door Piet Kleemans BRUINISSE - Er komt snel een on derzoek naar de milieueffecten van Windpark Krammer. Daar mee hebben de betrokken overhe den ingestemd. Het eerste onder deel van de Milieu Effect Rappor tage (MER) is de notitie Reikwijd te en detailniveau. Deze wordt bin nenkort ter inzage gelegd. In genoemde notitie wordt be schreven welke onderzoeken er precies plaats gaan vinden om de effecten van het windpark op de omgeving in beeld te brengen. Het initiatief voor het bouwen van een windpark op en rondom de Kram mersluizen bij Bruinisse komt van vereniging Zeeuwind en Coöpera tie Deltawind. Het plan voorziet in de bouw van een twintig tot veertig turbines tellend windpark. Volgens Zeeuwind en Deltawind produceert het geplande windpark groene stroom voor 70.000 huis houdens. dat is ruim 40 procent van alle Zeeuwse huishoudens. Naast de lokale overheden en Rijkswaterstaat zijn ook twee mi nisteries betrokken bij de plannen voor het windpark. Dat komt om dat Windpark Krammer onder de Rijkscoördinatieregeling, bedoeld om besluitvormingsproessen op el kaar af te stemmen, valt. door Ali Pankow Aan alles komt een ein de. In veranderingen kun je beter berusten dan je er tegen verzet ten. Eeuwig in dezelfde wereld le ven, zou immers een ondragelijke kwellmg worden. Die conclusie draagt Theo Voorzaat (73) veelvul dig uit in zijn schilderijen. Voorzaat gunt het 'thuisland' van af vanavond weer een 'voorkijk' van nieuw werk voordat het naar zijn vaste galerie Lieve Hemel in Amsterdam gaat. Die previews zijn traditie geworden met de kortlo pende exposities in het Sim Ja- cobshofje aan de Vismarkt in Zie rikzee. „Dan ziet het publiek hier af en toe ook eens wat ik allemaal zit te doen daar in dat huis in de polder bij Dreischor", luidt zijn motivatie. De 'voorkijk' wordt van avond om 19.30 uur geopend door Koen Nieuwendijk van galerie Lie ve Hemel. Het werk is tot en met zondag dagelijks te bekijken. Voorzaats schilderijen worden ge rekend tot het hedendaags realis me. Over zijn werk dat tot ver over de landsgrenzen wordt ver kocht, is al veel geschreven. Bij de grote overzichtstentoonstelling in het Marie Tak van Poortvliet Mu seum in Domburg in 2007 ver scheen ook het boek Theo Voor zaat De Illusie van Robbert lan Swiers. Dat biedt naast een be schrijving van Voorzaats drijfve ren en werkwijze een mooie selec tie van zijn schilderijen. Dat zijn er in zijn professionele loopbaan jn totaal minstens 400. „En in mijn hele leven wel het dubbele, want ik schilder natuurlijk altijd al", zegt de kunstschilder. Aan alles komt een einde, dus ook aan Theo Voorzaat? „Ia, als je 73 bent, ga je wel beseffen dat de tijd die nog rest, steeds korter wordt. Daar moet je dan van genieten. Werken blijft voor mij wel de hoofdzaak. Ik schilder elke dag, maar lang niet meer zo fanatiek als vroeger. Soms ben ik een ochtend je bezig, soms maar een uurtje en af en toe veel langer. Daarnaast houd ik ook van motorrijden of ga ik er met mijn oldtimertje op uit. Verder ga ik graag naar muziekop- tredens en natuurlijk is er aan de tuin ook veel werk." De man die in zijn werk dus het onafwendbaar proces van verval vi sualiseert, is zelf nog een toon beeld een toonbeeld van levens lust? Voorzaat lacht schuchter: „Ja, ik schilder het wel, maar ik ga er niet onder gebukt hoor." Hij verheugt zich op de vierdaagse expositie in het Sint Jacobshofje, waar hij zelf suppoost zal zijn. „Ik vind het leuk met bekenden over mijn werk te praten. Boeiend al tijd ook te ervaren dat geen twee mensen op dezelfde wijze een schilderij bekijken. Dat heeft alles te maken met hun eigen leven." Voorzaat voelt er overigens niet voor 150 keer dezelfde toelichting te geven over de kenmerkende 'bollen' in veel van zijn schilde rijen „Ik hang wel een briefje op met uitleg wat ik ermee bedoel." Kenners van zijn werk weten in middels dat deze bollen symbool staan voor onbestemde dreiging van vernieuwing, vereenzaming, verwording, aantasting van pla neet Aarde, verdringen van oude waarden. Naast dreiging is er ook altijd dat magische licht dat troost biedt bij het besef van verval. De expositie toont met In gesprek met de Muze, (olieverf/paneel, 100 x 150 cm) het grootste schilderij dat Voorzaat ooit maakte. „Het is een compositie van allemaal ge bouwen die ik eerder al eens had geschilderd. Ik heb er ongeveer een jaar aan gewerkt. Kijk, op de voorgrond zit ik zelf in gesprek met zo'n klassiek hoofd met krul len. Ik vraag hem of hij het goed vind. Het is wel mijn grootste schil derij, maar niet mijn ultieme werk. Dan zou ik wel kunnen op houden en dat wil nog niet." 'Gang van Zaken' Gang van Zaken is de titel van de expositie van Theo Voorzaat van 8 oktober t/m 5 november in Gale rie Lieve Hemel, Nieuwe Spiegel straat 3 in Amsterdam. Voorafgaand krijgt Schouwen-Dui- veland een 'voorkijk' van Voorzaats nieuwe werk in het Sint Jacobshof je aan de Vismarkt in Zierikzee. Deze kortlopende tentoonstelling wordt vanavond om 19.30 uur ge opend. €>Te zien do. 29 sept 11.00 - 21.00 uur en vrij. 30 sept. t/m zon. 2 okt. 11.00-17.30 uur. ZONNEMAIRE - Waterschap Schelde- stromen is begonnen met de aan leg van een fietspad onderlangs de Blooisedijk in Zonnemaire. Niet al leen fietsers, maar ook automobi listen hebben hier straks baat bij omdat de snelheid op de weg om hoog kan naar tachtig kilometer per uur. In verband met het werk is de Boogaardweg enige tijd afge sloten, om daar een aansluiting op de vernieuwde weg te maken. Om het pad, dat komt te liggen op de plek van de voormalige tram baan aan te leggen, moeten enkele bomen wijken. De wilgen worden echter waar mogelijk gespaard door het waterschap. Half novem ber is het werk naar verwachting afgerond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48